שתף קטע נבחר

בנט לביטחון? רגב לרווחה? הקרב על התיקים

נתניהו יהיה ראש הממשלה וכחלון שר האוצר. אלה שני העוגנים היחידים, ככל הנראה, בתחילת המשא ומתן הקואליציוני. מי יתמקח על מה? תחזית

החגיגות נגמרו, עכשיו מתחילה העבודה הקשה: הפער הברור בין הליכוד עם 30 מנדטים לבין המחנה הציוני עם 24, צפוי להאיץ את המגעים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין השותפות הפוטנציאליות לקואליציה. ההישג של הליכוד אמנם מרשים, אך הדרישות לתיקים, מבית ומחוץ, צפויות לגרום לכאב ראש לא קטן לנתניהו, משום שיש כאלה שרואים עצמם שותפים לניצחון ומחכים לתמורה בצורת תיק בכיר. "אחדות לא נמצאת על הפרק, פניו של נתניהו להקמת ממשלת ימין צרה", אמרו ל-ynet בכירים בליכוד.

 

כבר הלילה החלו מגעים ראשונים, שנמשכו הבוקר ויימשכו היום מול צוותי משא ומתן שהקימו המפלגות השונות. מי שצפויה לבקש תיקים בכירים היא הבית היהודי, שרואה עצמה, כך לפי בכירים במפלגה, כמי שהמליכה את נתניהו ושמרה על שלטונו. מבחינתם מדובר ב"חוב מוסרי" משום שהמפלגה הייתה הראשונה לתמוך בראש הממשלה ולהודיע שתמליץ עליו בפני הנשיא.

 


 

במסגרת המשא ומתן צפויים בבית היהודי לבקש תיק בכיר עבור נפתלי בנט עם עדיפות לתיק הביטחון, ועוד שני תיקים עבור אורי אריאל ואיילת שקד. למפלגה יש אמנם רק שמונה מנדטים, שככל הנראה לא יספיקו כדי לקבל שלושה תיקים לפי המפתח של הממשלה החדשה, אך שם מצפים לכך בשל העובדה שהם השותפים הטבעיים של הליכוד ובשל הציפייה שלטענתם קיימת בציונות הדתית מנתניהו. בנט צפוי למצוא מולו את אביגדור ליברמן, שעשוי לדרוש גם הוא תיק בכיר בממשלה הבאה: ביטחון או המשך הכהונה במשרד החוץ. 

השר בנט. "חוב מוסרי" של נתניהו (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
השר בנט. "חוב מוסרי" של נתניהו(צילום: עופר עמרם)

שחקן מפתח נוסף בקואליציה צפוי להיות משה כחלון. יו"ר כולנו מגיע לשולחן המשא ומתן עם עשרה מנדטים ועל פי מגעים ראשוניים עם אנשיו יעמוד על כך שיקבל את תיק האוצר, שעליו ביסס את הקמפיין שלו. כחלון אינו ממהר והשיחות איתו צפויות להתקיים ביום ראשון, ובמסגרתן ידרוש גם את האחריות על מנהל מקרקעי ישראל במטרה לטפל במשבר הדיור ועוד שני תיקים חברתיים חשובים.

 

הקרב הגדול: חלוקת השלל בליכוד

מספר המנדטים הגדול של הליכוד יגרור אחריו גם מאבקים פנימיים. שרים שכיהנו בכנסת היוצאת צפויים להמשיך לכהן, אך ההערכה במפלגה היא שגם חברי הכנסת הצעירים יותר ירצו לקבל שדרוג.

 

בצמרת הליכוד הקרב יהיה מורכב. שר התחבורה בשתי הקדנציות האחרונות, ישראל כץ, העניק לנתניהו רוח גבית בעניינים הפנים מפלגתיים ומצפה לקבל את התיק הבכיר במפלגה. באחרונה דיבר כץ על תיק האוצר, אולם אם המחויבות הקואליציונית תעביר את התיק מידי הליכוד לכחלון, ייתכן שכץ ירצה תיק חברתי גדול או ימשיך במשרד התחבורה. שר הפנים גלעד ארדן גם רואה עצמו כמועמד מוביל לתפקיד התיק הבכיר. הוא ידרוש זאת מנתניהו מעצם היותו המקום הראשון ברשימת הליכוד, אחרי ראש הממשלה. 

מירי רגב. האישה החזקה בליכוד (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מירי רגב. האישה החזקה בליכוד(צילום: עידו ארז)

גילה גמליאל. ההבטחה תקוים? (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
גילה גמליאל. ההבטחה תקוים?(צילום: ירון ברנר)

שתי הנשים הבכירות במפלגה יבקשו להתמנות לשרה. מירי רגב, שהגיעה למקום החמישי ברשימה ונחשבת

לאישה החזקה בליכוד, תבקש מנתניהו את תיק הרווחה או התמ"ת (כלכלה). השנייה היא גילה גמליאל, שמחזיקה בהבטחה מראש הממשלה להתמנות לשרה ללא קשר למיקומה ברשימה, והיא מצפה שהפעם המהלך ייצא אל הפועל.

 

שני מתמודדים בולטים נוספים על תפקיד שר הם יריב לוין, יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שניהל יחד עם נתניהו את הקואליציה המורכבת שלו, וזאב אלקין, ששימש בעבר כיו"ר ועדת החוץ והביטחון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים