שתף קטע נבחר

עוה"ד של המחבל מבוסטון: "זה היה הוא"

נפתח אחד המשפטים המתוקשרים בארה"ב: דז'וחר צרנייב בן ה-21 נאשם כי ביצע לפני כשנתיים עם אחיו את הפיגוע במרתון בוסטון שבו נהרגו 3 בני אדם ו-290 נפצעו. צוות ההגנה: הוא מודה שעשה זאת, אך אחיו השפיע עליו לרעה

דז'וחר צרנייב הפך לפני כשנתיים לאחד האנשים השנואים ביותר בארצות הברית כשביצע ביחד עם אחיו הבכור טמרלן את הפיגוע במרתון בוסטון שבו איבדו את חייהם שלושה בני אדם. היום (יום ד') נפתח בבוסטון משפטו המתוקשר של צרנייב בן ה-21, ועורכת דינו אמרה כבר בפתח הדברים שהוא מודה כי ביצע את הפיגוע.

 

קמפיין חדש: לא להוציא להורג את "המחבל היפה"

 

עוד חדשות בעולם :

אזרחים שווים, אבל תשכחו מנישואים אזרחיים

116 ו-364 ימים: חגיגות למבוגרת בעולם

 

"זה היה הוא", אמרה ג'ודי קלארק, עורכת דינו של צרנייב שמוכרת מאוד בארה"ב ממשפטים גדולים אחרים ונודעה כמתנגדת תקיפה לעונש המוות. אף שצרנייב הודה בביצוע הפיגוע, טענתו העיקרית היא שהוא היה נתון להשפעה רעה של אחיו הבכור, שנהרג במהלך חילופי אש עם כוחות הביטחון האמריקניים במהלך המצוד אחרי שני האחים ממוצא צ'צ'ני.  

 

רגע הפיצוץ במרתון בוסטון (צילום: AP) (צילום: AP)
רגע הפיצוץ במרתון בוסטון(צילום: AP)

בפיגוע במרתון בוסטון, שבמהלכו התפוצצו שני סירי לחץ ממולכדים, נהרגו כאמור שלושה בני אדם - הילד בן השמונה מרטין ריצ'רד שחיכה לאביו הרץ, קריסטל קמפבל בת ה-29 ולו לינגזי, סטודנטית סינית שלמדה בבוסטון - ו-290 נפצעו.

 

קו ההגנה: "צרנייב העריץ את אחיו הבכור"

הקו שעליו הולך צוות ההגנה של צרנייב נועד למנוע מחבר המושבעים לגזור עליו עונש מוות. קלארק כבר אמרה שההגנה לא תנסה "לעקוף" את אשמתו של צרנייב הצעיר בגין הפעולות חסרות ההגיון והנוראיות שבוצעו על ידו ועל ידי אחיו. "לא נטען שהוא הצמיד אקדח לראשו של דז'וחר או שאילץ אותו להצטרף לתוכניתו", אמרה קלארק. "אבל אתם תשמעו עדויות על אופן ההשפעה שהייתה לאח הבכור על אחיו הקטן".

 

עורכי דינו של המחבל הבהירו שינסו להוכיח כי בעת הפיגוע, צרנייב, אז בן 19, העריץ את אחיו הגדול בן ה-26, והושפע ממנו רבות. צוות ההגנה מתכנן לצייר את טמרלן כמוח שעמד מאחורי פיגוע הטרור.

 

הרוגי הפיגוע: מרטין ריצ'רד (מימין), לו לינגזי וקריסטל קמפבל (צילום: AP) (צילום: AP)
הרוגי הפיגוע: מרטין ריצ'רד (מימין), לו לינגזי וקריסטל קמפבל(צילום: AP)

מנגד, התביעה טוענת כי דז'וחר נושא באחריות שווה לזו של אחיו ושהוא פעל מרצונו החופשי. עוד נטען ששני האחים, שהיגרו לארה"ב מרוסיה לפני יותר מעשור, פעלו מתוך זעם על המלחמות שניהלה ארה"ב במדינות מוסלמיות.

 

מסצ'וסטס לא הוציאה להורג מאז 1947

צרנייב נאשם ב-30 סעיפי אישום בגין הפיצוצים במרתון בוסטון והריגתו של שוטר שניהל אתו קרב יריות. העונש על 17 מהאישומים הוא עונש מוות.

 

במשך שלושה עשורים נאסר עונש המוות במסצ'וסטס משום שהוא מנוגד לחוקה, והמדינה לא הוציאה אדם להורג מאז שנת 1947, אולם משפטו של המחבל מבוסטון מתקיים בבית משפט פדרלי המאפשר הוצאות להורג על עבירות של טרור בשטח ארה"ב.

 

מתנגדת בתוקף לעונש מוות. עורכת הדין של צרנייב, ג'ודי קלארק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתנגדת בתוקף לעונש מוות. עורכת הדין של צרנייב, ג'ודי קלארק(צילום: רויטרס)

קלארק החלה להציג את טיעוניה לאחר שהתובעים שחזרו את זוועות הפיגוע במרתון. הם האשימו את צרנייב ברצח בדם קר כשהטמין פצצה שנועדה "לקרוע אנשים לגזרים וליצור מחזה דמים", ואז יצא לבלות עם חברים כאילו לא קרה דבר. "הוא האמין שהוא היה חייל של מלחמה קדושה נגד אמריקנים", אמר עוזר התובע ויליאם ויינרב. "הוא גם האמין שעל ידי השגת הניצחון הזה, הוא עשה צעד קדימה לעבר גן עדן. זה היה המניע שלו לבצע את הפשעים האלה".

 

הילד שדימם למוות, האישה שאיבדה רגל

צרנייב הופיע בבית המשפט בשיער פרוע וזקן תיש והקשיב בשקט לנאום הפתיחה של התביעה. כ-30 מקורבנות הפיגוע ישבו באולם בית המשפט, וכמה מהם הרכינו את ראשיהם והתקשו לעצור את הדמעות.

 

ויינרב אמר שצרנייב נשא פצצה בתיק גב ולדבריו "מדובר בפצצה שחביבה מאוד על טרוריסטים משום שהיא נועדה לקרוע אותם לגזרים וליצור מחזה דמים". הוא הוסיף לתאר את המחזות הקשים מזירת הפיגוע: "האוויר היה מלא בריח של גופרית בוערת וצעקות של אנשים".

 

התובע תיאר כיצד עמד מרטין ריצ'רד בן השמונה על גדר מתכת ביחד עם ילדים אחרים כדי שיוכל לראות טוב את הרצים במרתון, בהם אביו. "הפצצה קרעה חתיכות גדולות מבשרו של מרטין ריצ'רד, והילד דימם למוות על המדרכה בשעה שאמו הביטה בו בחוסר אונים", אמר ויינרב לחבר המושבעים. הוריו של הילד המת היו נוכחים באולם בית המשפט.

 

"עונש מוות הוא רצח". מפגין מחוץ לבית המשפט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"עונש מוות הוא רצח". מפגין מחוץ לבית המשפט(צילום: רויטרס)

"לאחר הפיגוע, צרנייב התנהג כאילו לא אכפת לו מהעולם", המשיך התובע בדבריו. הוא סיפר שצרנייב חזר לאוניברסיטת מסצ'וסטס-דרמאות' ובילה עם חבריו. "בשעה שקורבנות הפיצוץ שכבו בבית החולים ושמעו שהולכים לקטוע להם אברים מגופם כדי להציל את חייהם, הנאשם העמיד פנים ששום דבר לא קרה".

בין קורבנות הפיגוע שהגיעו לבית המשפט הייתה הת'ר אבוט, שאיבדה את רגלה בפיגוע במרתון בוסטון.

 

משפטו של צרנייב צפוי להימשך בין שלושה לארבעה חודשים.

 

עורכת הדין קלארק הצילה בעבר שורה של נאשמים ידועים מעונש מוות, בהם המחבל מאולימפיאדת אטלנטה אריק רודולף, ה"יונובמר" והרוצח הסדרתי טד קצ'ינסקי, ג'ארד לאפנר, שרצח ב-2011 שישה בני אדם במסע ירי בטוסון שבאריזונה ופצע קשות את חברת בית הנבחרים הדמוקרטית גבריאל גיפורדס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הודה באשמה. צרנייב
צילום: AFP
מומלצים