שתף קטע נבחר

הדו"ח והמחדל: פתרונות הדיור של המפלגות

המחנה הציוני מציע למכור את הקרקע במחיר מינימום, הליכוד מבטיח כי יעניק 100 אלף שקל לרוכשי דירה ראשונה, לפיד תומך בשילוב בין מע"מ אפס לתוכנית מחיר מטרה וכחלון דורש לפרק את רשות מקרקעי ישראל. ומי המפלגות היחידות שמתייחסות להנגשת דירות לנכים ולדיור הציבורי?

דו"ח מבקר המדינה על משבר הדיור גילה הזנחה רבת שנים: עלייה אסטרונומית במחירים, זיהוי הבעיה באיחור של ראש הממשלה נתניהו, פגיעה באזרחים המתגוררים בשכירות ועוד. 18 ימים לבחירות, פנינו למפלגות כדי לקבל את המצע שלהן בנושא הדיור ולגלות אילו פתרונות הן מציעות כדי לפתור את המשבר החמור שהוצג בדו"ח המבקר יוסף שפירא. להלן התשובות:

 

המחנה הציוני

מפלגת המחנה הציוני בראשות המועמד לראשות הממשלה יצחק הרצוג מציגה מצע שמחויב לפתרון דיור שלם ומערכתי, שיתמודד עם היעדר המדיניות הקיים בכל גופי התכנון, הבנייה וניהול הקרקע בישראל. "את משבר הדיור לא ניתן לפתור עם גימיקים ולא בהבטחות ריקות מתוכן", נכתב במצע.

 

במצע מתחייב הרצוג להוביל את מדיניות הדיור בישראל כראש ממשלה. הרצוג מתכוון למנות שר בכיר לדיור שיהיה בעל סמכות לניהול הקרקע ומערך התכנון יחד. "אנחנו נגדיל את מערך התכנון כדי לוודא שיש למדינה מלאי דירות מספיק לשיווק 50 אלף דירות לבנייה בכל שנה בחמש השנים הקרובות", נכתב במצע.

הצעד הבא שמבטיח המחנה הציוני הוא הפסקת ניצול קרקעות המדינה "כדי להרוויח כסף על גב הציבור. "נהפוך את היוצרות", נכתב במצע. "בממשלה בראשות הרצוג נמכור קרקע במחירי מינימום תמורת מאגר של אלפי דירות ברות השגה. הכול למטה החברתית העליונה: לדאוג שלכל משפחה תהיה קורת גג".

 

הרצוג מציע להשכיר את אלפי הדירות במאגר הדיור בר-ההשגה במחיר שלא יעלה על 30% מההכנסה המשפחתית. לזכאי הדיור הציבורי, מציעים במפלגה, להשכיר גם במחיר של 10%-5% מההכנסה בלבד. "ניצור לראשונה בישראל אפשרות לרכישת הדירה בלי הון אישי במודל הבעלות החלקית. במדינת ישראל, שהיא בעלת הקרקעות, זה הרבה יותר מאפשרי", נכתב במצע.

 

המפלגה מתכננת להשקיע חצי מיליארד שקל בשנה כדי לתמרץ רשויות מקומיות ולדאוג גם להתחדשות העירונית, לתשתיות, לחינוך ולתחבורה הציבורית הנדרשת לחיים עירוניים מגוונים ואיכותיים.

  

הליכוד

במפלגת השלטון מציבים יעד להקמת 60 אלף יחידות דיור לשיווק במהלך שנת 2015 ויעד התכנון עומד על 80 אלף יחידות. מצע הליכוד מציין כי בשנה שעברה שווקו קרקעות עבור 50,500 יחידות דיור וברצונם להגביר את קצב שיווק הקרקעות.

 

המפלגה מציעה לשנות את שיטת שיווק הקרקעות כדי למנוע ספסרות במחירי הקרקע ולהגדיל את קצב התכנון כדי לעמוד בביקוש. בליכוד מתכננים גם להרחיב את שיווק הקרקעות בשיטת מחיר מטרה, שעלות הקרקעות נמוכה בלפחות 20% ממחירי השוק.

עוד צעדים שמתכננים בליכוד:

מענק של 100 אלף שקלים לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה. הקריטריון המרכזי לקבלת המענק: שירות צבאי או לאומי.

מעבר צה"ל לנגב: על הקרקעות שיפונו ייבנו כ-100 אלף יחידות דיור, פינוי אתר תע"ש ברמת השרון. ובניית 100 אלף יחידות דיור במקום הקרקעות שיפונו במרכז הארץ מבסיסי צריפין, שלישות רמת גן וגלילות.

עידוד התחדשות עירונית ונתינת תמריצים לקבלנים ולרשויות לשם הוספת יחידות דיור במרכזי הערים.

חיבור הפריפריה למרכז באמצעות כבישים ורכבות כדי לעודד בנייה בפריפריה. מהלך שמוריד את הלחץ לביקוש הדירות במרכז ומגדיל את ההיצע בפריפריה.

 

יש עתיד

שר האוצר לשעבר ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד מציג במצע המפלגה מטרה של בניית עשרות אלפי יחידות דיור בשנה לקנייה ולהשכרה. ביש עתיד מסבירים כי המטרה היא לצמצם את הפער הגדול שנוצר בהתחלות הבנייה ולייצר עלייה משמעותית בהיצע.

 

"שוק הנדל"ן הוא שוק שמגיב באיטיות. אין בדיור קיצורי דרך. הדרך היחידה להמשיך ולהגביר את הירידה במחירי הדיור היא ביישומה המלא של תוכנית הדיור הלאומית", נכתב במצע.

תוכנית יש עתיד נשענת על שלושה מרכיבים מרכזיים: הגדלת ההיצע, סיוע ממוקד לזוגות צעירים ופיתוח והסדרת שוק השכירות. ביש עתיד מבטיחים להמשיך ליישם את תוכנית הדיור הלאומית ומציעים את הפתרונות הבאים:

 

יש עתיד מתכננת חתימה על הסכמי גג לבניית שכונות חדשות באזורי הביקוש והמשך בנייתן של עשרות אלפי יחידות דיור מעבר ל-60 אלף יחידות בהסכמי גג שיצאו לדרך בראש העין, קריית גת, קריית ביאליק, מודיעין וראשון לציון.

 

ביש עתיד לא מוותרים על תוכנית מע"מ אפס ומציפים אותה מחדש גם במצע הנוכחי, שבמסגרתו תוענק הנחה של עד 240 אלף שקלים לזוגות צעירים ברכישת דירה חדשה.

 

במפלגה מציעים גם את פתרון מחיר מטרה, שבממשלה הקודמת היה פרי יוזמתו של שר הבינוי אורי אריאל מהבית היהודי. במצע מוצגת גם תוכנית פינוי מחנות צה"ל, שיקצו שטח לעוד 60 אלף יחידות דיור בלב אזורי הביקוש.

 

עוד עולה מהמצע:

תמריצים לראשי ערים לבניית דירות קטנות.

חוק לשכירות הוגנת – קביעת מחיר קבוע לשלוש שנים. החוק נפל עקב הקדמת הבחירות.

האצת פעילותה של חברת "דירה להשכיר" הבונה 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך בלב אזורי הביקוש, שבמסגרתה כבר יצאה לדרך בנייתן של מאות דירות.

 

כולנו

במפלגתו של משה כחלון מציגים במצע כמה מפתחות לפתרון משבר הדיור. כחלון כבר הצהיר שיבקש לקבל לרשותו את השליטה ברשות מקרקעי ישראל. הצעד הראשון הוא בהגדלה משמעותית של ההיצעים. לטענת כחלון, כל הצעדים שנעשו עד היום טיפלו רק בצד הביקושים.

 

 

 

הצעדים האופרטיביים שמציעה מפלגת כולנו הם פירוק הריכוזיות של רשות מקרקעי ישראל, שינוי שיטת השיווקים והוזלת מחירי הקרקע. בכולנו מבקשים גם להשקיע בפריפריה בתשתיות, תעסוקה, חינוך, תחבורה ותרבות כדי לאפשר ביזור ביקושים לשם.

 

ישראל ביתנו

את נושא משבר הדיור מובילה במפלגה מספר 2 ברשימה, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס. לדבריה, בנושא הדיור אין פתרונות קסם, אך יש הרבה מה לעשות.

המפלגה מציעה לבצע התערבות ממשלתית אינטנסיבית בפרויקטים של בנייה חדשה ובשיווק הקרקעות ובשינוי המיסוי על הבנייה. המפלגה מציעה במצעה להגדיר מהו דיור בר-השגה ולמי הוא מיועד.

 

במפלגה מציעים גם לפעול להקלה משמעותית על האזרח בעת רכישת משכנתה לדירה ראשונה בסיוע מהמדינה.

 

הבית היהודי

בבית היהודי מבטיחים לעמוד ביעד שיווק של 61 אלף יחידות דיור בשנת 2015, שקבע שר הבינוי אורי אריאל. לפי מצע המפלגה, תוכניתו של אריאל "מחיר מטרה" תמשיך ועד סוף השנה ישווקו במסגרתה 21 אלף יחידות דיור.

 

במפלגה מבטיחים כי לאחר כינון הממשלה הבאה, יאושר שכל שיווק של רשות מקרקעי ישראל בבנייה רוויה, יצא במסגרת תוכנית מחיר מטרה ללא מגבלות מיקום או ערך קרקע.

בבית היהודי מציבים יעד של הקמת 150 אלף יחידות דיור בהרצליה, רמלה, בית שמש, חיפה, יבנה, אשקלון ובאר שבע. במפלגה מעוניינים להכפיל את הסכום המוקצב לפרויקט "נתיב לדירה", שבמסגרתו בונים כבישים ומחלפים באזורי בנייה.

 

גם הבית היהודי סומך על תוכנית פינוי מחנות צה"ל ושם מבטיחים לשווק 100 אלף יחידות דיור עקב פינוי הבסיסים באזורי ביקוש מרכזיים.

 

נקודות נוספות שעולות במצע:

פתיחת גופי התכנון לתחרות, שבמסגרתה יותר חברות חיצוניות וערים יוכלו לתכנן

פינוי משרדים הפועלים בדירות מגורים באזורי ביקוש, פעולה שצפויה לשחרר יותר מעשרת אלפים יחידות בלב אזורי הביקוש באופן מיידי

אישור התוכנית לעידוד הבנייה במגזר הכפרי, החלטה שצפויה להוסיף 3,000 יחידות דיור בשנה בנגב ובגליל.

 

הרשימה המשותפת

במפלגות הערביות שהתאחדו לרשימה המשותפת לכנסת ה-20 מציעים לסגור את הפערים שנוצרו בהשקעת ממשלה של שלוש שנים בניית 30 אלף דירות לדיור הציבורי ובהמשך בניית 5,000 דירות בכל שנה.

 

ברשימה מציעים לחייבת את קרנות הפנסיה להשקיע את החסכונות בקרן דיור ממשלתית, שתהווה אפיק מימון וארוך טווח לחסכונות הציבור. במפלגה מציעים גם לקבוע בחוק כי בכל מכרז בנייה על קרקע מדינה, 10% מהדירות בפרויקט יתווספו למלאי הדיור הציבורי.

לבנות גם לדיור הציבורי. אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
לבנות גם לדיור הציבורי. אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

המצע קובע גם סיוע ממשלתי בשיפוץ מלאי הדירות בדיור הציבורי הקיים וגיבוש תוכנית ארצית להתחדשות עירונית תוך שנה על-ידי משרד השיכון שתכלול חיזוק והתחדשות של ערים, יישובים ושכונות, לרבות שכונות עוני ויישובים ערבים.

 

ברשימה המשותפת מציעים גם להפסיק תכנון ובנייה של שכונות מגורים "יוקרתיות", הכוללות רק דירות גדולות לבעלי אמצעים. התכנון של שכונות מגורים יכלול מגוון של דירות, כולל מלאי גדול של דירות קטנות לצעירים ולמשפחות קטנות.

 

בנוסף, תוכנית הדיור החברתי תכלול הוראות שיחייבו בניית דירות נגישות בכל פרויקט כדי לאפשר פתרונות דיור לאנשים עם מוגבלויות.

 

המצע של הרשימה המשותפת כוללת דרישה מהמדינה להכיר ביישובים הלא מוכרים בנגב ובגליל, וביטול "תוכנית פראוור".

 

מרצ

מפלגת מרצ בראשות זהבה גלאון מציעה כמה צעדים לטיפול במשבר הדיור:

החלת הפיקוח על מכרזי הקרקע של רשות מקרקעי ישראל

יישום תוכנית לאומית להתחדשות עירונית, שבה יוקמו 100 אלף יחידות דיור בתוך מרכזי הערים

קידום תוכנית ממשלתית לבניית דיור להשכרה ארוכת טווח

האצת בניית דיור מוסדי מוגן להשכרה לאוכלוסייה מבוגרת

חקיקה להסדרת שוק הדירות להשכרה

הרחבה מסיבית של מאגרי הדיור הציבורי על בסיס כספי מכר הדירות בדיור הציבורי

הגדלת הסיוע בשכר הדירה לזכאים

קביעת הוראות לבניית דירות נגישות בכל פרויקט

 

יהדות התורה

מקור בעיית הדיור, לדברי מצע מפלגת יהדות התורה, נעוצה בעובדה שהממשלה בעלת רוב הקרקעות בישראל. המפלגה מבטיחה במצע לפעול לכך שזכאים לדיור יקבלו קרקע זמינה וזולה ותדרוש החזרה מיידית של מענקי המקום והלוואות מסובסדות לזכאים.

 

המפלגה מציעה גם צעדים מיידיים של רפורמה לאומית בנושא:

גיבוש תוכנית אב לפתרון דיור לזוגות צעירים בישראל

הובלת רפורמה רב-מערכתית למניעת בירוקרטיה והסרת חסמים בהליכי התכנון והבנייה

שינוי מהותי בהליכי המכרזים ברשות מקרקעי ישראל

הגדלת היצע קרקעות זמינות לבנייה ושיווק תוך התניית רישיונות להיתרי בנייה בהיצע דירות

 

יחד

במפלגת יחד של אלי ישי מציעים במצע להקצות קרקע חינם לזוגות צעירים וזכאים בפריפריה והורדת מחירי הקרקע במכרזים. בנוסף, מציעה המפלגה לחקוק חוק שכירות הוגנת לטובת הגנה על השוכרים.

 

אלה הפתרונות הנוספים שמציעה המפלגה:

הטלת מס על דירות להשקעה ועל קרקעות שנרכשו לבנייה ולא מומשו

הכפלת הארנונה על דירות ריקות

ניהול מרכזי של רשויות התכנון והבנייה

 

במפלגתו של אלי ישי אומרים כי הכסף לתוכנית יגיע בדמות תוספת מדרגת מס לבעלי הכנסות גבוהות, הנהגת מס ירושה, העדפה מתקנת לתקצוב הרשויות המקומיות העניות על חשבון הרשויות החזקות וקיצוץ הדרגתי בתקציב הביטחון.

 

בש"ס לא הגיבו לפניות חוזרות ונשנות של ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
בנייה בראש העין
צילום: עידו ארז
מומלצים