שתף קטע נבחר

סיור במצולות, אל ספינת המלחמה הכי גדולה

מוסאשי היפנית, אוניית המלחמה הגדולה בהיסטוריה, הוטבעה על ידי ארה"ב במלחמת העולם השנייה. המיליארדר פול אלן איתר את מיקומה אחרי 8 שנות חיפושים. צפו בגשר הפיקוד, בתותחים ובהגה הספינה, לצד דגים ומלפפוני ים

70 שנה היא הייתה בקרקעית הים, וכעת סוף-סוף ניתן לצפות בשרידיה ולדעת מה בדיוק הוביל לטביעתה: מוסאשי, ספינת המלחמה היפנית שהוטבעה באוקטובר 1944 במהלך מלחמת העולם השנייה ומיקומה התברר רק בתחילת החודש, ספגה ככל הנראה שתי פגיעות קטלניות במחסן התחמושת שחצו אותה לשלושה חלקים. רמזים לגורל אוניית המלחמה הגדולה ביותר שנבנתה בכל הזמנים התבררו היום (ו'), בעת שהועבר בשידור חי סרטון מהמצולות. צפו בקטע קצר ממנו.

 

19 טילי טורפדו פגעו בספינה שאורכה 240 מ' ()
19 טילי טורפדו פגעו בספינה שאורכה 240 מ'

תותחי נ"מ נמצאו במעמקי הים ()
תותחי נ"מ נמצאו במעמקי הים

הספינה, שאורכה 240 מ' מהחרטום לירכתיים, הוטבעה על ידי האמריקנים בעת הפלישה האמריקנית לאי הפיליפיני לייטה ב-1944. לפי ההערכות, 19 טילי טורפדו ו-17 פצצות פגעו בספינה העצומה, לפני טביעתה. פול אלן, מייסד מיקרוסופט, הוביל את קבוצת הצוללים שאיתרה את הספינה. הסיור בן ה-90 הדקות סביב הספינה, שטבעה בים סיבויאן שבמרכז הפיליפינים, העניק מידע רב בנוגע לכלי השיט הענק.

 

עוד בחדשות

דיסקין: נתניהו נכשל, תנו להרצוג הזדמנות

המבוססים בוחרים מרכז שמאל, החלשים ליכוד וש"ס

 

התמונות החדשות מראות כי הסיפון והירכתיים של המוסאשי נפגעו קשות מהפצצות, והם נמצאו במרחק יחסית רב זה מזה, בעומק של כקילומטר. החלק המרכזי של הספינה נשאר יחסית שלם, אך בכל זאת ניתן לראות כי נזק נגרם לשלד כתוצאה מירי הטילים והפצצות. בין היתר, ניתן לראות בסרטון את גשר הפיקוד, התותחים והגה הכיוון של הספינה.

נמצאה בעומק של ק"מ, באזור הפיליפינים ()
נמצאה בעומק של ק"מ, באזור הפיליפינים

השלד נותר יחסית בשלמותו ()
השלד נותר יחסית בשלמותו

אחד משני העוגנים של ספינת המלחמה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחד משני העוגנים של ספינת המלחמה(צילום: EPA)

רכב הצילום התת-ימי, שבצילומיו היפהפיים נראים גם דגים קטנים ומלפפוני ים, הצליח להגיע למרחק של סנטימטרים ספורים מכמה מחלקי הספינה. הראות הייתה לעתים מוגבלת, אבל המצלמות בכל זאת הצליחו לזהות את המקום שבו הייתה אחת משלוש הטורות של המוסאשי, שבכל אחת מהן היו שלושה תותחים שיכולים לירות פצצות למרחק של 46 ק"מ. 

 

ב"טלגרף" הבריטי נכתב כי בצילום זוהו גם תותחים נגד מטוסים בכנה על השלד של הספינה, שגובהה היה כ-11 קומות והייתה בה אפילו מעלית. צילומי תקריב הראו פאנלים בחדר המכונות שמזכירים דמויות יפניות, ושסתום שעליו כתוב "פתוח" ו-"סגור".

התגלתה בתחילת החודש. גלגל בחדר המכונות של המוסאשי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
התגלתה בתחילת החודש. גלגל בחדר המכונות של המוסאשי(צילום: EPA)

שיגרו נקג'ימה, יפני בן 94 ששרד את הטבעת המוסאשי (צילום: AP) (צילום: AP)
שיגרו נקג'ימה, יפני בן 94 ששרד את הטבעת המוסאשי(צילום: AP)
 

המיליארדר אלן היה זה שהעניק את הפרשנות במהלך הצלילה כולה, ואמר כי התמונות מעניקות נקודת מבט חדשה על הספינה, דבר חשוב נוכח העובדה שלא שרד אף תרשים מתקופת פיתוחה. במהלך שמונה השנים האחרונות ניסה אלן לאתר את מיקומה של מוסאשי, אחת מ-67 ספינות שהוצבו בפיליפינים כדי להתמודד מול הפלישה האמריקנית.

   

מוסאשי, שנפגעה על ידי טורפדו במהלך הקרב על מפרץ לייטה, איבדה מהירות ואת היכולת לתמרן. רצף מתקפות נוספות של חיל האוויר האמריקני הקטין למינימום את יכולתה של הספינה להגן על עצמה. קפטן טושיהירה אינוגוצ'ו בחר להישאר על המוסאשי ולרדת עם הספינה למצולות. הטבעתה הייתה מכה קשה לצי היפני, אך היסטוריונים מסכימים כי היא לא הייתה יכולה לשנות את גורל המערכה באוקיינוס השקט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים