שתף קטע נבחר

ראש המוסד ובכירים לשעבר: נתניהו מסכן את ביטחון ישראל

בכירים לשעבר במערכת הביטחון תקפו את התנהלותו הביטחונית והמדינית של ראש הממשלה והגיבו על המתקפה נגד ראש המוסד לשעבר דגן. "אחרי שקוטלגתי כמשיחי ובוגד לא אתנצל יותר", אמר שבתי שביט

"למה אחרי עשרות שנים במוסד, בהן הייתי מוכן להקריב את חיי, הפכת אותי לאויב רק כי אני מנסה למצוא פתרון שיעלה את ישראל על דרך חדשה?". כך אמר היום (ד') ראש המוסד לשעבר שבתי שביט במסיבת עיתונאים של פורום "מפקדים למען ביטחון ישראל". "חברי התנועה חפים מאינטרס אישי, לא מתמודדים לכנסת ואין לנו שום אינטרס אישי מלבד החרדה למדינת ישראל כמדינה ציונית יהודית ודמוקרטית", אמר אלוף במיל' אמנון רשף.

 

 

חברי הפורום. "אין לנו שום אינטרס מלבד החרדה למדינה" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חברי הפורום. "אין לנו שום אינטרס מלבד החרדה למדינה"(צילום: מוטי קמחי)
 

במסיבת העיתונאים הדחופה שכינסו היום, ביקשו בכירי מערכת הביטחון לשעבר לחשוף פרטים חדשים על התנהלותו הביטחונית והמדינית של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שנשא נאום דרמטי בהפגנת ההמונים במוצאי שבת האחרונה, היה אמור גם הוא להשתתף באירוע אבל ביטל הבוקר את השתתפותו באירוע עקב נסיבות אישיות.

 

למסיבת העיתונאים הגיעו שביט; האלוף (מיל') אמנון רשף, לשעבר מפקד גייסות השריון; תא"ל (מיל') גיורא ענבר, לשעבר מפקד יחידת הקישור ללבנון; תא"ל (מיל') אשר לוי, לשעבר ראש מטה פיקוד דרום ואריה פלמן, ממלא מקום ראש השב"כ לשעבר. "התכנסו כאן בצורה דחופה שישה ימים לפני הבחירות. כל מי שנמצא כאן היום איבד חברים בקרב. יש להם את הזכות והחובה להשמיע קול ברור שישראל צריכה שינוי", מסרו המארגנים.

 

שביט תקף: "אחרי שקוטלגתי כמשיחי ובוגד לא אתנצל יותר. מר נתניהו, אתה ראש הפירמידה ולא יכול לזרוק אשמה על אחרים. לא אחרים אשמים בכישלון מול החמאס והאיום האיראני, אתה הפכת את ארה"ב לאויב. מנהיג הוא אדם שמוכן לשאת בעול האחריות האישית, במקום בסמכות. למה שיחררת 1,200 מחבלים אחרי שנים שהטפת נגד זה? איפה הביטחון האישי שהבטחת לתושבי עוטף עזה? למה אחרי עשרות שנים במוסד, בהן הייתי מוכן להקריב את חיי, הפכת אותי לאויב רק כי אני מנסה למצוא פתרון שיעלה את ישראל על דרך חדשה?".

 

"דוגמה לכישלון ספציפי של נתניהו - סוגיית הגרעין האיראני", אומר שביט. "מה שאני אומר זאת דעתי האישית ואני לא מייצג אף אחד מלבד עצמי. כל מה שנתניהו עשה היה טעות אחד גדולה, גרם נזק למדינת ישראל, ואני בטוח שיגרום נזק גם לעתיד. זה ברור: יש אויב ויש כוח עולמי שצריך לעמוד נגדו, ואנחנו כוח קטן שמנסה לבד, במקום להתאחד לקואליציה".

 

"אירועי הימים האחרונים וההשתלחות חסרת הרסן של ראש הממשלה ואנשיו גרמו לנו לשאול היכן ביטחון ישראל? היכן סיכול האיום האיראני? היכן היחסים עם ארה"ב? לקרוא לנו בוגדים? לדרוש הסכם זה שמאל?", הוסיף רשף, מייסד הפורום. התשובה שלך היא להפוך 200 מפקדים בכירים לאויבים? אני לא מתכוון להתנצל שנשארתי בחיים במלחמות בהן השתתפתי, אני גאה במאבק שלי. סביב השולחן יושבים מפקדים שלחמו פנים מול פנים עם האוייב. אדוני ראש הממשלה, עלבונות לא יפגעו בנו או יסיטו אותנו מדרכנו. מה שהאויב לא הצליח לעשות, צוות הקמפיין שלך לא יצליח - אנחנו מחכים לתשובות". אשר לוי: "אמרת שאנחנו לא מעודכנים, מסכנים את ישראל, בוגדים. כמי שהיה מפקדו של אריק שרון, אני מסכן את ישראל? אתה והמדיניות שלך מסכנים את ביטחון המדינה". 

שביט. אני האויב? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שביט. אני האויב?(צילום: מוטי קמחי)

אריה פלמן, ממלא מקום ראש השב"כ לשעבר: "למפקד זכות לצאת למלחמה אחרי שקורא לחייליו אחרי וזאת אחרי שעשה הכול למנוע את המלחמה. מר נתניהו, מה עשית למנוע את המלחמה הבאה? מה עשית למנוע את צוק איתן ב' שאנחנו יודעים שיבוא? מה תגיד למשפחות בבית? ניסיתי הכל ולא הצלחתי? לא עשית כלום. הישגים צבאיים שלא מתורגמים להישגים מדיניים הם כלום. צה"ל ושב"כ עושים עבודה מצויינת ואפשר לחיות בארץ בשקט יחסי. איך ניצלת את השקט הזה? הסכם שלום זה חלומות באספמיה, אך יכולת לעשות שני דברים: למנוע את המלחמה הבאה ולבנות אשראי מדיני נחוץ, אם מלחמה נוספת תכפה עלינו. המלחמה הבאה קרובה משאנו משערים. את מעט האשראי המדיני שרפת בהתנהלות מול אירופה וארה"ב. לכישלון בביטחון אין מועד ב'. זה יקר מידי וכואב מידי. אני כאן בצו 8 למען ביטחון ישראל. בימים האחרונים שאלנו את הציבור למי הוא מאמין והתשובות משכנעות מאוד. הציבור לא קונה את ההבטחות של נתניהו".

 

גיורא ענבר אמר במסיבת העיתונאים: "מר נתניהו, נאומים ללא מעשים לא מביאים ביטחון. הצהרות ללא כיסוי לא מביאות ביטחון. אם הבטחת למה לא קיימת? לא נאפשר לך לא לעשות דבר שימנע מהציבור ביטחון. אם אתה לא מסוגל וכשלת בסיפוק ביטחון אמיתי מול חמאס, חיזבאללה ואיראן, שיהיה לך האומץ והיושר להודות בכך. העם חושב, מרגיש ויודע שאין לו מספיק ביטחון ושהוא צריך לבחור האם להאמין לך או ל-200 מפקדים עם ניסיון, הוא מוציא לך כרטיס אדום. הציבור לא מאמין שנתניהו יביא ביטחון. למה שנצביע לך אם כשלת בדבר הבסיסי ביותר שהבטחת - ביטחון לאזרחי ישראל".

    

"להפסיק להשמיץ את דגן"

"האיש הזה תרם כל כך הרבה למען המדינה, ועד לפני כארבע שנים המנהיגות שלנו לא זזה בלי לקבל את עצתו, צריך לכבדו ולא לפסול אותו". הח"כ לשעבר (ליכוד) אהוד יתום התראיין היום (ד') לאולפן ynet והתייחס לביקורת הקשה של תנועת הליכוד בעקבות נאומו של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, בעצרת שהתקיימה בשבת בכיכר רבין. היום מתקיימת מסיבת עיתונאים של "מפקדים למען ביטחון ישראל".

 

"אני לא מתייחס לתוכן הדברים של מאיר דגן, והאם צריך להסכים או לא להסכים איתו", אומר יתום. "אני מדבר על האיש מאיר דגן. אני חושב שאיש עתיר זכויות כזה, גם אם הוא נואם נאום אחד בכיכר שלא מוצא חן בעיני מישהו, לא צריך לשכוח את כל שנותיו, תרומתו, נתינתו לעם ולאומה במשך עשרות בשנים, תוך סיכון עצמי גדול ביותר. דגן הוא לא איש של זרקורים ובמות. אם משהו בוער בעצמותיו בימים אלה והוא רוצה לשאת את דבריו מעל במה כזו או אחרת, צריך להאזין ולהקשיב, לא חייבים להסכים, אבל להקשיב ולכבד".  

 

מה אתה חושב על הביקורת כלפיו מצד אנשי ליכוד?

"לא שמעתי ואין לי סיג ושיח איתם היום, אני לא מדבר כאיש ימין אלא כחברו של מאיר דגן. איני חושב שדגן הוא איש שמאל ואני שוב אומר: לא צריך להסכים איתו, לא חייבים לקבל את דבריו. אני בטוח שדגן היה אומר את זה על כל במה. הוא לא איש פוליטי, הוא איש אמיתי שפיו וליבו שווים. הוא איש של עשייה ויצירתיות, שמכיר את נפש האדם. אנא מכם - תפסיקו להשמיצו, כבדו אותו ותקשיבו לו".

 

 

לא אהבת את ההתקפות האישיות שהושמעו כלפיו

"אני חושב שבמדינה שלנו יש תרבות קלוקלת של אנשים שפועלים במשך עשרות שנים למען ביטחונה, כלכלתה או חברתה של המדינה, וברגע מסוים הם מועדים, לפי חשיבתם של אנשים אחרים. לא רק שלא סולחים להם, אלא מעלים אותם לראש חוצות בגידופים ובנאצות. אני חושב שזו תרבות קלוקלת. דגן הוא אדם שראוי לכבד אותו וראוי שהוא ידליק משואה ביום העצמאות. בשום פנים ואופן אסור למישהו מאיתנו לגדף או לומר עליו מילה אחת רעה. גם אם דבריו אינם מוצאים

חן בעיני מישהו".

 

איך תסביר שדווקא בליכוד תקפו אותו בחריפות?

"הוא אמר דברים קשים נגד ראש הממשלה וכנראה שהדברים חייבו תגובה של אנשים כאלה ואחרים, שלא הייתה להם בושה ואני חושב שהם שגו וכשלו. אני מציע שהם יתנצלו בפני דגן, השילו נעליכם מרגליכם כשאתם מדברים על אדם כמו מאיר דגן".

 

אתה שותף לדאגת הביטחוניסטים מקבלת ההחלטות של נתניהו?

"לא באתי לדבר על דעותיו ועל עמדותי, שידועות מתקופת הכנסת. אמרתי את אשר על לבי, לדבר נטו בזכותו של מאיר דגן, האיש היקר הזה. הייתה לי הזכות לפעול לצד ותחת מאיר דגן למען ביטחונה של מדינת ישראל. רבים היו מפקדיי ולכל אחד זכויותיו ותרומתו, אך מאיר דגן היה מיוחד. מיוחד בראייתו את המשימה, ואת האדם הנשלח לבצעה. מיוחד באומץ ליבו ויצירתיות מחשבתו, ביחסו האישי והאנושי ובמתן הגיבוי שהעניק לפקודיו ומפקדיו לאורך כל שנות עשייתו הברוכה. מיוחד בצניעותו והתרחקותו מאורם של זרקורים, מיוחד בנתינתו יוצאת הדופן לאדם, לעם ולמדינה. אהבת המולדת תמיד עמדה לנגד עיניו לפני טובתו האישית. האינטרס האישי מעולם לא היווה גורם משפיע אל מול המשימה אשר ניצבה בפניו והוא אינו מבקש מלוכה לעצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש המוסד לשעבר, שבתי שביט
צילום: מוטי קמחי
מומלצים