שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נגיף הפפילומה וסרטן הגרון

  נגיף הפפילומה, או HPV, ידוע כגורם למחלות זיהומיות באברי המין. כעת ידוע שמבין מאות הזנים השונים של הנגיף, אחד מהם עלול לגרום למחלת הסרטן

  רבים בציבור הרחב מודעים לקשר בין זיהום הנגרם מנגיף הפפילומה, המוכר גם בשם HPV (Human Papilloma Virus) לסרטן צוואר הרחם. לעומת זה, הקשר בין זיהום הנגרם על ידי נגיף הפפילומה וסרטן הגרון ידוע ומוכר פחות, זאת למרות שבעשור האחרון התברר כי זיהום מנגיף הפפילומה הוא הגורם העיקרי להתפתחות סרטן הגרון בארה"ב ובמדינות מערביות אחרות.

  מטרתו של המאמר שלפניכם היא להסב את תשומת לב הציבור למחלה ממארת זו, שהיא חדשה יחסית בהקשרה לנגיף HPV, ולענות על כמה מהשאלות החשובות שיכולות לעזור במניעת התפשטותה.

   

  כמה נפוץ זיהום HPV?

  HPV הוא הזיהום הנגיפי הנפוץ ביותר המועבר במגע מיני בארה"ב ובמדינות מערביות אחרות. ההערכה היא כי כ-6.2 מיליון מקרי

  זיהום חדשים קורים מידי שנה בארה"ב. על פי המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC), עד כ-80% מתושבי אמריקה ידבקו בזיהום HPV בשלב מסוים בחייהם ו-99% מתוך אלו יתגברו על הזיהום ויסלקו את הנגיף מגופם ללא כל השפעה שלילית על בריאותם. נמצאו כמעט 200 זנים שונים של HPV, שרובם אינם מזיקים ולא גורמים להתפתחות הסרטן. לעומת זאת, אותרו 9 זנים של נגיף HPV הקשורים לסרטן והידועים כבעלי סיכון גבוה. מתוך אלה, רק זן אחד, שמספרו הסידורי הוא 16, אשר אחראי למעל 90% ממקרי סרטן צוואר הרחם, הפה, הגרון והפין. בכל יום בארה"ב כ-12,000 איש בגילאי 15 עד 24 יפתחו זיהום כתוצאה ממגע עם נגיף HPV. רובם המכריע יצליחו לסלק את הנגיף מגופם באופן טבעי ולעולם לא ידעו שהיה להם הזיהום. כנראה שמערכת החיסון של האדם מנקה את הנגיף מהתאים הנגועים בתוך כשנתיים.

   

  מה הוא HPV של הפה והגרון?

  אותם סוגי נגיף HPV המדביקים את איזור איברי המין יכולים להדביק גם את הפה והגרון. ברוב המכריע של המקרים, הפה וגרון יהיו נגועים בזנים הבלתי מסרטנים של נגיף HPV ויסולקו באופן טבעי מהגוף או יגרמו לגבשושיות שפירות (benign Papilloma) של הפה והגרון. זיהום ב-HPV בעל סיכון גבוה, במיוחד בזן ה- 16 יכול לגרום לסרטן הפה והגרון. בגרון, שבו הזיהום הינו שכיח יותר מהפה, הנגיף מתיישב בעיקר בשקדים ובבסיס הלשון. באנשים שיפתחו סרטן, הרקמה הנגועה לא מצליחה להדוף את הנגיף, אשר לאורך זמן (בדרך כלל במשך שנים) יכול לגרום לתאים הנגועים להפוך לסרטניים.

   

  כמה נפוץ נגיף HPV בפה והגרון וכמה נפוץ הוא סרטן הגרון?

  המחקרים בארה"ב מצאו כי לכ-10% מהגברים ולכ-3.5% מהנשים ימצא הנגיף בפיהם או בגרונם, אך רק בכ-1% מהאנשים האלו יהיה זה נגיף מהזן המסרטן. בכל שנה, מאבחנים בארה׳׳ב כ-8,000 עד 9,000 מקרי סרטן גרון חדשים; בכ-90% ממקרי הסרטן האלו אובחן זיהום HPV מהזן המסרטן. כמו זיהום HPV, סרטן הגרון נמצא בעיקר בגברים.

   

  מה הם הסימנים והתסמינים של סרטן הגרון הקשור ב-HPV וכיצד ניתן לאתר את הזיהום המסוכן הזה?

  שלא כמו סרטן הגרון המאובחן אצל מעשנים ושתיינים, שבדרך כלל יתלוננו על כאב גרון, כאב אוזניים, קשיי בליעה וירידה במשקל, סרטן הגרון הקשור ב-HPV גורם לאי-נוחות מועטה ולתלונות מעטות יחסית. הסימן השכיח ביותר לקיומו של סרטן הגרון הקשור ב-HPV הוא הופעת גוש בצוואר. הבשורה טובה היא שסרטן הגרון הקשור ב-HPV מגיב טוב מאוד לטיפול וברוב המכריע של המקרים ניתן לרפא את החולים הלוקים בסרטן זה לחלוטין. המפתח לריפוי הוא גילוי מוקדם של סוג זה של סרטן הגרון. למרבה הצער, בשלב זה, אין בדיקות סריקה זמינות לאבחון HPV של הפה או הגרון, שמשתוות באמינותן לבדיקת המשטח (PAP) לזיהום HPV בצוואר הרחם. יש תפקיד מכריע למודעות ציבורית לחשיבותו של כאב גרון מתמשך או ממצא של גוש בצוואר.

   

  ד"ר מארק גפאני ()
  ד"ר מארק גפאני

   

  איך לוקים בזיהום ה-HPV של הפה והגרון?

  בדרך כלל, מקובל לחשוב שנדבקים בנגיף HPV בפה או בגרון כתוצאה מיחסי מין אוראלים. עם זאת, מעט מאוד מחקרים נעשו בנושא הזה, והתוצאות של המחקרים האלא לא היו חד-משמעיות. הסבירות ללקות בזיהום HPV באמצעות נשיקה או מין אוראלי ממישהו שיש לו HPV אינה ידועה. יתר על כן, אין מחקרים שבחנו כיצד ניתן למנוע HPV של פה והגרון. הסברה המקובלת היא ששימוש בקונדומים צפוי להקטין את הסיכויים של מתן או קבלת זיהום HPV כיוון שהם פועלים כמחסום ויכולים להפסיק את המעבר של HPV מאדם לאדם. ידוע כי זיהום HPV אינו מועבר על ידי שתיה ממשקה ממנו לגם אדם הנושא את הנגיף או מנשיקה על הלחי.

   

  האם בדיקה חיובית לזיהום HPV אומרת שבן או בת זוגכם מקיימים יחסי מין מחוץ למערכת היחסים שלכם?

  התשובה לשאלה זו היא שלילית. אין דרך בטוחה לדעת מתי בדיוק הועבר הנגיף למי שנושא אותו. אדם יכול להיות נשא הנגיף במשך שנים רבות, אפילו עשרות שנים, ללא כל ביטוי גופני מזוהה או לפני שמתפתח סרטן. בני זוג מיניים שהיו יחד במשך זמן מה נוטים לזיהום משותף באותו נגיף HPV. משמעות הדבר היא כי בן או בת זוג של מישהו שנמצא חיובי ל-HPV עשויים גם הם להימצא כנשאי הנגיף (כלומר HPV חיובי), למרות שאין לו או לה סימנים או תסמינים של הזיהום.

   

  האם חיסונים לנגיף יכולים למנוע סרטן הפה וגרון?

  חיסוני HPV הזמינים כעת פותחו למניעת סרטן צוואר הרחם ואיברי מין אחרים. ייתכן מאוד שחיסונים אלה עשויים גם למנוע סרטן הפה והגרון הקשורים לזיהום בנגיף, כיוון שהחיסונים האלה יכולים למנוע הידבקות באותם סוגים של נגיף HPV הגורמים לסרטן באברי המין. יחד עם זאת, לא נעשו מחקרים המוכיחים את ההנחה הזאת. בשלב זה, מומלץ לשקול חיסון נגד זיהומים ב-HPV גם לבנים וגם לבנות, כפי שהומלץ על ידי המרכז לבקרת מחלות ומניעתן CDC, כדי למנוע הידבקות בנגיפי ה-HPV מזנים המסרטנים על מנת להפחית את הסיכון של סרטן איברי המין ו/או הפה והגרון. הוועדה המייעצת הלאומית לחיסונים ממליצה חיסון שיגרתי נגד HPV לנערות ונשים בגילאי 26-11 ובילדים ונערים בגילאי 26-9.

   

  Markus Gapany, MD, FACS

  Associate Professor of Otolaryngology

  University of Minnesota

  E-mail: gapan001@umn.edu

  North Memorial Medical Office Building

  9825 Hospital Drive, Suite LL - 10

  Maple Grove, MN 55369

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים