שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "זגורי אימפריה עושה טוב למרוקאים"

  חוה אורטמן, שחקנית ממוצא פולני שמגלמת סבתא מרוקאית, סבורה שהייצוג של מזרחים ואשכנזים ב"זגורי אימפריה" עושה שירות טוב לשני הצדדים. "הסדרה שוברת מיתוסים", היא אומרת בראיון

  חוה אורטמן משחקת על במת התאטרון ובקולנוע כבר יותר מ-30 שנה, אבל גם הניסיון העשיר הזה לא הכין את השחקנית בת ה-63 לפופולריות והחשיפה שהביא לה תפקיד הסבתא המרוקאית בסדרה "זגורי אימפריה". מאז ששודרה העונה הראשונה, הפכה דמותה של אורטמן לאחת האהובות ביותר בטלוויזיה. "זה ידוע שאתה יכול לעשות במשך שנים תיאטרון ואף אחד לא יזהה אותך עד התפקיד בטלוויזיה. זה פחות מעניין אותי, בעיקר חשוב לי שאוהבים את הדמות שלי וצוחקים ממנה". היא אומרת בראיון.

   

  רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כיתבו לנו בטוויטר

   

  חוה אורטמן עם עוז זהבי בסדרה. "דמות שאפשר להשתולל איתה" (צילום: אוהד רומנו ) (צילום: אוהד רומנו )
  חוה אורטמן עם עוז זהבי בסדרה. "דמות שאפשר להשתולל איתה"(צילום: אוהד רומנו )
   

  לחשיפה, כידוע, יש גם מחיר, אך אורטמן לא נלהבת לשלם אותו כשמדובר בסיפור אישי מעברה - הנישואים לאסיר סמי אלקיים, שהורשע ברצח. השניים נפגשו והתאהבו לפני כ-20 שנה, כשהגיעה להופיע לפני אסירים בבית הכלא. הם נישאו, הביאו לעולם שתי בנות, והתגרשו בסופו של דבר.

   

  אלקיים הוציא ספר שמתאר את הסיפור, אך אורטמן מעדיפה מצדה לא להתעמק בו. "אני לא אוהבת את הכניסה הזאת לחיי הפרטיים. אני בן אדם פרטי מאוד. אני לא רואה גם קשר בין המשחק לבין אינפורמציה על החיים שלי. אני כן מבינה שזה מעניין אנשים, אבל אני לא חייבת לשתף עם זה פעולה", היא אומרת נחרצות.

   

  "מלאה בצחוק, חמלה ואהבה". מתוך "זגורי אימפריה" (צילום: אוהד רומנו) (צילום: אוהד רומנו)
  "מלאה בצחוק, חמלה ואהבה". מתוך "זגורי אימפריה"(צילום: אוהד רומנו)
   

  על התפקיד של סבתא אלגריה ב"זגורי אימפריה", שמשודרת ב-HOT, היא שמחה לספר ולהרחיב. לדבריה, לא היססה לפני שהסכימה לגלם אותו: "אם מגיעים אליי דברים טובים - אני לוקחת. עם הדמות שלי בזגורי אפשר להשתולל - אני באמת יכולה לעשות הכל שם. אני גם חושבת שיש בסדרה הזאת איזה ערך - היא שוברת את המיתוסים של האשכנזים הקרים והמרוקאים החמודים והחמים".

   

  תסבירי.

   

  "הסדרה הזאת מראה שלא הכל חייב להיות פוליטיקלי קורקט. פעם היו מאשימים בגזענות אם לא היו מראים את המרוקאים בצורה טובה, פה הם נראים על חולשותיהם וחוזקם. לא אכפת לי שיעשו את זה גם על הפולנים. אני פולנייה בעצמי. שיעשו משהו שהולך יותר לעומק ולא סטריאוטיפי. אולי באיזשהו מקום הסדרה כן עושה טוב למרוקאים, כי המשפחה הזו מעוררת חיבה למרות כל הבעייתיות שיש בה. אני שומעת אנשים שמשתמשים ב'האק' וכל מיני מילים, וזה איכשהו מחדיר קצת את השפה וצורת הביטוי - אז אני חושבת שיש בזה משהו מקרב".

   

  גם בסצנה שבה חלק מבני המשפחה לא עמדו בצפירה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה?

   

  "לא יודעת להגיד על על זה. פעם היינו שומעים מהמזרחים דברים כמו 'חבל שהיטלר לא שרף אתכם', אבל זה היה לפני עשרות שנים, כך שהיום אני לא חושבת שיש דיבור כזה. אני יודעת שלהפך - אנשים כן מכבדים. אני יודעת שבגלל שעדות המזרח הרגישו מקופחים, היתה זהירות וניסיון להציג אותם יפה. ואני חושבת שמאור זגורי (יוצר הסדרה, ר.ב) לא דופק חשבון. הסדרה מלאה גם בכאב וגם בצחוק וחמלה ואהבה ביחד, ואני יודעת שהוא חווה חלק מהדברים באמת. מה בדיוק הוא חווה - זה לא מעניין".

   

   

  איך עושים הכנות לתפקיד כזה? הוא כולל שפה חדשה וגם מנטליות וניואנסים לא מוכרים.

   

  "קודם כל מאוד מופתעים כששומעים שאני פולנייה, ממש חושבים שאני מרוקאית. כחלק ההכנות לתפקיד מסתכלים על אנשים, סופגים מהם את העולם שלהם, את ההתנהלות שלהם - הפיזית והמנטלית, מקשיבים הרבה לדיבור שלהם, מתרגלים את זה. הלכתי לראות נשים בכל מיני מקומות, למשל פגשתי אישה במועדון קשישים.

   

  "ללמוד את המילים במרוקאית היה קשה, זו שפה שלא הבנתי בה אף מילה. אבל יש לנו מספיק מרוקאים על הסט, ואני שואלת אותם ואז חוזרת על המילים עד שהן מתיישבות".

   

  פגשת את הסבתא האמיתית שעליה מבוססת הדמות?

   

  "האמת שלא. מאור סיפר לי עליה, הוא אמר לי שהיא היתה יכולה להגיד לו שהיא אוהבת אותו יותר מכולם, אז אתה יכול להבין שזאת מישהי שאין לה אלוהים. הסדרה די מציאותית, כלומר אני מניחה שמאור כותב דברים בהשראת המציאות, רק לוקח אותה רחוק יותר. הסבתא היא פרימיטיבית מאוד, אבל פיקחית ואין לה אלוהים, כלומר אם צריך לגנוב אז גונבים, אם משקרים אז משקרים, אין לה יושר פנימי. בגלל זה זה כיף לעשות אותה - היא יכולה לעשות כל דבר, יש לה את היציאות הכי טובות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד רומנו
  חוה אורטמן בתפקיד אלגריה. "אין לה אלוהים"
  צילום: אוהד רומנו
  לאתר ההטבות
  מומלצים