שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

אובמה: "אני ממוקד במטרה למנוע מאיראן נשק גרעיני. נתניהו לא היה צריך לבוא עכשיו"

בלילה שלפני הנאום של נתניהו בקונגרס, התראיין נשיא ארצות הברית ברק אובמה. "זה מדאיג אותנו כמו שמדאיג אתכם", אמר אובמה לישראלים על הגרעין האיראני. "אני אעשה הכול כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני". עם זאת, הוסיף, נתניהו לא היה צריך לבוא עכשיו. "זה זמן בחירות ועלינו להיות ממוקדים במטרה: מניעת נשק גרעיני מאיראן"

אחרי הנאום של ראש הממשלה נתניהו באיפא"ק ולפני נאומו בקונגרס - התראיין אמש (יום ב') נשיא ארצות הברית ברק אובמה. הוא הבהיר כי הוא מחויב למנוע גרעין מאיראן וכי הוא ממוקד בפעולה זו. עם זאת, הוסיף כי זו טעות שנתניהו מגיע לנאום בקונגרס שבועיים לפני הבחירות. הוא הזכיר כי ראש הממשלה הזהיר בעבר מפני הסכם רע עם איראן, אך מאז איראן לא התקדמה עם תוכנית הגרעין שלה. הוא אמר שהנאום של נתניהו אינו הרסני, אך ציין כי הוא מוטרד מכוונותיו של ראש ממשלת ישראל. בתוך כך, הלילה הזהירה היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס מפני כישלון המו"מ עם איראן ואמרה כי "נאומים לא ימנעו מאיראן נשק גרעיני".

 

הנשיא אובמה בראיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הנשיא אובמה בראיון(צילום: רויטרס)

בתחילת הראיון לסוכנות הידיעות רויטרס דיבר אובמה על הברית ועל הסיוע שמעניקה ארצות הברית לישראל. "תחת הממשל שלי מיליארדי דולרים הועברו לישראל כולל מימון כיפת ברזל. שיתוף הפעולה המודיעיני והצבאי הוא חיוני ועמוק, ואי-אפשר לשבור את היחסים בינינו", הוא אמר. אובמה חזר והדגיש כי הסכם עם איראן עדיף על כל פתרון אחר, כולל פעולה צבאית או סנקציות. "אין מומחה על איראן ברחבי העולם שחושב שאיראן תפסיק לשאוף לנשק גרעיני אם נכפה עליה עוד סנקציות", הוא אמר. "הדרך הכי טובה היא להביא אותם לשולחן. העסקה שאנחנו מנסים להשיג היא שתהיה לפחות שנה מהרגע שהם מנסים להשיג נשק ועד שהם ישיגו אותו".

 

על ראש הממשלה אמר אובמה: "מובן למה ישראל מודאגת. גם אנחנו מודאגים. אבל אנחנו תמיד אומרים שצריך להיות ממוקדים במטרה, והיא למנוע מאיראן נשק גרעיני. זו טעות שראש ממשלה של כל מדינה יבוא לדבר בקונגרס כמה שבועות לפני הבחירות".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הנשיא האמריקני תהה למה נתניהו נואם בקונגרס, אף שטרם נחתם הסכם עם איראן. "למה שלא נחכה אם בכלל יהיה הסכם ואם איראן תסכים לתנאים שאנחנו מציבים?", הוא אמר. "יש לנו פקחים על הקרקע שמבטיחים לנו שלאיראן אין תוכנית סודית. אז למה שלא ננסה להגיע עם איראן להסכם? ברגע שנגיע להסכמות נראה את ההסכם".

 

אובמה שב והדגיש כי הוא לא נפגש עם נתניהו בגלל הבחירות, שייערכו בעוד שבועיים. "נפגשתי עם נתניהו יותר מכל מנהיג בעולם", הוא אמר. "זה לא עניין אישי. זה חשוב ביחסים עם כל מדינה להכיר שלארה"ב יש מדיניות. בסופו של דבר, צריך לתאם עם הממשל את הדברים הללו. לא משנה מי נמצא בתפקיד, הדמוקרטים או הרפובליקנים".

  

מוקדם יותר, על רקע החשש שנתניהו יחשוף בפני הקונגרס מידע על ההסכם מול איראן, אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט: "ארה"ב סיפקה מידע מסווג על איראן ועל התקדמות תוכנית הגרעין. פרסום מידע כזה יהווה בגידה באמון".

 

מי לא יגיע לנאום נתניהו בקונגרס:

 

במקביל הביע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי חשש מפני חשיפת פרטים מהמו"מ עם איראן. בשיחה עם כתבים בשווייץ, שם הוא שוהה לקראת סיבוב השיחות עם שר החוץ מוחמד זריף והמשלחת האיראנית, אמר קרי שבממשל מודאגים מהדלפת פרטים סלקטיביים מהשיחות: "אני רוצה לומר בבירור שזה יקשה להשיג את המטרה שישראל ואחרים שותפים לה כדי להשיג עסקה טובה. ביטחון ישראל נמצא בראש מעיינינו".

 

ערוץ 10 דיווח כי על רקע המתיחות סביב הנאום בקונגרס הפסיקו ארה"ב וישראל את שיתוף הפעולה בתחום המודיעין בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן. שיתוף הפעולה סייע בעבר לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לגבש את הדו"חות שלה על תוכנית הגרעין של טהרן.

 

לפני נאום נתניהו באיפא"ק נשאה דברים שגרירת ארה"ב לאו"ם, סמנתה פאוור, שהתייחסה למחלוקת ארה"ב-ישראל ואמרה בציניות: "יש שמועה שראש הממשלה נתניהו נמצא בעיר. יש שמועות הוא יישא כאן כמה נאומים ושמעתם על מתח. בואו נפריד בין פוליטיקה ומדיניות לבין מה שארה"ב עושה כל יום להגנת ישראל באו"ם. יחסי ארה"ב-ישראל הם מעל הפוליטיקה, וכך תמיד יהיה".

 

היא הוסיפה ש"ארה"ב תמנע מאיראן להגיע לפצצה גרעינית. נקודה. ברק אובמה השקיע 20 מיליארד דולר בהגנת ישראל, יותר מכל אחד אחר בעולם. הנשיא מחויב - בין שהשיחות יכשלו ובין שלא - ארה"ב תעשה הכול כדי להגן על ביטחוננו ועל ביטחון ידידתנו".

 

בתוך כך, ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים, אד רויס הרפובליקני, ובכיר נציגי הדמוקרטים בוועדה אליוט אנגל שיגרו מכתב לנשיא אובמה ובו הדגישו את הדאגה מפני ההסכם המתגבש עם איראן. במכתב ציינו כי יש לשכנע את הקונגרס שהסכם ימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני ורק אז יהיה אפשר להקל בסנקציות.

 

לכתבה זו ניתן להגיב רק בחשבון הטוויטר של ynet

 

 

לפנייה לכתב/ת
צילום: רויטרס
ברק אובמה
צילום: רויטרס
מומלצים