שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פיתוח ישראלי: אבחון רעלת הריון כבר בשליש הראשון

  מודל חדש שנבדק בבית החולים אסף הרופא מגלה כי ניתן לזהות ביעילות כ-70 אחוז ממקרי הרעלת כבר בשליש הראשון להריון. "בכל שנה נפטרת בישראל יולדת אחת או שתיים עקב רעלת הריון. בעזרת המודל החדש ייתכן שיהיה אפשר להציל את חייהן", אומר פרופ' רוני מימון שביצע את המחקר

  האם בקרוב הרופאים יוכלו לדעת אם תחלי ברעלת הריון כבר בשליש הראשון? מודל חדש שנבדק לאחרונה בבית החולים אסף הרופא גילה שאפשר לנבא ביעילות כ-70 אחוז ממקרי הרעלת. כך יהיה ניתן לבצע מעקב הדוק יותר אחרי האישה, בתקווה למנוע סיבוכים ואף מוות.

   

  רעלת הריון הוא מצב רפואי נדיר שמתרחש בכחמישה אחוזים מכלל ההריונות ומופיע במחצית השנייה של ההריון. לא ברור מה גורם לרעלת, אולם הרופאים סבורים כי מדובר בסיבה כלשהי הקשורה לשליה.

   

  עד כה היה ידוע מיהן הנשים שנמצאות בסיכון, אולם לא היה מודל טוב מספיק שהיה יכול לנבא מי נמצאת בסיכון מוגבר ללקות ברעלת הריון.

   

  קראו עוד על רעלת הריון

  רעלת הריון: הסימנים הראשונים ומתי לרוץ למיון

  אמא שלך סבלה מסיבוכים בהריון? גם את תסבלי

  מחקר ישראלי: ריח רע מהפה מנבא רעלת הריון

   

  בכל שנה שתי יולדות נפטרות בגלל הרעלת

  במחקר שבוצע באסף הרופא והוצג ביום שלישי השבוע בכנס של האיגוד למיילדות וגניקולוגיה, התגלה כי ניתן לנבא 70 אחוז ממקרי רעלת ההריון. את המחקר ביצעו פרופ' רוני מימון, מנהל יחידת האולטרסאונד באסף הרופא ומזכ"ל איגוד הגניקולוגים, יחד עם ד"ר רן סבירסקי, רופא בכיר ביחידה.

   

  השניים בדקו 130 היריונות של תאומים, שנמצאים בסיכון גבוה יותר לרעלת מכיוון שהם מערבים שתי שליות. בתשעה אחוזים מההריונות התפתחה רעלת, והרופאים גילו שהמודל מנבא את רוב המקרים.

   

  "חלק מהבדיקות הן אותן בדיקות שלפיהן מאתרים תסמונת דאון, יחד עם נתונים נוספים כמו משקל האישה, צורת הכניסה להיריון (טיפולי פוריות מעלים את הסיכון), לחץ הדם ושינויים בזרימת הדם בעורקי הרחם", מסביר פרופ' מימון.

   

  בכל שנה נפטרת בישראל יולדת אחת או שתיים עקב רעלת היריון. בעזרת המודל החדש ייתכן שיהיה אפשר להציל את חייהן, ואת חיי העוברים שהן נושאות ברחמן. "ניתן לתת טיפול של אספירין שמדלל את הדם ומשפר את זרימתו. ניתן גם לבדוק אם יש יתר לחץ דם או סוכרת סמויה, וכך להפחית את הסיכון לרעלת ההריון", הוא מסביר. 

   

  "כל סיבוך שיש במהלך ההריון מקבל משנה תוקף אם יש אבחון מוקדם לרעלת היריון. סיבוכים כמו מיעוט מי שפיר או פיגור בהתפתחות. חשוב להעלות את המודעות של האוכלוסייה.

   

  "רעלת היריון זו לא גזירת גורל ועם טיפול מונע ואיתור מוקדם אפשר למנוע את המחלה", אומר פרופ' מימון ומוסיף כי אישה לא צריכה להגיע בשבוע 37 עם כל התסמינים. אני מאמין שכעת יחידות בבתי חולים אחרים יקדמו זאת".

   

  בכנס השתתף גם פרופ' קייפרוס ניקולאידיס מקינגס קולג' בלונדון שפיתח את המודל, ומצליח לנבא את התופעה ב-70 אחוז מהמקרים. פרופ' מימון ידון במודל במסגרת האיגוד כדי לבחון הוצאת הנחיה לכלל הרופאים בארץ.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shuttershock
  להצליח לנבא את הרעלת כבר בשליש הראשון של ההריון
  צילום: shuttershock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים