שתף קטע נבחר

זרע לא קדוש: לתקן את הפראנויה של המגזר

במו אוזניי שמעתי על כמה רבנים באחת מהישיבות התיכוניות, המכונים "רבני הזרע"; ויש טבילות במעיינות ובקרח, תיקון הכללי, נסיעות לאומן ומה לא. מה קרה שמבול של ספרים, סרטים ותיקונים נפל עלינו, ואיך יצא איסור "הוצאת זרע לבטלה" מפרופורציות? תשאלו את חסידי רבי נחמן

אינני "חוזר בתשובה" – וכנער דתי התמודדתי עם נושא האוננות ככל חבריי, המתבגרים הדתיים. לא דיברנו על זה, הרבנים לא הטריחו את עצמם להראות שהם בעניינים - ולכן לא נשאו נאומים חוצבי להבות על חומרת האיסור. כל אחד התמודד עם עצמו, ומהפרדס הזה יצאו הרוב בסדר, בדרך כלל – ועם מיעוט "שריטות דתיות" באופן יחסי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

היום קיימת ספרות ענפה המתייחסת לנושא האוננות, ומכוונת בעיקר לבני נוער. יש רבנים שהם בעניינים מאוד - במו אוזניי שמעתי על כמה רבנים באחת מהישיבות התיכוניות, המכונים "רבני הזרע"; ויש טבילות במעיינות ובקרח, תיקון הכללי, נסיעות לאומן ומה לא. וכל זה, על מנת להתמודד עם איסור שהוא אמנם חמור ואסור הלכתית, אבל בעצם תמיד היה כאן.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

מה קרה שמבול של ספרים, סרטים ותיקונים נפל עלינו? צפיתי לאחרונה בסרט עטור התשבחות "זרע קודש", וככל שהתקדם - כך התחזק בי חוסר הנוחות מנושאו ומתוכנו. אינני רוצה להתייחס לסרט, אלא למקום ש"הוצאת זרע לבטלה" (בשפת קודש), או "אוננות" (בשפת חול) - תופס בחיי דתיים וחוזרים בתשובה בשנים האחרונות.

 

"שומר הברית"

פריחת "התיקונים" סביב "שמירת הברית" החלה במקבל לפריחת תורתו של רבי נחמן מברסלב (שיוצר הסרט, אגב, נמנה על חסידיו). לפני כשני עשורים, היו לרבי נחמן כמה מאות ואולי אלפים בודדים בלבד של חסידים בארץ ובעולם. אך מאז שתורתו דיברה אל הרבה נשמות צמאות, הוא כמו התגלה מחדש, והיום תורתו מופצת לרבבות רבות.

 

התיקון, הטבילה וההתעסקות האובססיבית בחטא הזה, הכניס לסחרור וללחץ את כל המערכת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התיקון, הטבילה וההתעסקות האובססיבית בחטא הזה, הכניס לסחרור וללחץ את כל המערכת(צילום: רויטרס)

 

רבי נחמן מאומן התייחס לנושא של "שמירת הברית" הרבה יותר מאשר במרבית החסידויות האחרות. הוא הבין כי האיסור של "הוצאת זרע לבטלה" חמור מאוד, אך גם שמרבית בני האדם נכשלים בזה. על איסור זה נספרו עונשים ואזהרות חמורות ביותר, שמקורם בעיקר ב"זוהר" – ובין היתר יש הסוברים כי זו העבירה החמורה בתורה, השווה לרצח, ואין על חטא זה תשובה.

 

כדי להפחית מהלחץ הנפשי של החסידים העוברים על האיסור, עשה ר' נחמן את הבלתי אפשרי: הוא תיקן תיקון הנקרא "תיקון הכללי". תיקון זה בא כדי לתקן את הבלתי ניתן לתיקון: במקום קבלת עונש על רצח ועל חטא שאין לו מחילה, מעתה יאמר הנער "תיקון כללי" לאחר טבילה הגונה במעיין או במקווה כשר, וביחד עם תפילות ותשובה, יזדכה וממשיך בחייו.

 

אבסורד ואובדן פרופורציות

בפועל, בדורנו, התיקון, הטבילה וההתעסקות האובססיבית בחטא הזה,

הכניס לסחרור וללחץ את כל המערכת. במרכז יה"ל המטפל בבעיות במיניות, אנחנו מקבלים פניות רבות של זוגות ויחידים עם בעיות קשות הנובעות, בין השאר, מאיסור זה. אחת הבעיות הנפוצות: לחץ על בת הזוג לקיים יחסים בכל פעם שיש לבעל התעוררות מינית.

 

פעם נשאלתי על ידי חתן (לא שומר שבת), שאשתו מדממת כאשר הם מקיימים יחסים, אבל הוא חושש להוצאת זרע לבטלה - ועל כן מה יעשה. עובדת סוציאלית שאלה שאלה הלכתית על בת אולפנה שמקיימת יחסים עם נער. הבת דרשה מהנער ללבוש קונדום, אך הנער חשש בגלל האיסור החמור הזה. אבסורד. חוסר פרופורציה נפשית והלכתית בגלל האיסור, ובוודאי ביחס למשקלו ההלכתי האמיתי, לכל מי שלמד קצת יותר.

 

אני מציע להחזיר את האיסור של "הוצאת זרע לבטלה" לפרופורציות האמיתיות שלו. האיסור הזה לא נמנה בתרי"ג המצוות מהתורה, לפי רוב מוני המצוות המרכזיים. הוא מוזכר בחומרה במספר מקומות בש"ס, אך באותה חומרה מוזכרים גם חטא הגאווה, הוצאת שם רע, ליצנות ועוד. נערים צריכים להימנע מאוננות עד כמה שניתן, וביחד עם זה, אם חטאו - להירגע, להתפלל על כך בצורה נורמאלית, ולהמשיך בחיים התורניים כרגיל.

 

העיסוק בנושא מגביר את המצוקה

במרכז יה"ל אנו פוגשים את הקשיים ואת הלחצים הנפשיים שהגברים

לוקחים עמם עמוק לתוך חייהם הזוגיים, עקב ההתמודדות הקשה במשך כל שנות הרווקות. אין שום צורך לעשות סרטים או לכתוב ספרים עם 500 עמודים בנושא. ההתעסקות הרבה בנושא, לדעתי, רק מגבירה את המצוקה.

 

חיים של קדושה נורמאלית אני מבקש. "קדושה נורמאלית" זה לחיות בפרופורציות דתיות נכונות. גיל הנעורים גם כך הוא קשה ומורכב. אין צורך להגביר את הלחץ הנפשי על ידי חומרות והתנהגויות מוזרות, המכניסות את הנערים למצוקות שלפעמים לוקח שנים לצאת מהם. אני מקווה שזרעי הפורענות בלב הנערים שצופים בסרט, לא יתפתחו לשריטות עמוקות מדי.

 


פורסם לראשונה 19/02/2015 14:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים