שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אובמה לאיראנים: הזדמנות פז לפתרון המשבר
  נשיא ארה"ב שיגר מסר מצולם לעם האיראני לרגל ראש השנה הפרסי שבו הדגיש כי המדינות ניצבות בפני "רגע היסטורי שאין לפספס". הוא הדגיש כי עדיין נותרו פערים: "ללא הסכם, איראן תמשיך להיות מבודדת מהעולם"

  "הזדמנות היסטורית שאסור לפספס". נשיא ארצות הברית  ברק אובמה שיגר הלילה (יום ו') ברכה מצולמת לעם האיראני לרגל ה"נורוז", ראש השנה הפרסי, החל ב-21 במרס. הנשיא האמריקני אמר כי השנה הנוכחית מסמנת "את ההזדמנות הטובה ביותר זה עשרות שנים" לקראת כינון מערכת יחסים שונה וטובה יותר בין שתי המדינות. גם בשנה שעברה שלח אובמה מסר דומה לטהרן, שבו אמר כי "יש סיכוי להגיע להסכם עם איראן" והביע אופטימיות רבה בנוגע להמשך שיחות הגרעין.

   

  "הזדמנות שאסור לפספס". נשיא ארה"ב אובמה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  "הזדמנות שאסור לפספס". נשיא ארה"ב אובמה(צילום: רויטרס)

  הוא הוסיף כי ישנה התקדמות בשיחות עם איראן אך עדיין נותרו פערים. "הרגע הזה עלול לא לחזור על עצמו" אמר. "אני מאמין שלמדינות שלנו יש הזדמנות היסטורית לפתור את הנושא הזה בדרכי שלום – הזדמנות שאסור לנו לפספס". הוא ציין כי איראן אמנם עמדה בהבטחותיה במסגרת הסכם הביניים שנחתם עם המעצמות, "אך הימים והשבועות הקרובים עדיין קריטיים" עבור הסכם סופי שעשוי להתגבש.

   

  אובמה עוד אמר לאיראנים כי לארצם ישנה דרך להבטיח לעולם כי היא אינה מעוניינת בנשק גרעיני, וכי אם תבחר בדרך זו אזי הזדמנויות טובות יותר, קרי מסחר והשקעה גלובלית, יעמדו בפני העם האיראני כולו. אם מנהיגיה של איראן לא יבחרו בדרך זו, הדגיש הנשיא האמריקני, האיראנים ימשיכו למצוא עצמם מבודדים מהעולם ונתונים לסנקציות. "זה מה שעומד על הכף", הוסיף, "והרגע הזה עשוי לא לחזור על עצמו שוב".

   

  "ישנם אנשים, בשתי המדינות, שמתנגדים לפתרון דיפלומטי", אמר. "אך המסר שלי אליכם - העם האיראני - הוא שביחד אנחנו חייבים לתת קול לעתיד שלו אנחנו מייחלים".

   

  המסר המצולם של אובמה נועד להמחיש לעם האיראני את האופטימיות שמביע הנשיא האמריקני בניסיון להגיע להסכם עם טהרן, במיוחד על רקע מחלוקות רבות שעלו בנושא בשבועות האחרונים. בראיון שקיים אובמה לפני כשבועיים לאחר נאומו של ראש הממשלה נתניהו באיפא"ק ולפני נאומו מעורר המחלוקת בקונגרס, הבהיר הנשיא כי הוא מחויב למנוע גרעין מאיראן וכי הוא ממוקד בפעולה זו. עם זאת, הוסיף כי נתניהו הזהיר בעבר מפני הסכם רע עם איראן, אך מאז איראן לא התקדמה עם תוכנית הגרעין שלה.

   

  במקביל שיגרו ראש ועדת החוץ של בית הנבחרים, אד רויס הרפובליקני, ובכיר נציגי הדמוקרטים בוועדה, אליוט אנגל, מכתב לאובמה שבו הדגישו את הדאגה מפני ההסכם המתגבש עם איראן. במכתב ציינו כי יש לשכנע את הקונגרס שהסכם ימנע מאיראן להשיג נשק גרעיני ורק אז יהיה אפשר להקל בסנקציות. הלילה הסכימו סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים לדחות את ההצבעה על הצעת החוק שעוררה מחלוקות רבות במדינה, לפיה אובמה צריך לאשר כל הסכם גרעיני עם איראן מול הקונגרס. הסנאטורים הסכימו לדחות את ההצבעה עד לאמצע חודש אפריל, במקום לקיימה בשבוע הבא.

   

  אתמול דווח כי הנשיא האמריקני התקשר אמש לראש הממשלה בנימין נתניהו ובירך אותו על ניצחונו בבחירות. הוא הבהיר שארצות הברית נותרה מחויבת לפתרון שתי המדינות שבמסגרתו תזכה ישראל לביטחון "ולצדה מדינה פלסטינית ריבונית ובת-קיימא", אך במקביל תיאלץ "לבחון מחדש את מדיניותה". אובמה גם אמר לנתניהו שממשלו "ממוקד בהשגת הסכם כולל עם איראן שימנע ממנה להשיג נשק גרעיני עם ערבויות לקהילה הבינלאומית שיבטיחו שתוכנית הגרעין שלה תהיה למטרות שלום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים