שתף קטע נבחר

הוא יכול לנוח: נמצא קברו של מחבר דון קישוט

התעלומה שהעסיקה את ספרד 350 שנה נפתרה: עצמות מיגל דה סרוואנטס נמצאו כנראה מתחת למנזר מבודד במדריד, שבו גרות עשרות נזירות קשישות. כך הגיעו החוקרים לשרידי עצמות האיש שהמציא את סנצ'ו פנסה ודולציניאה

קרוב ל-400 שנה איש לא ידע היכן קברו של אחד הסופרים המפורסמים והאהובים בעולם. היום (ג') התעלומה הזו ככל הנראה נפתרה. חוקרים אמרו כי הם מאמינים שהשרידים שגילו מתחת למנזר במדריד שייכים בין היתר למיגל דה סרוואנטס, מחבר "דון קישוט" ומי שנחשב בעיני רבים לאבי הרומן המודרני.

 

המשימה למצוא את עצמותיו של הסופר הספרדי סרוואנטס, שהלך לעולמו לפני 399 שנה, הובילה את המדענים לחפור עמוק מתחת למנזר "מאמיני השילוש הקדוש היחפים", שבו נקבר הסופר ב-1616. ב-1673 קברו הועבר למקום אחר, בעת עבודות בנייה שנעשו במקום. כעת אמרו החוקרים כי ניתן לומר כמעט בוודאות שכמה מהעצמות שאותרו והוצאו בחודשים האחרונים ממנזר זה שייכות לסרוואנטס.

30 מדענים פעלו לאיתור עצמותיו של סרוואנטס (צילום: EPA) (צילום: EPA)
30 מדענים פעלו לאיתור עצמותיו של סרוואנטס(צילום: EPA)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

"כל הסימנים מראים כי סרוואנטס נמצא שם", אמר במסיבת עיתונאים המומחה הפורנזי פרנסיסקו אצ'ברייה על עצמותיו של הסופר, שפרסם את החלק הראשון של דון קישוט ב-1605 ואת החלק השני עשר שנים לאחר מכן, שנה לפני מותו. החוקרים סבורים כי במנזר נמצאו גם עצמותיה של אשת הסופר ואחרים. בקרוב יבוצעו בדיקות DNA, אך אצ'ברייה הוסיף כי קיימת סבירות שלעולם לא ניתן יהיה לומר בוודאות מוחלטת כי זו אכן גופתו של הסופר המהולל. 

 

M ו-C על ארון קבורה

סרוואנטס, שספרו בנוגע לאביר החולם בהקיץ שנלחם בטחנות רוח, למשרתו הנאמן סנצ'ו פנסה ולאהובתו דולציניאה היה לאחד המפורסמים והמתורגמים בעולם, ביקש להיקבר במנזר. הוא הלך לעולמו ב-1616, באותו שבוע כמו וויליאם שייקספיר, אבל המיקום המדויק של קברו אבד בעת העבודות שנעשו במנזר. בסוכנות הידיעות רויטרס נכתב כי ההיסטוריונים מקווים כי מציאת אתר הקבורה תוביל חובבי ספרות רבים אל הקבר, וראש העיר מדריד אנה בוטלה כבר אמרה כי הרשויות בוחנות אפשרות לפתוח את האתר למבקרים.

שרידי עצמות הסופר התגלו בחדר תת-קרקעי במנזר במדריד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שרידי עצמות הסופר התגלו בחדר תת-קרקעי במנזר במדריד(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

30 המדענים שהשתתפו במבצע החיפושים החלו בשנה שעברה את הניסיון לאתר את מקום הקבורה במנזר המבודד, שבו עדיין מתגוררות עשרות נזירות מבוגרות. הם מצאו לאחרונה שרידי עצמות, וכן חלקים מארון קבורה מעץ, שעליהם האותיות M ו-C - האותיות הראשונות בשמו הפרטי ובשם המשפחה של הסופר. ב-BBC נכתב כי המדענים השתמשו בין היתר במצלמות אינפרא-אדום, בסורקי תלת-ממד ובמכ"ם חודר קרקע כדי לזהות במדויק את מקום הקבורה - חדר תת-קרקעי מתחת למבנה.

 

"מת כאדם עני, פצוע מלחמה"

באף אחת מהעצמות שהתגלו לא נראו סימנים לפציעות שידוע שסרוואנטס ספג במהלך חייו, ובהן פגיעה קשה בזרועו השמאלית, בעת שנלחם בקרב הימי על לפאנטו שביוון ב-1571. סרוואנטס, שנולד ב-1547 במדריד, מת ב-1616 בגיל 68, כשנותרו לו רק שש שיניים. "סופו היה של אדם עני, פצוע מלחמה", אמרו בספרד על מי שנודע בכינוי "נסיך המכתבים". ארבע שנים אחרי שלחם ונפצע בלפאנטו, הוא ואחיו נלכדו על ידי שודדי ים בעת שהפליגו לספרד, ובמשך ארבע שנים שהה בעבדות באלג'יריה.

 

המבצע לאיתור עצמותיו של סרוואנטס התנהל לאחר מבצע דומה בבריטניה, שם החוקרים גילו ב-2012 את שרידיו של המלך ריצ'רד השלישי, מתחת למגרש חניה עירוני. המלך ריצ'רד, שהלך לעולמו ב-1485, ייקבר פעם נוספת בטקס מיוחד בשבוע הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
השרידים שהוצאו מהמנזר
צילום: EPA
מומלצים