שתף קטע נבחר

עמוס עוז: שתי מדינות מהר, או דיקטטורה פנאטית

הסופר הזהיר בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי: "המשך הקטטה שלנו עם הערבים הופכת למלחמה שלנו עם כל העולם. לא ירחק היום שבו נהיה מדינה מנודה"

הסופר עמוס עוז פרש בצהריים (יום ג') את משנתו הפוליטית-מדינית בהרחבה בנאומו בפני באי הכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי. בלטו בה הביקורת על צעדי הממשלה הנוכחית, שלדידו מתרחקת מפתרון שתי המדינות לשני עמים. "אני אוהב את ישראל גם בזמנים שאני לא יכול לסבול אותה. אני חרד מאוד מהעתיד".

 

בנאומו הביע עוז דאגה מהמשבר ביחסים עם ארצות הברית, תוך רמיזה לכוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לנאום בפני הקונגרס בתחילת החודש הבא. "הברית עם ארה"ב חיונית לעתידנו, ומי שלא מסוגל להבין זאת אסור לו להנהיג אותנו".

 

בדבריו עוז פירט לגבי הסכנות הטמונות במדינה דו-לאומית, שפירושה לדבריו או דיקטטורה יהודית או מדינה ערבית. "בעיניי הרעיון של מדינה דו-לאומית הוא בדיחה עצובה, אי-אפשר אחרי מאה שנות סכסוך לשים את שני הצדדים במיטה אחת, אי-אפשר להפוך למשפחה מאושרת. אנו זקוקים לגט הוגן ולבית דו-משפחתי בארץ הזו". הוא הוסיף כי "אם לא יהיו שתי מדינות ומהר, תהיה פה דיקטטורה יהודית פנאטית". לדעתו, המשך ה"קטטה" שלנו עם הערבים "הופכת למלחמה שלנו עם כל העולם", מלחמה שבה מדינת ישראל, לדעתו, תפסיד.

 

לדברי עוז, הסטטוס-קוו מול הפלסטינים אינו בר-קיימא ואנו משלמים על מדיניותנו מחיר כבד: "לא ירחק היום שבו נהיה מדינה מנודה...

 אני רואה תרחיש שבו בנמל התעופה באמסטרדם יסרבו לטפל במטוסי אל על - ישראל תהפוך למדינה מנודה".

 

בהתייחסו לתהליך המדיני אמר עוז כי "על שלום תמורת שטחים צריך להתווכח תוך כבוד לפחד שיש למתנגדים ולהכיר בכך כי שני הצדדים בסכסוך אחראים לכישלונות הקודמים". בהמשך נאומו התייחס עוז לאופן שבו מנהלת הממשלה את הסכסוך, והביע חשש מעוד פספוס הזדמנות שנקרתה בפני ישראל להגיע להסכם. "ניהול הסכסוך מסוכן ובפועל מדובר ברצף בלתי פוסק של מבצעים צבאיים. יש למדינת ישראל היום שעת כושר שלא הייתה לה מעולם וייתכן שלא תחזור". על היוזמה הערבית אמר עוז כי "ראוי שננהל עליה משא ומתן. אם הייתה מוצעת לנו יוזמה זו בימי בן גוריון היינו יוצאים לרקוד ברחובות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים