שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

51 תיקי חקירה בגין זיוף בקלפיות

עוד לפני שהסתיימה ההצבעה ברחבי הארץ דיווחה המשטרה על אדם אחד שנעצר ועשרות שנחקרו בחשד לעבירות בחירות. בכמה מקרים בצפון גילו מצביעים כי כבר הצביעו בשמם. קלפי ביישוב בדרום נסגרה אחרי שנרשמו בה 100 אחוזי הצבעה

המשטרה פתחה 51 תיקי חקירה בגין התחזות לאחר, גניבת פתקים, איום על מזכיר וחשד לזיוף, ועוכבו 23 חשודים. אדם אחד נעצר בגין עבירות אלה. בכמה מקומות נסגרו קלפיות עקב אי סדרים וחשד לזיוף. כך נמסר אחר הצהריים (יום ג').

 

כמה ניסיונות לשיבוש וזיוף בקלפיות התגלו בצפון: מצביעים שהגיעו לממש את זכותם האזרחית גילו כי אדם אחר הצביע מוקדם יותר בשמם. במקרה נוסף ניסה אדם על פי החשד לשלשל שלוש מעטפות לתיבת הקלפי, ובמקרה אחר תקפה אישה את מזכיר ועדת הקלפי בגליל המערבי משום שסירב לאפשר לה להיכנס לקלפי עם אמה.

 
מצביעה במבשרת ציון  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצביעה במבשרת ציון (צילום: רויטרס)

מצביעים במוצב הדרומי ביותר של צה"ל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
מצביעים במוצב הדרומי ביותר של צה"ל(צילום: דובר צה"ל)

נתניה בוחרת (צילום: AP) (צילום: AP)
נתניה בוחרת(צילום: AP)

מצביע בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מצביע בירושלים(צילום: גיל יוחנן)
 

במחוז חוף דיווחו על חמישה מקרים של חשד להתחזות לאחר כאשר מצביעים בחדרה, בעכו, בנהריה, בקריית טבעון ובקריית אתא הגיעו להצביע וגילו כי מישהו אחר כבר עשה זאת במקומם ובשמם מוקדם יותר, והם אינם יכולים להצביע כרצונם.

 

במשטרה אומרים כי באחד המקרים צעיר שהגיע להצביע חושד כי רישיון הנהיגה שלו שאבד לפני זמן מה שימש את המתחזה. מקרה דומה היה גם בעפולה, במחוז צפון של המשטרה: צעיר כבן 19 שהגיע להצביע גילה כי אלמוני הצביע לפניו והזדהה בשמו.

 

בקלפי בירכא ניסה אחד התושבים לשלשל לתיבת הקלפי שלוש מעטפות במקום אחת. חברי ועדת הקלפי הבחינו בכך, בלמו אותו והזעיקו את המשטרה. החשוד נמלט מהמקום, אך במשטרה אומרים כי הוא ייעצר בהמשך. למקום הוזעק יו"ר ועדת הבחירות המחוזית, שהוא שופט מחוזי, ופסק כי לאחר שהורחקו המעטפות הבעייתיות ניתן להמשיך את ההצבעה במקום ללא הפרעות.

 

מוקדם יותר עוכבה לחקירה תושבת תרשיחא בחשד שאיימה על אחד ממזכירי הקלפי בעיר. היא הגיעה ללוות את אמה להצביע, אולם המזכיר לא אפשר את כניסתה כמלווה שכן היא הצביעה קודם לכן. האישה כאמור איימה עליו, ועוכבה לחקירה. 

 

"מרגישים מבוזים"

נטליה גויכמן, שהצביעה בשעה 12:30 בקלפי בבית הספר פרחי המדע ברחובות, טענה שהגיעה לקלפי ושם נמסר לה שהיא כבר הצביעה, כשהגיעה עם שני אנשים מוקדם יותר, אף שלטענתה לא הצביעה. "בבוקר הגיעו הוריי להצביע, אבל לא הייתי איתם", אמרה. לדבריה, בוועדת הקלפי אמרו שראו כבר את תעודת הזהות שלה ולכן אין באפשרותה להצביע, וכי אין בכוונתם לברר את העניין. 

 

"הייתי שם כחצי שעה", אמרה. "השוטר במקום ערך שיחת טלפון וגם מזכיר ועדת הקלפי, אבל לא נתנו לי בסופו של דבר להצביע". היא הגישה תלונה למשטרה. דובר ועדת הבחירות המרכזית גיורא פורדס מסר בתגובה: "הנושא נבדק".

 

ניר יצקן (26) מחולון התלונן אף הוא במשטרה לאחר ששמו כבר היה מחוק ברשימת המצביעים בקלפי שאליה הגיע. יצקן סיפר ל-ynet: "הגעתי להצביע במכון הטכנולוגי בחולון ב-11 בבוקר ופשוט נאמר לי שכבר הצבעתי. זה כמובן לא היה הגיוני. הגשתי תלונה במשטרה בחשד להזדהות וגניבת זהות. פניתי לכל מיני גורמים כמו מפלגות שינסו לעזור לי, פשוט נשללה ממני הזכות להצביע. אני מרגיש מבוזה".

 

בבית שמש נעצר צעיר בן 23 לאחר שהפר את הסדר בקלפי והפך את עמדת הפתקים במקום. החשוד הועבר לחקירה בתחנת בית שמש. מדובר בתלונה של אחד מחברי ועדת הקלפי נגד יו"ר הקלפי בגין חשד להכנסת מעטפות עם פתקי הצבעה לקלפי מבלי שהגיע מצביע למקום. המקרה הועבר במקביל גם לטיפול הוועדה האזורית.

 

בקלפי באום אל-פחם הוגשה תלונה בגין חשד לזיופים. יו"ר ועדת קלפי עוכב לחקירה בעקבות תלונה של מזכיר הקלפי על כך שהכניס מעטפות באופן לא חוקי לתיבת הקלפי.

 

בעקבות פניות על חשדות לשימוש פסול בתצהירים בדבר מוגבלות בקלפיות מונגשות, מהמשטרה נמסר כי התצהירים ייבדקו וייפתחו הליכים פליליים נגד מי שחתם על תצהיר כוזב והצביע בקלפי מונגשת שלא כדין. חברי ועדת הבחירות, בהם היו"ר, השופט סלים ג'ובראן, סיירו בקלפיות והיו עדים לצעירים שמצביעים בקלפיות מונגשות ללא סיבה. הם קראו להימנע מכך והתירו למשטרה לתשאל את אותם בוחרים.

 

קלפי אחת בדרום כבר נסגרה - לאחר שכל בעלי זכות הבחירה בכפר רוח מדבר, 72 במספר, מימשו את זכות ההצבעה, ולפיכך היא הועברה למרכז כינוס הקלפיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס גרינמן
מצביעים ומשפיעים
צילום: אלכס גרינמן
מומלצים