שתף קטע נבחר

נתניהו: ההוצאות גדלו בתקופת מני נפתלי. יש ניסיון להפיל אותי

ראש הממשלה לא הגיב בעצמו לדו"ח, במפלגתו דחו את ממצאי מבקר המדינה. "הוצאות מעון רה"מ ירדו משמעותית בשנתיים האחרונות. הוצאות בית הנשיא (בתקופת פרס) גדולות עשרות מונים מאלו של מעון ראש הממשלה"

"עובדה, בדברים שכן נבדקו בדו"ח על ידי המבקר אין שום חשש לפגיעה בטוהר המידות ובוודאי לא חשש לפלילים", כך נמסר אחר הצהריים (יום ג') מהליכוד בתגובה לדו"ח מבקר המדינה שחשף התנהלות בזבזנית בהוצאות הציבורית של משפחת נתניהו. לפי הדו"ח שפרסם המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, חל גידול דרמטי בהוצאות המזון, הניקיון והביגוד - הוצאות שמגיעות בסך הכול למיליוני שקלים מחשבון הציבור.

 

עוד על דו"ח המבקר המיוחד:

הליכוד: ניסיון להפיל את נתניהו

החשמלאי-החבר שהועסק תוך "מצג מטעה" והוזמן ביום כיפור

נתניהו התערב, והמדינה שילמה מס בצורת על הבית בקיסריה

יועץ במבחן: חומרי המבקר בידיי וינשטיין

ובבית הנשיא: תוספות של עשרות מיליוני שקלים בתקופת פרס

 

למסמכים המלאים:

דו"ח המבקר על הוצאות מעונות ראש הממשלה

מסמך המבקר שמציין את החשש לפלילים

 

דוד שמרון, עורך דינה של משפחת נתניהו, מסר במסיבת עיתונאים שנערכה בבית סוקולוב בתל אביב כי "המבקר מציין לחיוב שהוצאות בית ראש הממשלה ירדו באופן משמעותי בשנת 2013 וככל הנראה, אני אומר ככל הנראה כי 2014 עוד לא סוכמה במדויק, אבל מגמת הירידה נמשכת גם בשנת 2014. צריך לזכור שבית ראש הממשלה אינו בית פרטי. מדובר במעון רשמי שהוא כמו בית הנשיא משמש לפגישות עבודה ואירועים ממלכתיים".

 

עו"ד יעקב בורובסקי אמר במסיבת העיתונאים כי "לראש הממשלה מבחינת הדוח אין דבר וחצי דבר. בחלק הראשון נאמרים דברים שחלקם כבר פורסמו במכתב שכתב המבקר אל היועץ. יש הערות וחלק מהערות תוקנו, אבל אין כוונת מכוון או הצבעה שראש הממשלה ובני ביתו נגעו כהוא זה בטוהר המידות. אתם רואים לנגד עיניכם ראש ממשלה שצריך לבדוק כמה עולה ארוחה שהוא יושב בלשכת ראש הממשלה וכמה עולה המנה כשהוא יושב במעונו הרשמי? תנו שקט לראש הממשלה, תנו לו לעבוד באשר הוא".

"לא בית פרטי". עו"ד דוד שמרון (משמאל) ועו"ד יעקב בורובסקי במסיבת העיתונאים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"לא בית פרטי". עו"ד דוד שמרון (משמאל) ועו"ד יעקב בורובסקי במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

 

ביחס לחשמלאי שהוזמן לבית ראש הממשלה ביום כיפור, טען דוד שמרון: "החשמלאי הגיע בסופי שבוע ולא במהלך יום הכיפורים מפני שמשפחת נתניהו נמצאת בקיסריה בסופי שבוע. מה לעשות שתקלות מתגלות שנמצאים במקום. החשמלי הוזמן כאשר הם היו במקום - הוא לא היה במקום במהלך יום הכיפורים". ניר חפץ, מנהל מטה ההסברה של הליכוד, אמר כי "משפחת נתניהו ביצעה בדיקה ומצאה ששנים רבות מאוד הם לא שהו בבית בקיסריה ביום כיפור, וכנראה טועות הרשימות, המשפחה לא הקפיצה את החשמלאי ביום כיפור".

 

בתגובת הליכוד לדו"ח המבקר נאמר עוד כי "ראש הממשלה מכבד את המלצות דו"ח המבקר לגבי כל הנושאים שנבדקו. חלק גדול מההמלצות בדו"ח יושמו טרם כתיבתו. ראש הממשלה הנחה ליישם את יתר ההמלצות באופן יעיל ומיטבי".

 

בליכוד האשימו כי "לצערנו, הקמפיין התקשורתי המתגלגל סביב דו"ח זה בשבועות האחרונים הוא ניסיון ברור להפיל את ראש הממשלה וממשלת הליכוד על ידי עיסוק בזוטות והסחת דעת מהנושא החשוב באמת: מי יגן על מדינת ישראל מול האיומים הביטחוניים העצומים והלחצים הבינלאומיים - בנימין נתניהו או ציפי ובוז'י".

 

מהדו"ח עלה עוד כי עובדים במשרד ראש הממשלה שילמו מכיסם הפרטי הוצאות אישיות של בנימין נתניהו - ולא קיבלו על כך החזר תמורת קבלות. עוד נכתב בדו"ח כי חשמלאי שההתקשרות עמו בוצעה תוך "מצג מטעה" הוזמן לבית המשפחה ביום כיפור, וכי ראש הממשלה פעל והצליח להשיב לעצמו כספי מס בצורת על חריגה אישית מחשבונות מים. 

באשר לפרשות רהיטי הגן והבקבוקים - בפרשות אלה קובע המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, כי עולה חשש לפלילים. החומר בעניינן הועבר זה מכבר ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין - שלפי שעה לא מקבל החלטה בנושא. "בנושא פדיון הבקבוקים נמסר למשרד מבקר המדינה כי רעיית ראש הממשלה החזירה לקופת המשרד המחאה בסך 4,000 שקל. הגם שבאופן שוטף השבת בקבוקי שתייה מזכה בדמי פיקדון שהיקפם מצומצם, אלה הם כספי ציבור, ובהם 'דין פרוטה כדין מאה'", נכתב במבוא לדו"ח.

 

בליכוד טענו בתגובה כי "הפתיח שלפני הדו"ח, שאיננו חלק מהדו"ח, כולל זוטי דברים על מחזור בקבוקים ורכישת רהיטי גן. דברים אלו לא נבדקו על ידי המבקר, לא נעשתה פנייה למשרד ראש הממשלה או לראש הממשלה בעניינים אלה ולא ניתנה להם זכות תגובה בנושאים אלו".

 

בהמשך ציינו בליכוד בתגובתם את הממצאים שחשף המבקר בדו"ח הבדיקה הנוגע לתקציב בית הנשיא בעת כהונתו של שמעון פרס בתפקיד. המבקר מצא כי בתקופת פרס ניתנו תוספות של עשרות מיליוני שקלים לתקציב בית הנשיא. בהקשר זה אמרו בליכוד כי "הוצאות של מעון רשמי אינן דומות בשום אופן להוצאות

 בבית פרטי כלשהו. לדוגמה, הוצאות בית הנשיא גדולות עשרות מונים מאלו של מעון ראש הממשלה. לגבי בית הנשיא, אין פירוט בדו"ח המבקר על חלוקת התקציב, ואין ירידה לפרטים. על כן אין בסיס להשוואה המאפשר לציבור לשפוט מהן אמות המידה המקובלות".

 

עוד ביקשו להדגיש בליכוד כי "הוצאות מעון ראש הממשלה ירדו משמעותית בשנתיים האחרונות. ההוצאות גדלו משמעותית בתקופה מסוימת, שבה ניהל את המעון הרשמי מני נפתלי - עובד ממורמר לשעבר, המוביל מסע השמצות והכפשות נגד ראש הממשלה, על מנת להוציא כספים שלא כדין מקופת המדינה ולפגוע בראש הממשלה ובליכוד בתקופת בחירות. הוצאות המעון הרשמי ירדו ופחתו משמעותית לאחר עזיבתו של נפתלי את התפקיד". 


פורסם לראשונה 17/02/2015 15:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות
ראש הממשלה נתניהו
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות
מומלצים