שתף קטע נבחר

פינוי-בינוי: תוכנית חדשה להרחקת המאכערים

מאכערים רבים מחתימים דיירים על הסכמה לפינוי-בינוי תמורת כסף. הצעת חוק תנסה להסדיר את התחום ותכלול סנקציות נגד דיירים סרבנים שתוקעים את הפרויקטים. "בעלי הדירות לא תמיד מבינים את משמעות החתימה"

בשנים האחרונות התרחבה תופעת ההתחדשות עירונית,‬ במסגרתה בבניינים ישנים פועלים יזמים ודיירים לקדם פרויקטים של פינוי-בינוי. כמו בתחומים רבים בישראל, גם כאן נכנסו לפעולה "מאכערים" שמחתימים דיירים על הסכמתם לביצוע הפרויקט תמורת תשלום מהיזמים.

 

לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן :

 

אולם כעת המצב הזה עומד להשתנות: הצעת חוק שמקדם האגף להתחדשות עירונית במשרד הבינוי יחד עם משרד המשפטים, תפעל להסדרת תופעת המאכערים בפרויקטים הללו, ובמקביל תכלול סנקציות חדשות נגד דיירים סרבנים ש"תוקעים" פרויקטים.

 

לדברי עינת גנון, מנהלת אגף התחדשות עירונית במשרד הבינוי, רבים מהמאכערים הם לא היזמים שמבצעים את הפרויקט בפועל, ומטרתם היא להשיג הסכמות עקרוניות (הסכמי טרום-התקשרות) ממספר רב ככל הניתן של בעלי דירות במבנה - ולמכור אותן ליזם שייקח על עצמו את ביצוע הפרויקט.

 

פרויקט פינוי-בינוי בקריית אונו. הזהרו מהתחייבויות לא ריאליות (צילום: תמר מצפי) (צילום: תמר מצפי)
פרויקט פינוי-בינוי בקריית אונו. הזהרו מהתחייבויות לא ריאליות(צילום: תמר מצפי)
 

 

הדבר גורם לכך שבמקרים רבים חותמים בעלי דירות על הסכמים מחייבים, ללא מגבלת זמן, תוך הבטחת תמורות בלתי-ריאליות. בעלי הדירות לא תמיד בקיאים בהליכים הכרוכים בפרויקטים מסוג זה, ולא מבינים את משמעות חתימתם על ההסכם. יתרה מכך, בחלק מהמקרים מחתימים המאכערים בעלי דירות שאינם דוברי עברית על מסמכים שאותם לא קראו.

 

התוצאה: פרויקטים רבים להתחדשות עירונית לא יוצאים לפועל או מתעכבים שנים, לאחר שניתנו לדיירים התחייבויות לא ריאליות, או שחתימות דיירים פוצלו בין ‭3-2‬ מאכערים. בימים הקרובים יתפרסם טרום-תזכיר חוק מטעם הממשלה שיוצר הבחנה בין מאכערים העוסקים באיסוף חתימות על הסכמים ראשוניים שאותם ימכרו ליזם - ובין היזמים, שמחתימים את הדיירים על עסקאות שאותן הם מבקשים להוציא לפועל.

 

תזכיר החוק קובע גם לוחות זמנים לתוקפו של הסכם טרום-התקשרות, וכן אבני דרך שבהן על המאכער לעמוד כדי שההסכם יהיה בתוקף, במטרה למנוע את החתמת בעלי הדירות על הסכמים כובלים ללא מגבלת זמן. בנוסף, תהיה חובה לכנס את כל הדיירים בבניין לפני שהדייר הראשון בבניין יחתום על הסכמתו, במטרה להיאבק בתופעת ה"החתמה בדלת" של דיירים שלא מודעים למשמעות חתימתם. רוב של שני-שליש מבעלי הדירות במבנה יוכל להחליט על סיום ההתקשרות עם המאכער.

 

הצעת החוק תתייחס גם לדיירים סרבנים בפרויקטים של פינוי-בינוי. לפי ההצעה, יוכל בית המשפט לבחור באחת משתי סנקציות נגד דיירים שמסרבים סירוב בלתי-סביר: תשלום שיבטא את הפגיעה ברוב הדיירים בגין מניעת ביצוע הפרויקט, או להורות על פינוי הדירה.

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קבוצת כנען
פרויקט פינוי-בינוי בככר מסריק, תל אביב
צילום: קבוצת כנען
מומלצים