שתף קטע נבחר

גלנט: הממשלה ידעה על מנהרות לגני ילדים ולא טיפלה - זו הפקרות

בשבתרבות בבאר-שבע אמר האלוף במיל' גלנט כי בשל תוצאות מבצע "צוק איתן" הסבב הבא מול חמאס ברצועת עזה יהיה בתקופת כהונת הממשלה הבאה. השר יעלון אמר: "ההסתכלות כשר ביטחון היא לא רק דרך כוונת רובה". באירוע השתתף גם האלוף (במיל') ידלין שתקף נאום נתניהו בקונגרס: "אין איום קיומי"

האלוף (במיל') יואב גלנט מתח בצהריים (שבת) ביקורת חריפה על התנהלות ממשלת נתניהו במהלך מבצע "צוק איתן" בקיץ האחרון ולפניו. הוא התייחס למנהרות שחפר חמאס במשך שנים: "כאשר יש מנהרות, הממשלה יודעת מזה ושר הביטחון יודע מזה ולא מטפלים בזה, זה לא מקובל. 30 ומשהו מנהרות לא נוצרות ביום. לאחר 'עופרת יצוקה' לא היו מנהרות. שר הביטחון הצטלם במנהרת בטון כך שכל הציבור יודע שהוא מכיר איך נראית מנהרה. תכפילו ב-30. עליי זה לא מקובל. זה דבר שיש בו הפקרות ביטחונית. מדינת ישראל הסכימה לשלושים מנהרות שמובילות לגן ילדים ועליי זה לא מקובל".

 

 

גלנט, שהשתתף באירוע שבתרבות בבאר-שבע, אמר כי בשל תוצאות מבצע "צוק איתן", הסבב הבא מול חמאס ברצועת עזה יהיה בתקופת כהונת הממשלה הבאה. הוא אמר כי זורים חול בעיני אזרחי המדינה לגבי המצב ברצועת עזה. "מציגים לציבור או מלחמה ארוכה יקרה ולא איכותית בתוצאותיה או נהרות של דם. ב'צוק איתן' הדבר הזה לקח 50 יום. כשפיקדתי על 'עופרת יצוקה' זה לקחת פחות מחצי ולא היה לנו כיפת ברזל. גרמנו לחמאס להילחם עם החיילים ולא האזרחים", אמר גלנט. הוא הוסיף כי אם היו נותנים לו לסיים את המהלך ב"עופרת יצוקה" היה שקט עד עכשיו. "הציבור צריך לבחור מי ינהל את הסבב הבא. מי שידע להביא ניצחון בעבר ויביא בעתיד או מי שהביא לתיקו?"

 

ידלין, יעלון וגלנט בבאר-שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ידלין, יעלון וגלנט בבאר-שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

גלנט, הממוקם במקום השני ברשימת כולנו של משה כחלון, נשאל על קואליציה עתידית ואמר: "הדברים שקופים בפני הציבור. אנו לא מחזקים לא את זה ולא את זה. מתוך כוונה ברורה ללכת עם מי שיאפשר את מה שאנחנו רוצים. גם זה וגם זה".

 

האלוף במיל' גלנט בשבת תרבות (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
האלוף במיל' גלנט בשבת תרבות(צילום: הרצל יוסף)

 

אחריו דיבר האלוף (במיל') עמוס ידלין, מועמד המחנה הציוני לתפקיד שר הביטחון. הוא תקף את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שנאם השבוע בקונגרס האמריקני. ידלין הדגיש שאין איום קיומי על ישראל ואמר: "נתניהו אלוף בדיבורים ובנאומים, אבל המעשים שלו מאוד נמוכים. הוא אמר שיהיה חזק מול חמאס - אבל ראינו מה היה בקיץ האחרון. הוא שיחרר מחבלים עם דם על הידיים שרצחו יהודים".

 

ידלין אמר כי אין להשוות את המצב כיום למצב בשואה: "יש לנו מדינה וצבא ובעלת ברית כמו ארצות הברית. אובמה עומד בביטחון ישראל כמו צוק איתן". הוא הוסיף ש"צריך לעצור את איראן בדרכים אחרות". הוא שב והתייחס לנאום נתניהו והוסיף כי "באיפא"ק לא אהבו את המהלך הזה. זה מהלך לא חכם. זה נעשה לטובת הפוליטיקה הפנימית". על המבצע האחרון בעזה, אמר ידלין: "נתניהו כתב ספר על מלחמה בטרור ונגד שחרור רוצחים אך שחרר מאות כאלו, איראן במשמרת שלו הפכה למדינת סף גרעינית".

האלוף במיל' ידלין בשבתרבות (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
האלוף במיל' ידלין בשבתרבות(צילום: הרצל יוסף)

שר הביטחון יעלון בשבתרבות (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
שר הביטחון יעלון בשבתרבות(צילום: הרצל יוסף)

 

ראשון הנואמים היה שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון מהליכוד. הוא התייחס לביקורת על ההתנהלות במבצע צוק איתן. "ביטחון זה נושא מורכב. זה לא עניין לסיסמאות. מלחמה היא לא משחק ילדים. הפעלת כוח צבאי היא הדבר האחרון וכשאין ברירה", הוא אמר. "להפעלת כוח צבאי יש מחיר. ההסתכלות כשר ביטחון היא לא רק דרך כוונת רובה. סוף מעשה במחשבה תחילה.

 מי שמסתכל רק דרך כוונת רובה כנראה לא מבין את ההשלכות של פעילות צבאית כלפי המדינה, הזירה הבינלאומית. זה כבר אטריות קרות. ניהלנו את המבצע באחריות ושיקול דעת. הכרעה לא נבחנת כמה השמדנו, אלא כמה זמן מחזיקה הפסקת האש".

 

על דברים שאמר גלנט בעבר, כי יעלון שר ביטחון שחותר לתיקו, הוא אמר "זה לא משחק כדורגל ולא סיסמאות". לדבריו, אם היו כובשים את עזה המלחמה הייתה נמשכת עד עכשיו והדבר היה עולה 10 מיליארד שקל בשנה. "רקטות היו נורות לעבר ישראל עד היום", הוסיף השר יעלון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
האלוף במיל' יואב גלנט
צילום: ירון ברנר
מומלצים