שתף קטע נבחר

בן 74 עם IQ של ילד בכיתה ד' הוצא להורג

מיזורי הוציאה להורג את הנידון למוות המבוגר ביותר במדינה שרצח סגן שריף ב-1996. עורכי דינו ניסו למנוע את ההוצאה להורג בטענה שאינו מוגבל בשכלו מאז שמוחו נפגע בתאונה, אולם גם העליון וגם המושל דחו אותם

הנידון למוות המבוגר ביותר במדינת מיזורי הוצא אתמול (יום ג') להורג בגין רצח סגן שריף בשנת 1996. ההוצאה להורג יצאה לפועל לאחר שבית המשפט העליון ומושל המדינה סירבו לחוס על חייו של ססיל קלייטון בן ה-74, שלטענת עורכי דינו סובל ממוגבלות שכלית בעקבות פגיעה מוחית שעבר.

 

עוד חדשות בעולם :

טרור במוזיאון בתוניסיה: 17 תיירים נהרגו

הוא יכול לנוח: נמצא קברו של מחבר דון קישוט

 

קלייטון הוצא להורג בזריקת רעל לאחר שמושל מיזורי ג'יי ניקסון דחה את בקשת החנינה שלו ובית המשפט העליון במדינה דחה את הערעורים שהגיש בנימוק שהוא לא כשיר נפשית להוצאה להורג. על פי בית המשפט העליון, אין כל הוכחה לכך שקלייטון לא היה מסוגל להבין את המצב שבו הוא נמצא.

 

מילותיו האחרונות של קלייטון: "הם הביאו אותי לכאן כדי להוציא אותי להורג" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מילותיו האחרונות של קלייטון: "הם הביאו אותי לכאן כדי להוציא אותי להורג"(צילום: רויטרס)

ההוצאה להורג החלה בשעה 21:13 (שעון מקומי), ולא התבצעה באופן חלק. קלייטון נשם בכבדות במשך כדקה, רגלו הימנית רעדה ופיו נפער באיטיות. הוא הוכרז מת שמונה דקות מאוחר יותר. מילותיו האחרונות של הנידון למוות בטרם זריקת הרעל התחילה לעבוד היו: "הם הביאו אותי לכאן כדי להוציא אותי להורג".

 

לטענת עורכי דינו של קלייטון, בשנת 1972 שמונה אחוזים ממוחו נפגעו בתאונה ממנסרה, כולל חלק מהאונה הקדמית שאחראית על תפקוד העצבים וכושר השיפוט. בנוסף, מנת המשכל (IQ) שלו הייתה 71 וכישורי הקריאה שלו היו ברמה של ילד בכיתה ד', ועורכי הדין טענו שמבדקים פסיכיאטריים שעבר קבעו שהוא לא הבין את משמעות הוצאתו הצפויה להורג או את הסיבות להוצאה להורג ולכן אינו כשיר להוצאה להורג בהתאם לחוק המדינה והחוק הפדרלי.

 

"לנידון למוות היה חור בראש"

"לססיל קלייטון היה, פשוטו כמשמעו, חור בראש", אמרה אליזבת קרלייל, אחת מעורכי דינו. "הוצאתו להורג מבלי לקבוע את כשירותו לכך מהווה הפרה של החוקה, חוק המדינה והכבוד האנושי הבסיסי. העולם לא יהיה מקום בטוח יותר משום שמר קלייטון הוצא להורג".

 

ג'יימס קאסטטר, אחיו של הקורבן כריסטופר קאסטטר, אמר לכתבים לאחר ההוצאה להורג ש"מדינת מיזורי הגדולה לא הוציאה להורג אדם חף מפשע". "מעשיו של ססיל קלייטון הם אלה שהביאו אותו לגרדום", אמר ג'יימס קאסטטר, שצפה ביחד עם שלושת אחיו האחרים בהוצאתו להורג של קלייטון. "ידענו שההוצאה הזו להורג לא תשיב את כריס לחיים, אבל היא הרסה אדם רשע שאחרת היה מתהלך על פני האדמה".

 

התובע הכללי במיזורי, כריס קוסטר, מסר הצהרה לפיה קלייטון "שילם את המחיר הסופי לפשע הנורא שלו".

 

בערעורים שהגישו באחת עשרה השעות האחרונות שקדמו להוצאה להורג טענו פרקליטיו של קלייטון שההידרדרות במצבו הנפשי הותירה אותו משוכנע שיש מזימה נגדו ושהאל יציל אותו מעונש מוות ברגע האחרון. עוד הם טענו שזריקת הרעל תגרום לו כאבי תופת וסבל לצד הדמנציה שממנה הוא סובל.

 

קלייטון הורשע כי ירה למוות ברכי סטופר קאסטטר, סגן שריף, בדרום-מערב מיזורי. קאסטטר היה בן 29 ואב לשלושה ילדים כשנסע ב-1996 לבית בסמוך לקאסוויל בערב חג ההודיה כדי לבדוק דיווח על רכב חשוד. הרשויות טענו שקלייטון ירה בסגן השריף במצח בעת שזה היה בתוך רכבו.

 

אחיו של קלייטון העיד בבית המשפט כי התאונה במנסרה הובילה לגירושיו של אחיו מרעייתו, להתמכרות לאלכוהול, להתנהגות אלימה ולהתפרצויות זעם מצדו. הוצאתו להורג של קלייטון הייתה השנייה במיזורי בשנת 2015. בשנה שעברה הוציאה המדינה להורג עשרה בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים