שתף קטע נבחר

"שליש מהדיפלומטים הרוסים הם מרגלים"

שירות הביטחון השבדי הזהיר כי רוסיה מסוכנת מאיראן וסין בגזרת המודיעין וחשף כי סוכלו כמה ניסיונות רוסיים להשיג טכנולוגיות שבדיות למטרות צבאיות

שירות הביטחון השבדי (SAPO) טוען כי רוסיה הגבירה את מאמצי הריגול במדינות המערב ומשתמשת בדיפלומטים שלה לאיסוף מידע חשאי. וילהלם אונגה, האנליסט הראשי של הארגון, פירט את מאפייני המרגל הרוסי החדש והזהיר: "רוסיה היא האיום המודיעיני הגדול ביותר על שבדיה".

 

עוד חדשות בעולם:

ארה"ב: מודאגת מהרטוריקה נגד ערביי ישראל

על שחור ולבן. החל משפט העשור בצרפת

מו"מ בהילוך איטי: האופניים של קרי התקלקלו

 

"רוסיה - איום מודיעיני גדול מאיראן וסין". אונגה בשיחה עם כתבים (צילום: AP) (צילום: AP)
"רוסיה - איום מודיעיני גדול מאיראן וסין". אונגה בשיחה עם כתבים(צילום: AP)

 

"הם משכילים מאוד, צעירים יותר מאלו שהיו בתקופה הסובייטית, בעלי מוטיבציה ומונחי מטרה", תיאר אונגה את המרגל הרוסי של המאה ה-21. "יש מאות קציני מודיעין רוסים ברחבי אירופה והמערב. הם פוגעים בטריטוריה שלנו כל יום", הוסיף.

 

בכיר ה-SAPO אף הרחיב ואמר כי "רוסיה היא האיום המודיעיני הגדול ביותר על שבדיה, כשאחריה ברשימה נמנות איראן וסין. כשליש מהדיפלומטים שלה במדינה הם בעצם סוכני מודיעין". בשיחה עם עיתונאים במטה הארגון חשף אונגה כי הם פועלים כל הזמן נגד האיום ואף סיכלו בשנה האחרונה כמה ניסיונות של רוסיה להשיג טכנולוגיות שבדיות למטרות צבאיות.

  

הוא התייחס גם לשאלה מדוע מאפשרים לאותם דיפלומטים להישאר בתחומי שבדיה ואמר כי "ריגול בין מדינות הוא עניין פוליטי, ההחלטה לאפשר לאדם כזה או אחר לשהות בשבדיה היא של הממשל". במשרד החוץ בשטוקהולם סירבו לומר אם הם שותפים להערכת שירות הביטחון: "אנחנו מצפים מרוסיה לכבד את אמנת וינה ושהדיפלומטים שלהם הם באמת דיפלומטים".

 

שירות הביטחון השבדי הזהיר כבר לפני כשנה כי רוסיה הגבירה את הריגול הפוליטי, הכלכלי והצבאי במדינה לאחר התדרדרות היחסים בין מוסקבה למערב בשל המשבר באוקראינה.

 

לפני כשבוע הזהיר גם שר החוץ הבריטי פיליפ המונד מפני רוסיה ואמר כי היא "עשויה להוות פעם נוספת את האיום הגדול ביותר על ביטחונה של בריטניה". הוא הבהיר כי דבריו מגובים במידע מסוכנויות ביון במדינה והדגיש כי בריטניה אוספת כל העת מידע מודיעני על רוסיה וכי פעילות זו "תמשיך להוות מרכיב חשוב במאמצים להבטחת ביטחוננו בעתיד".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שולח דיפלומטים למשימות ריגול
צילום: AFP
מומלצים