שתף קטע נבחר

ר' ההגבלים דוחה הדיון על הגז לממשלה הבאה

ההחלטה התקבלה אתמול לאחר מו"מ מרתוני מול חברות הגז שלא הוביל לפריצת דרך. לפיכך, הרשות תשהה את הגשת הטיפול במונופול הגז לעיונו של ביה"ד להגבלים עסקיים כדי למצות את מהלך השיחות מול חברות הגז

הרשות להגבלים עסקיים החליטה להשהות את הגשת הטיפול במונופול הגז עד לכינון הממשלה הבאה. כך נודע ל"כלכליסט". ההחלטה התקבלה אתמול לאחר מו"מ מרתוני מול חברות הגז שלא הוביל לפריצת דרך. לפיכך, רשות ההגבלים העסקיים תשהה את הגשת הטיפול במונופול הגז לעיונו של בית הדין להגבלים עסקיים כדי למצות את מהלך השיחות מול חברות הגז.

 

כתבות נוספות בנושא מונופול הגז בערוץ הכלכלה :

 

בשבועות האחרונים מקיים צוות ממשלתי (אוצר, רה"מ, אנרגיה) מו"מ מול חברת הגז בניסיון להביא לפשרה בכל הקשור לטיפול במונופול הגז. הניסיון להגיע לפשרה נובע מהכרזת הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה שהוא מתכוון להכריז על חברות דלק ונובל אנרג'י האמריקאית כבעלי הדסר כובל בשל האחזקות הצולבות שלהן במאגרי הגז תמר ולווייתן.

 (צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ) (צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ)
(צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ)
 

המו"מ נוהל בשיתופו ותחת עינו הפקוחה של גילה, ובשבוע האחרון אף הושגה טיוטת מתווה ממשלתי שכוללת שני מהלכים - פתרון קצר טווח ופתרון ארוך טווח - ליצירת לתחרות במשק הגז. הפתרון קצר הטווח כלל יציאה של דלק ממאגר תמר (31.25%) ודילול אחזקותיה של נובל אנרג'י שם לרמה שלא נקבעה (הערכות עד 10%), כך שמי שיווק את הגז תהייה רק ישראמקו.

 

הפתרון ארוך הטווח כולל פיצול השיווק של הגז ממאגר לווייתן (כל חברה ביחס לחלקה) כך שהשיווק משם יעשה על ידי 3 חברות במקביל - נובל דלק ורציו. עוד נקבע שמאגרי כריש ותנין ימכרו לשחקן חדש שישווק גז במקביל לכל השחקנים בשוק, כאשר המהלך המשלים הוא יצירת פיקוח על מחיר הגז וסביב 5 עד 5.5 דולר ליחידת אנרגיה.

 

נובל אנרג'י סירבה לקבל את מתווה התוכנית ואילו דלק סירבה למכור את אחזקותיה במאגרי הגז הקטנים כריש ותנין. לפיכך, ההחלטה שהתקבלה אתמול, לאחר סבב שיחות מתיש לתוך הלילה מול חברות הגז ובין אנשי הצוות הבינמשרדי, היא שגילה לא יגיש את הבקשה להכרזה על הסדר כובל בתקופה הקרובה, והוא ידחה את הטיפול בנשוא עד למיצוי מהלך השיחות מול חברות הגז כדי להשיג את הפתרון הטוב ביותר שניתן למשק הישראלי, כזה שיבטיח מצד אחד תחרות ומצד שני לא יעכב פיתוח מאגרים חדשיםץ

 

ממשרד הממונה על ההגבלים העסקיים סרבו להתייחס לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ, אלברטוס
יצחק תשובה ומדיוויד גילה
צילום: עומר מרון, ראובן שוורץ, אלברטוס
מומלצים