שתף קטע נבחר

אחרי אייל גולן: מתי נקבל סירוב לוויזה?

סירוב הכניסה של הזמר לארה"ב עקב הרשעתו היה אחד מני רבים. בשנת 2014: מספר מסורבי הכניסה ירד ב-1.5%

כך לא תקבלו ויזה לארצות הברית: אתמול (יום ב') סירבה השגרירות האמריקנית בישראל לאשר את כניסתו של הזמר אייל גולן לסבב ההופעות בשל הרשעתו בעבירה של העלמת מס. ספק רב אם גולן ידע שהודאתו במסגרת עסקת הטיעון בעבירות מס תכניס אותו אוטומטית לרשימת מנועי הכניסה לארצות הברית.

 

מה שקרה לזמר המפורסם עלול לקרות לישראלים רבים אחרים, שלא מודעים לחוקים ולכללים הנוקשים של שירותי ההגירה באמריקה. בשנת 2014 עמד אחוז המסורבים על 8.2%. דווקא מדובר בירידה לעומת שנת 2013, אז עמד אחוז המסורבים על 9.7%, אחוז שיא בעשור האחרון שהוביל למתיחות לא קטנה בין ירושלים לוושינגטון. לפי הערכות, כשליש מן הצעירים, יוצאי צבא בני 26-21, מקבלים סירוב מהדוד סם עקב מדיניות ההגירה, שהחמירה בשל העובדה שלא מעט מהם מועסקים ברחבי ארה"ב בניגוד לחוק.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

כל ישראלי שהורשע בעבירה פלילית או בעבירת צווארון לבן שיש עמה קלון, בקשת הוויזה שלו לאמריקה תידחה אוטומטית. השאלה הראשונה היא לא באיזו עבירה הוא הורשע אלא מה הוא הצהיר בטופס המקוון של בקשת הוויזה שלו.

 

אמנם גולן הורשע בעבירה שאין עמה קלון, אך לפי חוקי ההגירה בארה"ב שאלת הקלון נקבעת לפי חוקי ארה"ב מאחר שבאמריקה עבירות מס הן עבירות עם קלון. ההערכה היא שגולן יקבל אישור זמני, אך הוא עומד בפני תהליך דומה כזה בכל פעם שיבקש לנסוע לארצות הברית.

 

לישראלים יש לעתים נטייה לא לדווח בטופס אם הורשעו בעבר. מה שהם לא יודעים וכדאי שידעו זה שרוב הסיכויים שהאמריקנים יעלו על השקר די בקלות, ואז הישראלי ייפסל לצמיתות מכניסה לשטח ארצות הברית בגין דיווח כוזב.

8.2% ממבקשי הוויזה בשנה שעברה נידחו. שגרירות ארה"ב בתל אביב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
8.2% ממבקשי הוויזה בשנה שעברה נידחו. שגרירות ארה"ב בתל אביב(צילום: רויטרס)

 

 

שקר בטופס ההצהרה, בראיון אצל הקונסול האמריקני או אצל שוטר ההגירה בנמל התעופה בארצות הברית תביא לכניסה אוטומטית לכל החיים לרשימה שחורה של מנועי כניסה.

 

"אני תמיד מייעץ ללקוחות להניח שהאמריקנים יודעים הכול מהכול ושיש להם גישה לכל מאגר נתונים שקיים בעולם", מסביר עו"ד ליעם שוורץ, מומחה לדיני ההגירה לארה"ב. "לכן יש להקפיד על דיווח אמת. לאמריקנים יש הרבה מאוד מידע והם יודעים להצליב את המידע הזה".

 

אילו סיבות נוספות יביאו לאי-קבלת בקשת הוויזה?

פלילי: כל העבירות החמורות כמו רצח, שוד מזוין, תקיפה ועוד – פסולי ויזה אוטומטית. אם המבקש הורשע בעבירות פליליות קלות מאוד, לא בהכרח יסרבו לאשר את כניסתו, אך סביר שבקשתו תעוכב.

 

ביטחון: אם הישראלי שפונה לבקשת ויזה הוא פעיל ימין קיצוני או שמאל קיצוני, סביר להניח שבקשת הוויזה שלו לא תתקבל או לכל הפחות תעוכב. גם פעילי תג מחיר, כהנא חי ונוער הגבעות נוטים לקבל סירוב לבקשות, וכן גם פעילי שמאל קיצוני שמתעמתים עם כוחות הביטחון בשטחים מקבלים לרוב סירוב.

 

בריאות: אדם שיצהיר שיש לו מחלה מידבקת, בקשת הוויזה שלו תיפסל אוטומטית.

 

שימוש בסמים: אם הורשעת בשימוש בסמים קלים ובוודאי סמים קשים. הדבר עלול לגרום למניעת כניסה לארצות הברית אף על פי שכמה מדינות בארצות הברית מתירות שימוש בסמים קלים, אך ברמה הפדרלית מדובר בעבירה. עו"ד שוורץ אומר כי היו ישראלים שבקשת הוויזה שלהם נפסלה משום שעישנו ג'וינט פעם בחיים.

 

עבירות הגירה: שהייה מעבר לתקופה המותרת בעבר או עבודה ללא היתר תוביל כנראה לסירוב הבקשה או במקרה הטוב לעיכובה. בדרך כלל, אדם שעבר עבירות הגירה יקבל איסור להיכנס לארה"ב לחמש או לעשר שנים. במקרה של דיווח שקר לקונסול האמריקני, האיסור יהיה תקף לכל החיים.

 

הנחמה היחידה שישראלים יכולים לתלות בה תקווה היא שסירוב הכניסה אינו סופי. אדם שהקונסול הודיע לו שבקשתו לוויזה לא התקבלה יכול במקום זאת להגיש בקשה למחילה, ויתור או פטור (WAIVER). הקונסול יבקש ממך לנמק את בקשת המחילה. אם הקונסול שוכנע או שחלף זמן רב מאז אותו אירוע או שבעבירה אין שום אלמנט של אלימות או שאתה לא מהווה שום סיכון לציבור האמריקני, הקונסול ישלח בקשה מיוחדת למשרד לביטחון המולדת עם המלצה לאשר עבור המבקש פטור והבקשה תעלה לדיון. רק אי-שכנועו של הקונסול תביא לסוף הדיון ולא יהיה ניתן לערער על ההחלטה שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי לבטון
אייל גולן
צילום: מוטי לבטון
צילום: רויטרס
שגרירות ארה"ב בתל אביב
צילום: רויטרס
מומלצים