שתף קטע נבחר

ראש העיר נצרת עילית הורשע בקבלת שוחד

שמעון גפסו הורשע בקבלת שוחד אחרי שדרש מחבר מועצה להתפטר או להצטרף לקואליציה שלו בתמורה להמשך העסקתה של גרושתו בחברה עירונית. גפסו: "ציפיתי להחלטה אחרת, אך כשאדם הולך בשדה מוקשים, הוא לפעמים עולה על מוקש"

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע הבוקר (יום ה') את ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, בקבלת שוחד. סגנו לשעבר, עדי ברקו, הורשע בעבירה דומה. על פי כתב האישום גפסו וברקו התנו את המשך העסקת בת זוגו לשעבר של אחד מחברי מועצת העיר, סמיון ברון, בהתפטרותו מהמועצה. השופט עודד גרשון לא הקריא את הכרעת הדין שנכתבה על פני 85 עמודים, וציין כי הראיות המרכזיות הן הקלטות וכי לא קיבל את עמדת הנאשמים לחפותם. בעוד עשרה ימים יישמעו הטיעונים לעונש.

 

ביוני 2013 הוגש נגד גפסו וחבר מועצת העיר עדי ברקו - שמונה לאחר הבחירות לסגן ראש עירייה וליו"ר דירקטוריון החברה הכלכלית - כתב אישום בגין שוחד. השניים הואשמו שדרשו מאחד מחברי המועצה להצטרף לקואליציה או להתפטר והתנו בכך את המשך העסקתה של גרושתו בחברה העירונית.

 

שמעון גפסו (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
שמעון גפסו(צילום: אבישג שאר-ישוב)

ח"כ מירי רגב ומקורבה שהורשע היום בפלילים ( ) ( )
ח"כ מירי רגב ומקורבה שהורשע היום בפלילים( )

גפסו וסגנו הואשמו כי בתחילה הציעו לברון להצטרף לקואליציה בתמורה לכך שגרושתו לא תפוטר, אך הוא סירב. לאחר שהיא זומנה לשימוע הסכים ברון לתנאי, אך ברקו אמר לא כי מאוחר מדי והציע לו להתפטר עד לתאריך מסוים בתמורה להשארת גרושתו דורה בתפקיד. גם כאשר פנה ישירות לראש העיר בטלפון, שמע ברון תשובה דומה.

 

שני הנאשמים הכחישו את המיוחס להם, וטענו כי הפיטורים כלל לא היו קשורים אליהם אלא לדירקטוריון החברה הכלכלית, שהחליט לפטר את ברן בשל טיב עבודתה.

 

השופט גרשון סקר שורה של שיחות בעל פה ובטלפון שהוקלטו על ידי המתלונן ואחרים, וציין כי הן מעידות שהן גפסו והן ברקו היו מודעים לטיב מעשיהם. הוא דחה פעם אחר פעם את טענותיו של ראש העיר כי לא ידע על ההצעה שהוצעה לברון וציין כי "הסבריו אינם משכנעים". בהמשך ציין כי "סבורני כי משמעותם הברורה והפשוטה של הדברים שצוטטו זה עתה היא שמר גפסו תומך ב'הצעה שלכם', היינו כי המתלונן יתפטר מחברותו במועצה ואז תושאר גרושתו במקום עבודתה, וזאת בתנאי שהיא לא תשב ותעשן סיגריה אלא תעבוד כהלכה".

 

השופט ציין כי סניגוריו של ברקו ניסו לעורר ספק סביר כי היה מודע לטיב המעשים, וציין כי גפסו עצמו הבהיר

 לו אותם – בשיחה אחרת, שאותה ציטט השופט: "דורה ברור שהיא תלך (...) אתה ראית שהיא הולכת, הרי היא מועמדת ללכת (...), אז הוא אומר לי מה אתה לא מבין, עכשיו אני אסביר לך, גם סמיון הולך, אני אומר לו מה? הוא אומר יש הסכם בקדימה שסמיון הולך, הוא צריך להתפטר".

 

גפסו אמר בתגובה להרשעתו: "קיוותי לתוצאה אחרת, אבל בית המשפט אמר את דברו. אני לא מתחרט על דברים שעשיתי. במשך שש שנים הקמתי עיר לתפארת. נבחרתי פעמיים בבחירות דמוקרטיות וכשבנאדם הולך בשדה מוקשים לפעמים הוא עולה על מוקש. עברתי בחיי הרבה קרבות. זה לא הקשה ביותר, אולי הארוך ביותר. אני אדם שומר חוק, ומכבד את החלטת בית המשפט".  

 

בחודשים האחרונים גפסו מושעה מתפקידו בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו, אולם לצד זה יש לציין כי גפסו התמודד שוב לראשות העירייה בשנת 2013 וניצח למרות כתב האישום נגדו. הוא הושעה על ידי הוועדה להשעיית ראשי עירייה. נגד גפסו יש תיק שוחד נוסף שמתנהל גם כן במחוזי חיפה ובו הוא מואשם כי הבטיח תפקידים לפעילים שעבדו איתו בבחירות 2008. על פי כתב האישום, גפסו פעל לטובת שניים מהאנשים שהתגייסו עבורו. אחד מהם נקלט בעירייה ופוטר, והשני לא התקבל לעבודה מאחר ולא ניתן היה לשבצו בתפקיד שיועד לו.

 

מי שפעלה רבות למען גפסו - לרבות קיום דיון בכנסת למענו - היא ח"כ מירי רגב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
שמעון גפסו
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים