שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בנט גינה נאום גרבוז; גרבוז: "אני לא גזעני"

  יו"ר הבית היהודי תקף את האמן והפובליציסט יאיר גרבוז על הדברים שאמר בעצרת אמש: "גאה לעמוד בראש הקומץ". גרבוז הגיב לטענות להסתה גזענית בנאום: "זו הסכנה הגדולה ביותר לקיומה של המדינה"

  בימין תקפו בחריפות את האמן והפובליציסט יאיר גרבוז על דברים שנשא אמש בעצרת השמאל שהתקיימה בכיכר רבין. יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, אמר: "אתמול נפל דבר בישראל, בעצרת בכיכר רבין של אנשי שמאל עמד אומן יאיר גרבוז ואמר את הדברים הבאים - מנשקי הקמעות, אנשים ורוצחי ראש המשלה רבין - הקומץ הזה נעשה לרוב. ככה הוא קורא למחנה שאני עומד בראשו".

   

  בדברים שנשא אמש בעצרת השמאל שהתקיימה בכיכר רבין. בנאומו התבטא גרבוז בחריפות כנגד מי שלטענתו פוגעים בעתידה של מדינת ישראל, וקישר בין אלו ה"משתטחים על קברי צדיקים" לבין "עשבים שוטים ולמטרידים מינית ואנסים". בנט אמר: "שמעתי הרבה דברים בקמפיין הזה אבל המילה קומץ - מילה מדהימה. הקומץ הזה הוא עמנואל מורנו, סגן-אלוף בסיירת מטכ"ל, שהיו לו תמונות של רבנים על הקיר. הקומץ הזה זה רועי קליין שבמלחמת לבנון קפץ על רימון וקרא בקריאה הפגנית 'שמע ישראל' . הקומץ הזה זה גם אנשי עיירות הפיתוח שגרים בשלומי, קרית שמונה ונתיבות שקמים ב-6:00 בבוקר להתפלל שחרית. זה הקומץ". בנט המשיך בביקורת החריפה: "הקומץ הזה זה אנשים, שאתם דרסתם במשך שנות דור את התרבות שלנו. הקומץ הזה מאמין שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. הקומץ הזה כשהוא רואה את הכותל - מתרגש. אני גאה לעמוד בראש הקומץ הזה".

   

  גרבוז עצמו אמר בתגובה: "אני חושב שמי שכועס מאוד שמח לכעוס. לא נראה שהם עשו איזשהו מאמץ לקרוא את מה שאמרתי, לחשוב על מה שאמרתי, אלא זה הפעיל אצלם את התחושה שהם יכולים ללבות יצרים באמצעות סילוף של הדברים שלי|".

   

  גרבוז הוסיף: "עברית אני יודע. אין שם שום יסוד של השוואה, אלא מניתי את הדברים שמדאיגים אותי בישראל - בתחומי התרבות, החינוך, ההשכלה, השחיתות המוסדית, החוקה. אמרתי המון דברים. חלקם פליליים, חלקם מדאיגים במישור המוסרי וחלקם לא לטעמי. אפשר להסכים ואפשר לחלוק. כל הנאום אמר בעצם וראה בגזענות את הסכנה הגדולה ביותר לקיומה של מדינת ישראל. הצרה היא שהשלטון הנוכחי רואה בגזענות כמה שמבטיח את המשך שלטונו. הוא רוצה ללבות את השנאה.מה גזעני בלבקר מעשה מסוים של אנשים שאפילו אין להם שום ייחוס - לא רק שלא נאמר, גם לא חשבתי לרגע שאני יודעבדיוק לאפיין מיהם האנשים שבעיני שייכים לזרם שאני פחות מעריך בתחום היהודי, אבל העובדה שהוא התגבר לדעתי קשורה במהות של תרבות השלטון".

   

  "לא עשיתי שום השוואה. אני לא אדם מאמין, אבל לו הייתי אדם מאמין הייתי הרבה יותר מודאג מהכיוון האלילי שהיהדות הולכת אליו. אני חושב שזו הוכחה שהמיקום של זה בנאום היה לו ערך, מפני שהבורות היא כלי שלטוני. אבל בפירוש, אין לזה שום קשר עם מה שהם מעוניינים נורא לקשור אותו וליחסים של שמאל וימין, אשכנזים ומזרחים. כל אדם הגון שהוא בעד מדינה דמוקרטית, הומאנית וחוקתית היה חותם לדעתי על הדברים האלה, כולל אנשי ימי ואנשין דתיים - והיו שם כאלה".

   

  בתגובה לנאומו של גרבוז אמש, נמסר מן "המחנה הציוני": "האירוע ודובריו לא אורגנו על ידינו, ואנו מגנים אמירות הפוגעות בציבור בגין אמונתו".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים