שתף קטע נבחר

חרדים במשבר: ש"ס הצטמקה, ישי בחוץ

הפיצול עלה להם ביוקר, אבל את השמחה לאיד הם לא מסתירים: ש"ס ודרעי חגגו למרות ירידה מ-11 מנדטים ל-7, בני אלבז שאג "הוא פג תוקף" ברמז לישי שמפלגתו לא עברה את אחוז החסימה. אכזבה גם ביהדות התורה

בחירות 2015 טרפו אמש (ג') את הקלפים במפת הקול החרדי: ש"ס צנחה מ-11 מנדטים ל-7 ואיבדה 35% מכוחה, יהדות התורה עשויה אף היא לאבד מנדט, ולסיים את ליל הבחירות עם שישה בלבד. יחד של אלי ישי קיבלה 3%, מעט פחות מ-3.25% הדרושים למעבר אחוז החסימה.

 

סופרים קולות: יתרון לנתניהו בתוצאות האמת

לצפייה במפת הבחירות המתעדכנת - לחצו כאן

לבלוג החי של בחירות 2015 - לחצו כאן

רוצים להרכיב את הקואליציה?  היכנסו ונסו

 

מי שהגיע למטה ש"ס בהיכל הקונגרסים בבנייני האומה בירושלים, ושמע את שאגות השמחה של זמר הבית בני אלבז, עלול היה לחשוב שהמפלגה שחזרה את הישג 17 המנדטים מבחירות 99'. אלא שכאמור, הייתה זאת רק שמחה לאיד לדיווח הראשוני על כך שהיריב המר ישי לא עבר את אחוז החסימה.

 

 

 

על הבמה לא התאמצו להסתיר זאת. בין הלהיט "הרב עובדיה חי וקיים" ל"אין כמו אריה בעולם", הכריז אלבז הנלהב בחגיגיות "הוא פג תוקף", ורמז ליו"ר "יחד" שהיה באותה השעה במטה המפלגה באולם סמוך. גם דרעי הזכיר את ישי בנאומו, ובניגוד לעבר, הפעם לא טרח למחות כאשר מעריציו צעקו "הוא בוגד".

 

"היום הוכח שיש מרן אחד, תורה אחת, מועצת חכמים אחת וש"ס אחת", אמר דרעי והסביר את פשר החגיגות: "זו הייתה מערכת הבחירות הקשה ביותר שעברנו. כל תנועה אחרת שהייתה עוברת חצי מהמשברים שלנו בשנה האחרונה לא הייתה שורדת אלא קורסת ומתפרקת".

 

דרעי, שדקות ספורות לאחר פרסום תוצאות המדגמים כבר זכה לחיזורים טלפוניים מבנימין נתניהו ויצחק הרצוג, ואף דחה בנימוס הצעה של ראש הממשלה להיפגש עוד הלילה, לא מייחס משמעות מיוחדת לירידה במספר המנדטים ולא חושש להיחלשות כוחה של ש"ס. לדבריו, ההישגים הגדולים ביותר באו לה כשעמדה על ארבעה או שישה מושבים.

 

"דרך האמת ניצחה", חזר דרעי, ועקץ את ישי: "אני מודה היום לבורא עולם, למרות כל הקשיים הגדולים ורגעי השבירה שעברנו, שהשאיר אותנו עם סולת נקייה". הוא קרא לפעילים שפרשו עם הקמת "יחד" לחזור בהם: "פנינו לשלום. ש"ס היא הבית של כולם, אבל כל מי שעכשיו יהיה בש"ס יידע שיש הנהגה ברורה ואחידה".

יום הבחירות של ליצמן וישי (צלום: נעם ריבקין פנטון) (צלום: נעם ריבקין פנטון)
יום הבחירות של ליצמן וישי(צלום: נעם ריבקין פנטון)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

בסיום הצהיר כי ש"ס תעמוד בהבטחתה להמליץ על נתניהו להרכבת הממשלה, אך הדגיש כי יצטרפו לקואליציה בראשותו רק אם יעמוד בתנאים שהציב לדאגה לשכבות החלשות.

 

בעיצומן של חגיגות הניצחון ב"דרבי הספרדי", תקפו כמה פעילי ש"ס את צוות תחנת הרדיו החרדית "קול ברמה", המזוהה עם אלי ישי, והשליכו חפצים לעבר עמדת השידור שלהם. מהבמה הפצירו בהם להירגע ולהתמקד בשמחה על הישג מפלגתם-שלהם בבחירות.

 

בכיר במטה ההסברה היה נבוך מפרץ ההתרגשות, לנוכח התוצאות הלא-מחמיאות במדגמים, ואמר: "מרוב שמחה על מפלת אלי ישי החבר'ה פה לא שמו לב שאיבדנו ארבעה מנדטים".

 

ובינתיים באגף האשכנזי שילמה יהדות התורה מחיר על משבר המנהיגות שפוקד את הציבור הליטאי מאז פטירת הרב אלישיב לפני כשלוש שנים. המפלגה, שבבחירות 2013 הגיעה לראשונה לשבעה מנדטים, חלמה על שיא נוסף - מושב שמיני בכנסת - אך על פי רוב המדגמים דווקא חזרה לאחור וירדה לשישה.

 

שני גורמים עיקריים הביאו לכך. האחד - האופוזיציה שקמה ל"גדול הדור", הרב אהרון לייב שטיינמן, בדמות "הפלג הירושלמי" בראשות הרב הקנאי-בדלני שמואל אוירבך, שהיה לראשון מהזרם החרדי המרכזי הקורא תיגר על ההנהגה הרוחנית ונמנע מהצבעה ליהדות התורה. הדעת נותנת כי רבים מחסידיו,

שעל פי ההערכה מונים כ-30 אלף קולות, נהגו כמותו וגרעו ממנה את המנדט השביעי.

 

הגורם השני להיחלשות כוחה של יהדות התורה הוא זליגה של מצביעים "מודרניים", מתונים, המכונים "חרדים עובדים" (או "החרדים החדשים"), מביתם הטבעי, שלטעמם הקצין וכבר אינו מייצג אותם, אל מפלגתו של אלי ישי.

 

במטה יחד לא הצליחו להסתיר את האכזבה מהנתונים הראשוניים. כאשר התפרסמו תוצאות המדגמים נשמעו קולות שמחה כשהתבררו מספר המנדטים של הליכוד וקריאות בוז כאשר פורסמו תוצאות ש"ס. חלק מהפעילים ניסו לעודד את הנוכחים ואמרו: "רב מקובל אמר שאנחנו בטוח עוברים. צריך לחכות", או "אנחנו לא רואים מדגמים, אנחנו רואים תוצאות אמת". צהלות שמחה נשמעו רק כאשר הודיעו כי לפי ערוץ 20 יחד נכנסת לכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
דרעי, אמש בבנייני האומה
צילום: הרצל יוסף
מומלצים