שתף קטע נבחר

אורבך נפטר: "קסם אישי שלא פג לעולם"

מימין ומשמאל במערכת הפוליטית הספידו את השר שהלך לעולמו. נתניהו: "לא פגשתי מישהו שהכיר אותו ולא אהב אותו". בנט: "אחי הבכור הלך ממני". לפיד: "הייתה לנו ידידות על אף חילוקי הדעות". ליברמן: "השפעתו תישאר לתמיד". דרעי: "דמות מופת". גלאון: "פרלמנטר מצטיין ובר פלוגתא ראוי"

"אחי הבכור הלך ממני. אורי, אדם של צחוק ושל רצינות, של חוכמה ושל יושרה, של אומץ ושל חזון". במילים מרגשות אלה נפרד בצהריים (יום ב') יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מחבר מפלגתו השר לענייני גמלאים אורי אורבך שנפטר בגיל 54 ממחלה קשה. גם יריביו הפוליטיים של אורבך ספדו לו במילים מרגשות. אחר הצהריים תתכנס הממשלה לישיבת אבל מיוחדת.  

 

"אורי ידע לחצוב דרך אידיאולוגית בעיקשות ובחן, בחריצות ותוך קריצה, מתוך מודעות עצמית בלתי נגמרת וקסם אישי שלא פג לעולם", הוסיף בנט. "לא היה בעולם הפוליטי הציני והקר אדם כה אהוב כמו אורי. הוא יחסר לי עד מאוד. איבדתי היום חבר אמיתי, חבר בימים קשים ובימים של שמחה, איש להתייעץ איתו ואיש לצחוק איתו, איבדתי חבר שבלעדיו לא הייתי כאן היום".

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב: "אני דואב את הליכתו של אורי אורבך, שר בממשלת ישראל, סופר, עיתונאי, איש רוח, פטריוט יהודי. אורי כבש בקסמו את כל שומעיו בידענותו ובחוכמתו העמוקה שנבעה ממעמקי נפשו. הייתה לו רגישות עצומה לאדם באשר הוא, רגישות שאותה הביא כשר לענייני גמלאים ולכל דבר שעסק בו.

 

"אף שהייתה בו שנינות יוצאת דופן, לא היה בו שום רוע. לא פגשתי מישהו שהכיר אותו ולא אהב אותו. אמש, לצד בני משפחתו, נפרדתי ממנו בבית החולים בתחושת יגון ואובדן עמוקים. אורי יחסר מאוד למשפחתו היקרה, לחבריו בממשלת ישראל ולמדינת ישראל".

 

"פרץ דרכים לציבור שלם"

שר הבינוי אורי אריאל כתב: "עיני עיני יורדה דמעה. איבדנו היום חבר שפרץ דרכים לציבור שלם. אורי ז"ל תמיד ראה למרחוק וצפה קדימה. הוא היה בעל דעות מקוריות, לשון חדה ושנונה והיה ממובילי הדרך בציונות הדתית בתחום התקשורת, תוך שהוביל צעירים להעז לחלום בגדול".

 

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר: "אורי אורבך היה דמות מרכזית בחייה של מדינת ישראל בעשורים האחרונים והשפעתו הגדולה על החברה הישראלית תישאר לתמיד. אורבך הצליח להביא לידי ביטוי קבוצה גדולה וחשובה בחברה הישראלית, והיה איש שידע לשלב היטב את אהבת ארץ ישראל ואהבת עם ישראל. יהי זכרו ברוך.״

 

שר הביטחון משה יעלון הוסיף: "השר אורי אורבך היה איש של ערכים ומידות טובות, של יושר וצניעות, של דרך ארץ ואיכות אנושית יוצאת דופן. בתבונתו, חוכמתו וחוש ההומור המיוחד שלו, היה אורי איש מיוחד בפוליטיקה הישראלית, ולא בכדי היה מקובל ואהוב על כל חלקי הבית. אורי היה, בראש ובראשונה, בן אדם ואוהב אדם". הוא שיבח את היותו "סבלני וסובלני לשמוע ולקבל את דעתו של האחר. זו הייתה אחת מתכונותיו המרשימות ביותר".

 

שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, כתבה: "בטרם עת אורי, בטרם עת. השר המצחיק ביותר, עם הלשון המושחזת והאהבה הגדולה לעם ולמדינה. משתתפת באבל הכבד של המשפחה. תחסר לכולנו, יהי זכרך ברוך".

 

ראשי המחנה הציוני, יצחק הרצוג וציפי לבני, מסרו: "אורי היה דמות מופלאה, שאיחדה וחיברה בין כל זרמי הציונות ובין כל הישראלים. איש ציבור במלוא מובן המילה, אוהב כל אדם. פוליטיקאי שהכניס שנינות והומור למשכן, לצד אידיאולוגיה אמיתית ולוחמנית. נוכחותו תחסר לנו בכנסת ובחיים הציבוריים".

 

 (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ספד לו: "יותר מקולגה וחבר לממשלה, תמיד אזכור את חברי אורי אורבך כמי שפעל עבור הקשישים והגמלאים במדינת ישראל. אורי הוא איש משפחה למופת, אשר ראה בישראל כמשפחתו המורחבת. על אף חילוקי הדעות שהיו בינינו, הייתה לנו ידידות אישית אמיצה, והוא יחסר לי מאוד. אני רוצה לחזק את ידיהם של אשתו מיכל וארבעת ילדיהם – מי ייתן שלא תדעו עוד צער". 

 

בר פלוגתא ראוי

יו"ר מרצ זהבה גלאון כתבה: "אני כואבת על מותו בטרם עת של השר אורי אורבך. אורבך אדם הגון, נעים הליכות ושנון, בעל תפיסת עולם ייחודית, פרלמנטר חרוץ ומצטיין ובר פלוגתא ראוי. ידע לגשר על העולמות השונים בחברה הישראלית. לבנו עם המשפחה. מי יתן ולא ידעו צער".

 

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר: "הצטערתי לשמוע על פטירתו של ידידי השר אורי אורבך ז"ל, אורי היה דמות מופת לחיוניות ולשמחת חיים בלתי פוסקת, הארת פניו לכל אחד ואחת היוותה דוגמה לכולנו. תנחומיי הכנים למשפחתו היקרה".

 

יו"ר יחד אלי ישי סיפר על "איש יקר ואהוב, סמל ליושר אישי וניקיון כפיים. לצד חילוקי הדעות, אהבתי אותו מאוד והערכתי את אומץ ליבו והגינותו. ברוך דיין האמת, ותנחומי אמת למשפחתו".  

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בישר על מותו בישיבת מליאת הכנסת, דקות ספורות אחרי שנשאו תפילה להחלמתו. "ורי היה מעל לכל מחלוקת בינינו, נעים הליכות ובעל הומור משובח. עוד נדבר רבות על פועלו העצום ותרומתו לשיח הפוליטי ולציבור הגמלאים בישראל".

 

גם בתנועה הרפורמית הרכינו ראש. הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה: "אורי אורבך היה בר פלוגתא רציני ותקיף של היהדות הרפורמית אך מאבקו הרעיוני התנהל תמיד מתוך אנושיות, כבוד הדדי וחתירה למציאת המכנה המשותף הישראלי. יהי זכרו ברוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
אורי אורבך
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים