שתף קטע נבחר

נתניהו התערב, והמדינה שילמה מס בצורת על ביתו בקיסריה

החלטה במשרד רה"מ שלא להשתתף במימון עלויות המים העודפות בבית הפרטי התהפכה אחרי שראש הממשלה העביר את עמדתו. המבקר: לא עולה בקנה אחד עם אמות מידה ציבוריות ומתן דוגמה אישית

מי אחראי לתשלום מס הבצורת של משפחת נתניהו? בין הנושאים שנבדקו בדו"ח מבקר המדינה שמתפרסם אחר הצהריים (יום ג'), גם עלות "היטל בצורת" שנדרש לשלם ראש הממשלה עבור צריכה עודפת של מים במעונו הפרטי בקיסריה. בתחילה שילמה משפחת נתניהו את ההיטל, אך לאחר דרישה של ראש הממשלה הוחלט שאוצר המדינה ישלם. מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא העיר כי צעד זה של בנימין נתניהו אינו עולה בקנה אחד לא עם אמות מידה ציבוריות ולא עם החשיבות של מתן דוגמה אישית.

  

עוד על דו"ח המבקר המיוחד:

הליכוד: ניסיון להפיל את נתניהו

החשמלאי-החבר שהועסק תוך "מצג מטעה" והוזמן ביום כיפור

יועץ במבחן: חומרי המבקר בידיי וינשטיין

ובבית הנשיא: תוספות של עשרות מיליוני שקלים בתקופת פרס

 

למסמכים המלאים:

דו"ח המבקר על הוצאות מעונות ראש הממשלה

מסמך המבקר שמציין את החשש לפלילים

 

היטל הבצורת נקבע כהוראת שעה בעקבות מצבו הקשה של משק המים הישראלי לפני כמה שנים. ראש הממשלה חויב בשנים 2009 ו-2010 בתשלום מס בסך 1,322 שקלים ו-4,160 שקלים בהתאמה, כלומר בסך הכול 5,482 שקלים. את הסכומים האלה הוא שילם בתחילה מכיסו.

 

באוגוסט 2012 אמר סמנכ"ל בכיר למנהל במשרד ראש הממשלה בדיון ב"וועדת השלושה" - שבה חברים שלושה בכירים במשרד - כי "ראש הממשלה מבקש במפורש שלא ישולם על ידי המשרד מרכיב 'מס הבצורת', זאת מסיבות מובנות". לכן הוחלט בוועדה שלא יילקח כסף מאוצר המדינה לטובת תשלום מס הבצורת.

הבית בקיסריה. ההוצאות הוחזרו לנתניהו בקיזוז המים לבריכה (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
הבית בקיסריה. ההוצאות הוחזרו לנתניהו בקיזוז המים לבריכה(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

אבל ההחלטה השתנתה מהקצה אל הקצה תוך זמן קצר. באותו חודש התקיים דיון נוסף בוועדה שבו הוחלט "לשלם את 'מס הבצורת' על פי הנחיית ראש הממשלה כי על המשרד לשלם את חשבון המים כולל מס בצורת". הוועדה החליטה שמשרד ראש הממשלה ישלם את מס הבצורת שהוטל על נתניהו, בקיזוז החלק היחסי של המים הנדרשים למילוי הבריכה.

 

מבקר המדינה העיר כי "אף על פי שוועדת השלושה החליטה תחילה שאין לממן את היטל הבצורת על צריכת המים במעון הפרטי, היא שינתה את החלטתה עקב שינוי הנחיית ראש הממשלה בנושא". בסופו של דבר, נכתב בדו"ח, "בשנת 2012 החזיר משרד ראש הממשלה לנתניהו את תשלומי מס הבצורת ששילם בשל צריכת המים העודפת במעון הפרטי".

 

בתשובת בא כוחו של ראש הממשלה ובתשובות משרד ראש הממשלה נטען כי "ראש הממשלה לא הנחה את ועדת השלושה אלא הבהיר לה את עמדתו; הוועדה סוברנית לקבל את החלטותיה, והיא רשאית לקבלן לאחר ששמעה עמדות שונות, ואין בכך כדי לקבוע ששיקול דעתם נפגם".

 

שפירא העיר כי "ראוי היה שראש הממשלה יישא לבדו במימון היטל הבצורת, שהוטל עליו משום שצריכת המים במעונו חרגה מהכמות הקבועה בחוק.

 מימון היטל זה מכספי אוצר המדינה אינו עולה בקנה אחד לא עם אמות מידה ציבוריות ולא עם החשיבות של מתן דוגמה אישית".

 

נוסף על כך, כתב המבקר, "מימון זה ממחיש את הצורך להגדיר מהי 'הוצאה פרטית' ומהי 'הוצאה ציבורית' במעון הפרטי, בין במישרין, בין בדרך של קביעת תקרות ובין בכל דרך מתאימה, על מנת להימנע מערבוב שאינו ראוי בין הפרטי לציבורי".

 

לנוכח מעמדו של נתניהו, "היה עליו להימנע מלהבהיר את עמדתו באופן שעשוי היה להיתפס כמתן הנחיה לקבלת החלטה מסוימת - לאשר את תשלום היטל מס הבצורת עבור המעון הפרטי. על ראש הממשלה להימנע להבא מהצגת עמדה בדבר ההחלטה הראויה או המתבקשת באופן שייתפס כהתערבות בשיקול הדעת המקצועי של שומרי הסף, במיוחד בעניינים הנוגעים לזכות או לחבות כספית שלו".


פורסם לראשונה 17/02/2015 15:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות"
בית נתניהו בקיסריה
צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות"
מומלצים