שתף קטע נבחר

דיסקין: נתניהו נכשל, תנו להרצוג הזדמנות

בדברים שפרסם ראש השב"כ לשעבר 4 ימים לפני הבחירות, הוא מסביר מדוע הוא תומך בהרצוג לראשות הממשלה. "נתניהו נכשל מול חמאס, דרדר את היחסים מול ארה"ב ובתקופתו יוקר המחיה עלה, משבר הדיור החמיר והעוני התגבר. בוז'י לא יכול להיות יותר גרוע מנתניהו. רק יותר טוב"

ארבעה ימים לפני בחירות 2015 הצטרף ראש השב"כ לשעבר לקריאה לתמוך ביצחק הרצוג לראשות הממשלה. "מדוע זו העת לתת להרצוג הזדמנות? בעיקר משום שנתניהו נכשל כמעט בכל תחום מרכזי ומשום שהרצוג הוא החלופה הטובה ביותר שיש", כתב אתמול (יום ו') יובל דיסקין, בפוסט שהעלה לדף הפייסבוק שלו.

 

עוד בחדשות

המבוססים בוחרים מרכז שמאל, החלשים ליכוד וש"ס

סקר "ידיעות אחרונות": המחנה הציוני 26, הליכוד 22  

 

ראש השב"כ לשעבר עקץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו וכתב כי "לאחר שמנקים את כל הדיבורים, את ההופעות התקשורתיות המשובחות ואת האנגלית הרהוטה - לא נשאר כמעט כלום משש השנים האחרונות של נתניהו. מה שנותר אלו בעיקר כישלונות במעשים וניכוס של הצלחות בדיבורים.

 

"נתניהו נכשל כמעט בכל תחום שבו עסק בשנים האחרונות. בתחום הכלכלי-חברתי 'ההצלחה הגדולה' ביותר שלו הייתה מיסוסה של המחאה החברתית של 2011. מאז ועד היום יוקר המחיה המשיך לעלות באופן משמעותי, משבר הדיור המשיך להחמיר, העוני התגבר והגיע לממדים מפחידים והפערים החברתיים והכלכליים המשיכו לגדול".

 

בנוגע לתחום המדיני טען דיסקין כי "נתניהו ניהל משא ומתן כושל עם הפלסטינים. המו"מ התנהל בחוסר אפקטיביות מדהים וחמור מכך - על בסיס 'ערוץ אחורי' מפוקפק לחלוטין". בהמשך לחשיפת "ידיעות אחרונות" על ההצעה לפלסטינים, כתב דיסקין כי "מהצד הפלסטיני ניהל חוסיין אל-אגא את המו"מ. אבו מאזן הבהיר לצד הישראלי כבר לפני 5 שנים כי אל-אגא אינו איש אמונו ואינו 'מדבר מגרונו', אבל הערוץ שהוצע על ידי אבו מאזן לא צלח משום שמולכו ונתניהו העדיפו את 'אזור הנוחות' מול אל-אגא על פני ערוץ אפקטיבי".

 

דיסקין עבר בהמשך לתחום הביטחוני וכתב כי "נתניהו אהב למתג את עצמו כ'מר ביטחון'. לי ולעוד רבים מבכירי מערכת הביטחון לא היה ברור מעולם על מה בדיוק הוא מבסס את זה, משום שניסיונו הביטחוני מועט, והוא לא נתפס מעולם כאוטוריטה ביטחונית בעיני ראשי מערכת הביטחון ובדרך כלל גם לא אהב לקחת אחריות כשהיה צריך לקבל החלטות או לשאת באחריות לתוצאות"

 

"אם נבחן מה נתניהו הצליח לעשות בשש שנות שלטונו האחרונות בתחום הביטחון נמצא נדוניה מאוד בעייתית: 1,000 מחבלים שוחררו בעבור גלעד שליט על ידי מי שתקף כל שחרור מחבלים בעבר. בנוסף, נתניהו שחרר עשרות מחבלים, חלקם מסוכנים, בעסקה מפוקפקת בתמיכת 'הבית היהודי', שנועדה להימנע מהקפאת בניה ביו"ש. שתי מערכות צבאיות נוהלו מול החמאס, ולא הוכרעו הכרעה של ממש.

 

פרשת עשרות המנהרות ההתקפיות שנחפרו מעזה לשטח ישראל הועלמה מהציבור במבצע "עמוד ענן" ב-2012 וכמעט נשכחה במבצע 'צוק איתן' ב-2014. למי ששכח - נתניהו היה מוכן להפסקת אש עם חמאס מבלי לטפל במנהרות עצמן. למזלנו חמאס הפרו את הפסקת האש וכך התגלגלנו למבצע קרקעי שלא הוכן מבעוד מועד, שבו לוחמי צה"ל הפגינו אומץ רב ורמת לחימה מרשימה מאוד, אולם גם כאן בשל היעדר הנחיית דרג מדיני ברורה - לא הייתה הכרעה ברורה. בין לבין גם מצב הביטחון בירושלים המערבית והמזרחית הלך והידרדר, וגם שם פרצה לנו מיני אינתיפאדה".

 

דיסקין מציין כי נתניהו "ניסה לתרץ את כל כישלונותיו החברתיים-כלכליים בהתמקדותו בסוגיית הגרעין האיראני, אולם גם כשבוחנים את מצב הגרעין האיראני מאז עלה לשלטון הנתונים מדהימים - בתחילת הקדנציה השנייה של נתניהו היו באיראן כ-6,000 צנטריפוגות להעשרת אורניום. היום מותקנות שם יותר מפי שלוש. עד 2009 ייצרה איראן כ-1,000 ק"ג של אורניום מועשר. המספר הזה גדל פי עשר ויותר. בשנים האלה החלה איראן להעשיר אורניום ל-20%, הקימה מפעל העשרה תת-קרקעי בפורדו ובנתה כור מים כבדים באראק שיוכל לייצר פלוטוניום".

 

לדברי דיסקין, הנזק האסטרטגי החמור מכל הוא דירדור היחסים עם ארה"ב בתקופתו: "הסיכוי שיוטלו עלינו סנקציות בעבור הקיפאון המדיני עם הפלסטינים, המשך הבניה ביו"ש וההתרסה מול הקהילה הבינלאומית הולך וגובר. הבעיה היא שנתניהו לא מסוגל להוביל מהלך מדיני. הוא כבר הוכיח את עצמו כמי שלא מסוגל לקבל הכרעות היסטוריות בשום תחום, כולל הגרעין האיראני".

 

בסיכום המאמר מסביר ראש השב"כ שעבר מדוע הוא תומך בהרצוג לראשות הממשלה: "נתניהו נכשל בכל תחום מרכזי בשש השנים האחרונות וראש ממשלה שנכשל בגדול צריך ללכת הביתה. הרצוג אולי לא המועמד המושלם, אולם במצב הנוכחי איני רואה אף לא חלופה אחת שעדיפה על פניו. אני מאמין כי הרצוג יידע לגלות בגרות, אחריות, ויש לו את החושים הפוליטיים המתאימים שיאפשרו לו להקים קואליציה בסבך האינטרסים המנוגדים שיהיו יום לאחר הבחירות".

 

"בוז'י לא יוכל להיות יותר גרוע מנתניהו. רק יותר טוב", מסכם דיסקין. "אני מאמין כי הרצוג יהיה שקול וזהיר, יידע לשקם את מערכת היחסים האסטרטגית עם הממשל האמריקני ואני מאמין כי הוא מבין את חשיבות הסדרת יחסיה של מדינת ישראל עם מדינות האזור ובכלל זה עם הפלסטינים, מבלי לוותר על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל. אני יודע כי המלאכה עוד רבה, הסיכויים עדיין לא ברורים וההתלבטויות רבות. אבל אני ממליץ לתת להרצוג הזדמנות לחלץ אותנו מהייאוש שזרע נתניהו ולהוביל אותנו לתקווה ולעתיד טוב יותר. לו יהי!".


פורסם לראשונה 13/03/2015 18:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, אלכס קולומויסקי
דיסקין ונתניהו
צילום: AP, אלכס קולומויסקי
מומלצים