שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

סוזן רייס נגד נאום נתניהו: "הרסני ליחסים"

נמשכת המתקפה של ממשל אובמה נגד ביקורו של ראש הממשלה בקונגרס. היועצת לביטחון לאומי טענה שהדבר מערער את היחסים חוצי-המפלגות בין ישראל לארה"ב: "ברגע שהיחסים בינינו מקבלים עירוי של פוליטיקה - זו בעיה". ח"כ רגב: התגובה האמריקנית מראה על פאניקה

עוד התבטאות קשה של גורם בכיר בממשל האמריקני נגד נאומו הצפוי של בנימין נתניהו בקונגרס בשבוע הבא, שבו הוא מתכוון לשטוח את התנגדותו להסכם הגרעין המתגבש מול איראן . בראיון לתוכניתו של העיתונאי צ'ארלי רוז אמרה הלילה (יום ד') היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס כי המהלך של ראש הממשלה "עלול להיות הרסני ליחסים בין ישראל לארה"ב".

 

כתבות נוספות בנושא:

 

רייס הדגישה שהקשר בין שתי המדינות התבסס תמיד על יחס שווה של ישראל הן מול הרפובליקנים והן מול הדמוקרטים: "היחסים בין ישראל לארצות הברית תמיד היו חוצי-מפלגות. היינו בני מזל שהפוליטיקה לא הוזרקה לתוך היחסים האלה. מה שקרה בשבועות האחרונים, על רקע ההזמנה לקונגרס וקבלתה על ידי נתניהו, שבועיים לפני הבחירות שלו, הוא הזרקה של הפוליטיקה משני הצדדים. זה הרסני למרקם היחסים בין המדינות. ברגע שהיחסים הא-מפלגתיים מקבלים 'עירוי של פוליטיקה', זו בעיה". 

סוזן רייס (במרכז) (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סוזן רייס (במרכז)(צילום: EPA)

נתניהו. עירוי של פוליטיקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נתניהו. עירוי של פוליטיקה(צילום: AFP)

ח"כ מירי רגב. "כולם מבינים עד כמה נתניהו צדק" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ח"כ מירי רגב. "כולם מבינים עד כמה נתניהו צדק"(צילום: עידו ארז)

בליכוד לא אהבו את דבריה החריפים של רייס. חברת הכנסת מירי רגב אמרה ש"תגובת רייס מראה על פאניקה מכך שראש הממשלה נתניהו יחשוף את ההסכם המסוכן המתגבש מול איראן. הסכם מסוכן למערב ולמדינת ישראל". לדבריה, "התמונה האמיתית שמנסים להסתיר נחשפת וכולם מבינים עד כמה נתניהו צדק שאמר שנושא הגרעין האיראני הוא לא עיניין פוליטי אלא קיומי".

 

נתניהו סירב לפגישה

במקביל, נתניהו סירב להזמנה לפגוש את הדמוקרטים בסנאט במהלך נסיעתו לוושינגטון בשבוע הבא. "למרות שאני מעריך מאוד את ההזמנה האדיבה לפגוש את הסנאטורים הדמוקרטים אני מאמין שלעשות את זה בזמן הזה יכול להחמיר את התפיסה המוטעית של התמיכה בביקור שלי", כתב נתניהו לסנאטורים ריצ'רד דרבין ודיאנה ריינשטיין, במסמך שפורסם הלילה בסוכנות הידיעות רויטרס.

 

עם זאת, נתניהו ציין במכתב שהוא מסכים בלב שלם שהקשרים החזקים בין ארה"ב לישראל נבנו על תמיכה הן של הרפובליקנים והן של הדמוקרטים: "אני מבין לחלוטין את החשיבות של התמיכה הדו-מפלגתית כדי להבטיח שהברית בינינו תישאר חזקה בעתיד".

 

הוא גם התייחס במכתב לחשש משימוש פוליטי שהוא מתכוון לעשות בנאום בקונגרס וכתב: אני מבטיח שהמטרה היחידה שלי היא להשמיע את החששות הכבדים מפני הסכם גרעיני עם איראן,

שעלול לסכן את ההישרדות של מדינתי".

 

אתמול שלח מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מסר עוקצני לבנימין נתניהו. בשימוע בוועדת הקצבות החוץ של הסנאט אמר קרי: "מי שמתנגד לעסקה לא יודע מהי העסקה. בשלב זה אין עסקה. לאיראן לא יהיה נשק גרעיני. עצרנו את ההתקדמות שלה".

 

ביום שני, בתום סבב דיונים שנערך בשווייץ בין הרפובליקה האיסלאמית לבין שש המעצמות, הוחלט לערוך שיחות נוספות בשבוע הבא. ארה"ב דיווחה שהושגה "התקדמות מסוימת" להסכם על תוכנית הגרעין, ו"הצליחה להתקרב לטהרן בכמה מהסוגיות הקשות".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים