שתף קטע נבחר

ראש המוסד לשעבר מאיר דגן: "נתניהו גרם את הנזק האסטרטגי הכי גדול בנושא איראן"

על הנאום בקונגרס: "מה הוא ישיג בנסיעה? מחיאות כפיים? הסיכונים בעימות עם הממשל בלתי נסבלים". על "צוק איתן": "לא השגנו כלום. מה שעניין את נתניהו זה להצטלם על רקע מפות". ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שובר שתיקה ארוכה. הראיון הבלעדי: היום ב"ידיעות אחרונות"

מאיר דגן - מי שהיה ראש המוסד בזמן שרון, אולמרט ונתניהו - אסיר תודה לנתניהו. "כשחליתי", אומר דגן, "נזקקתי לכבד להשתלה. נתניהו נרתם לעזור לי. אין לי טינה אישית כלפיו. להפך". אף על פי כן, הוא החליט לומר דברים קשים, חמורים, ערב נסיעתו של נתניהו לוושינגטון. דגן הוא לא בדיוק שמאלן: כל מי שמכיר את הביוגרפיה שלו יעיד על כך. בנושא האיראני הוא שותף לדאגות של ראש הממשלה, אבל לדעתו נתניהו, בדרך שבה הוא מנהל את הדברים, אינו מביא תועלת. להפך. "מי שהביא את הנזק האסטרטגי הגדול ביותר על ישראל בנושא האיראני הוא ראש הממשלה", קובע דגן בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות".

 

"נתניהו צריך לפעול על פי הערכת מצב מפוכחת", אומר דגן על נאומו המתוכנן של נתניהו בקונגרס. "אתה צריך לחשוב על המטרה. הנאום שלו לא נדון עם הגורמים המקצועיים. אולי הוא דיבר עם גורמים פוליטיים. מה נתניהו ישיג בנסיעה הזאת? אני לא מצליח להבין. מה המטרה שלו, מחיאות כפיים? הנסיעה הזאת היא כישלון ידוע מראש".

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. "אומרים שנתניהו נהג באחריות. אחריות? זה היה חיפוי על אפס מעשה" (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. "אומרים שנתניהו נהג באחריות. אחריות? זה היה חיפוי על אפס מעשה"(צילום: בראל אפרים)
 

"ראש ממשלה ישראלי שנכנס לעימות עם ממשל אמריקאי צריך לשאול מה הסיכונים. מטריית הווטו שהאמריקאים פורשים עלינו עלולה להיעלם, ובתוך זמן קצר ישראל תמצא את עצמה מול סנקציות בינלאומיות. הסיכונים בעימות כזה בלתי נסבלים. האיראנים עומדים מול המחזה הזה וחוגגים. הם מרגישים שהצליחו להכניס טריז בין ישראל לבעלת בריתה, בין השטן הקטן לשטן הגדול".

נתניהו עם המפות ב"צוק איתן"."הדבר היחיד שעניין אותו היה להצטלם על רקע מפות" (צילום חיים צח / לע"מ) (צילום חיים צח / לע
נתניהו עם המפות ב"צוק איתן"."הדבר היחיד שעניין אותו היה להצטלם על רקע מפות"(צילום חיים צח / לע"מ)

 

מדוע ויתר נתניהו על האופציה הצבאית מול איראן?

"כל הגופים המקצועיים התנגדו. הוא לא רצה ללכת להחלטה דרמטית מול ראשי המערכת כי ידע שבסופו של דבר האחריות תיפול עליו. בחיים לא ראיתי אותו לוקח אחריות על משהו. ראיתי מנהיגים שהגיעו להחלטות ואחר כך הודו, טעינו. אף אחד לא חסין משגיאות. ההבדל בינו לבין אחרים הוא בנכונות לקחת אחריות. הוא חזק בדיבורים, לא במעשים".

 

דגן רואה בצוק איתן כישלון מהדהד. "מה השגנו?" הוא אומר. "כלום, חוץ מהפסקת אש שתופר בהחלטה של חמאס. נתניהו ניהל את העניין לא נכון. הדבר היחיד שעניין אותו היה להצטלם על רקע מפות. אומרים שנתניהו נהג באחריות. אחריות? זה היה חיפוי על אפס מעשה. לא הייתה שום חשיבה מה רוצים להשיג במבצע הזה".

 

הראיון המלא – היום ב"מוסף לשבת" ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בני דויטש
ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן
צילום: בני דויטש
מומלצים