שתף קטע נבחר

סוף עצוב: הילדה אדל ביטון נפטרה

כשנתיים לאחר שנפצעה אנושות בפיגוע אבנים, מתה הילדה בת ה-4 מסיבוך של דלקת ריאות. סבתה: תודה לעם ישראל שהתפלל. מאהוויה כבהא, פרמדיק מד"א שטיפל באדל, הגיע לנחם: "תמיד אזכור אותה". משפחתה רוצה שתיקבר ביקיר, אך אין שם בית עלמין והמינהל האזרחי מתנגד. "נסייע לאיתור מקום קבורה"

הילדה אדל ביטון, שנפצעה אנושות בפיגוע לפני כשנתיים, נפטרה הערב (יום ג') מדלקת ריאות שהסתבכה. רחל ביטון, סבתה של אדל, סיפרה כי נכדתה נלחמה עד הרגע האחרון. "היא הייתה כמו פנתר אתמול. האמנתי באמונה שלמה שהיום היא תצא מזה, אבל היום היא התעייפה. אנחנו אוהבים את עם ישראל ויודעים שכל עם ישראל התפלל בשבילה".

 

אדל, בת ארבע, נפצעה במרס 2013 באורח קשה לאחר שאמה התנגשה במשאית בכביש חוצה שומרון כתוצאה מיידויי אבנים לעבר הרכב שבו נסעו. בספטמבר בשנה שעברה שבה אדל לאחר טיפול ממושך לבית המשפחה ביישוב יקיר.

 

 

מרטין אלמקייס, סבתה של אדל מצד האם, הוסיפה ואמרה: "אנחנו נמצאים ברגע מאוד קשה. לאורך כל הדרך ראיתי התקדמות מאוד יפה אצל אדל בכל התהליך הזה ולא ציפיתי שנגיע לרגע הנוראי הזה. זו באמת טראומה וחזרנו שנתיים אחורה. אדל עמדה בזה בגבורה וכהרף עין היא נעלמה לנו היום".

 

אלמקייס הוסיפה כי המשפחה רואה את חצי הכוס המלאה. "אחים של אדל מקסימים ונמשיך לטפח אותם. אנו ננציח את אדל והיא תישאר בקרבנו. היא לא תישכח ותמשיך להיות חלק מאיתנו".

 

לאחר הפיגוע אדל אושפזה בבית החולים שניידר ובהמשך עברה לשיקום בבית לוינשטיין, שם ביקשו מהמשפחה לעזוב לאחר תקופה מסוימת בטענה שהפוטנציאל השיקומי מוצה. אחרי דיון בבית המשפט הוחלט שאדל תישאר בבית החולים עד להחלמתה. כעבור כמה חודשים עברה אדל ניתוח בבית החולים איכילוב בתל אביב ואושפזה בבית החולים דנה לילדים במרכז הרפואי. בספטמבר האחרון היא שבה כאמור לביתה.

אדל ביטון עם אחיה הקטן בתמונה שצולמה לפני כמה ימים ()
אדל ביטון עם אחיה הקטן בתמונה שצולמה לפני כמה ימים

אמה של אדל, אדווה, הבוקר בבית החולים שניידר (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אמה של אדל, אדווה, הבוקר בבית החולים שניידר(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

במוצאי שבת החלה אדל לחוש ברע ולסבול משיעול. ביום ראשון הוריה הזמינו אמבולנס וזה פינה אותה לבית החולים שניידר. שם היא אושפזה במחלקת ילדים. אמש הידרדר מצבה והיא אושפזה בטיפול נמרץ כשהיא בסכנת חיים.

  

אמה אדוה אמרה הבוקר: "כולי תפילה שנראה נס נוסף כפי שראינו בפעם הקודמת. הרופאים עושים את המיטב, נלחמים. אין ספק שזו השתלשלות של פגיעות נוירולוגיות, שמהן היא סובלת, שמקשים על כל ההתמודדות הרפואית שלה. כל פיפס קטן מכניס אותה לסטרס מאוד גדול".

 

אחד האנשים שספד לאדל היה מאהוויה כבהא, פרמדיק מד"א שהציל את אדל ביום הפיגוע. "הכאב גדול מלתאר והדמעות חונקות את הגרון. איך יכול להיות שגיבורת על כזו מובסת? זה פשוט לא יכול להיות", אמר הפרמדיק.

 

כבהא שמר על קשר עם משפחת ביטון בשנתיים האחרונות והיה בביתם בערב המימונה האחרון וגם הערב הגיע לבית החולים לנחם את ההורים רפי ואדוה. "אין רגע עצוב יותר מזה. אדל, ילדתי הקטנה, גיבורה היית בחייך וגיבורה תמשיכי להיות במותך. תמיד אזכור אותך".

 

משפחתה של אדל התרגשה לשמוע את הדברים, ובמיוחד את העובדה שכבהא מציין שמדובר למעשה ברציחתה של אדל. "אדל לא נפטרה, היא נרצחה בפיגוע על ידי בן עוולה", הדגיש הפרמדיק.

 

משפחת ביטון מעוניינת לקבור את אדל בהתנחלות יקיר, שם הם גרים, אלא שבמקום אין כעת בית עלמין. במועצה האזורית שומרון ניסו הערב להכשיר את הקבורה ביקיר, אך נתקלו בהתנגדות של המינהל האזרחי. למרות זאת, במשפחה הבהירו כי יקיימו ביקיר את ההלוויה בשעה 13:00.

 

המשפחה מעוניינת להכשיר שטח של 20 דונם בתוך הגבולות המוניציפליים של יקיר. ממלא מקום ראש המועצה, יוסי דגן, פנה למינהל האזרחי אך קיבל תשובה שלילית בעקבות חוסר בתוכנית מתאר להקמת בית קברות באותו שטח. דגן אף פנה למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט בעניין. "לא ייתכן שילדה שהפכה לקורבן טרור לא תוכל להיקבר ביישוב שבו התגוררה בשל עניין בירוקרטי", אמר. "בשם משפחת ביטון אנחנו דורשים מראש הממשלה להתערב על מנת שנוכל להביא את הילדה הקדושה לקבורת אמת כמה שיותר מהר". מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה: "אנו משתתפים בצער המשפחה. המינהל האזרחי יסייע לאיתור מקום קבורה ככל הניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות המשפחה
אדל ביטון
צילום: באדיבות המשפחה
מומלצים