שתף קטע נבחר

הריביירה האיטלקית: צ'ינקווה טרה

נופים קסומים, אוכל מקומי משובח, ארכיטקטורה מרשימה, כנסיות עתיקות וחופי ים מרהיבים במיוחד. ארץ המגף מזמנת לא מעט אתרי תיירות מרשימים, אך שמורת הטבע צ'ינקווה טרה היא בין המומלצים ביותר בה. ביקור בחמשת הכפרים התלויים מעל הים הליגורי וגם אטרקציות שוות במיוחד באזור שלא כדאי לפספס

אני מוכרח להודות שלמרות שטיילתי עשרות פעמים באתרי איטליה הקסומים, הופתעתי לגלות בביקורי האחרון בארץ המגף שמורת טבע יפהפיה, השוכנת מדרום מזרח לגנואה, שאף הוגדרה על ידי אונסקו ב-1997 "כהרמוניה ייחודית בין הטבע לאוכלוסיה המקומית". לצד הכבוד הרב שמעניק תואר זה, הוא אף תרם ליצירת תמונות נוף מרהיבות של כפרי דייגים הממוקמים על צוקים נישאים.

 

יפה שם. צ'ינקווה טרה (צילום: mct)
יפה שם. צ'ינקווה טרה(צילום: mct)
 

זהו אחד היעדים הפחות מתוירים על ידי ישראלים. מדובר בשמורת הטבע "צ'ינקווה טרה" (Cinque Terre), שפירוש שמה באיטלקית הוא "חמש האדמות". ואכן, בשמורה הממוקמת צפונית לעיר ספציה שבמחוז ליגוריה בצפון מערב המגף האיטלקי, שוכנים חמשת הכפרים התלויים מעל הצוקים שמשתפלים בתלילות אל הים הליגורי.

 

לארבעה מתוך חמשת הכפרים הייחודיים הללו, שנבנו על גבי טרסות במשך מאות בשנים, יש מפרצון צמוד. רק הכפר קורנליה (Corniglia), הממוקם על צוק המתנשא לגובה של כ-100 מטרים מעל הים, לא זכה למפרצון צמוד כמו שכניו. 

היחיד שלא זכה למפרץ צמוד. הכפר קורנליה (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
היחיד שלא זכה למפרץ צמוד. הכפר קורנליה(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
 

עד סוף שנות החמישים של המאה העשרים, שימשו המפרצונים הללו כדרך הגישה היחידה לכפרים ואנשים נעו ביניהם באמצעות סירות. רק כאשר נפרצה, בסופו של דבר, מסילת רכבת דרך ההרים שחיברה את הכפרים עם העיר לה ספציה - התאפשרה גישה קלה לכפרים היפהפיים.

משעול הצוקים המקשר בין הכפרים (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
משעול הצוקים המקשר בין הכפרים(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))

הבדידות היחסית של הכפרים זה מזה גרמה לכל אחד מהם לקבל אופי ייחודי משלו. כיום מתגוררים כ-7000 תושבים בכל חמשת הכפרים יחד, והם הפכו ליעד תיירות אטרקטיבי במיוחד הסוחף אליו מיליון תיירים מדי שנה.

 

אחת מהחוויות הגדולות המזדמנות לתיירים המגיעים למקום, מופיעה בדמות המעבר מכפר לכפר בשבילי ההליכה החצובים בצוקים הסלעיים המתנשאים מעל הים הליגורי. רק שימו לב - מרבית המסלולים הללו סגורים בחודשי החורף.

מראה יפהפה. כפרים קסומים ולצידם מפרצונים (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
מראה יפהפה. כפרים קסומים ולצידם מפרצונים(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
  

אטרקציות מומלצות באזור

ניתן לצאת מגנואה לעבר העיירה קאמולי (Camogli), שהיתה פעם נמל סואן וכיום משמשת כנמל דייגים רגוע, ומשם להמשיך לעבר העיירה הקסומה פורטופינו (Portofino), זו שהזמרת דלידה הנציחה בשירה. בנמל פורטופינו מומלץ להתמסר לארוחת צהריים קלילה, וליהנות ממראה היאכטות העוגנות במפרץ היפהפה. כמו גם, ניתן לשוט במפרץ או להתנהל רגלית לעבר המגדלור והמבצר המתנשא מעל המפרץ.

רחובות הכפר (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
רחובות הכפר(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
  

אחרי שהתמקמתם באחד מבתי המלון המקומיים והעברתם בהם את הלילה, מומלץ לבקר בעיירה St. Rocco שממנה נשקף מראו המשגע של חוף הים הליגורי. את היום הבא תקדישו לצ'ינקווה טרה, ולביקור בחמשת הכפרים. הדרך הקלה ביותר היא לצאת ברכבת מהעיר לה ספציה, ולנסוע עד הכפר האחרון ברשימה - ורנאזה (Vernazza). שם, תוכלו ליהנות ממראו המרשים של הכפר, על בתיו הגבוהים והצבעוניים, הכנסייה העתיקה, נמל הדייגים עם המארינה הפנימית שבו והמפרצון הצמוד.  

בתי הכפר הצבעוניים של ורנאזה (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
בתי הכפר הצבעוניים של ורנאזה(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))

סירות עוגנוות בדרך לנמל ואראנזה (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
סירות עוגנוות בדרך לנמל ואראנזה(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))

בעונת האביב והקיץ מומלץ להמשיך מורנאזה במסלול רגלי העובר ב"דרך האהבה" (Via dell'amore) לעבר הכפר הבא - מאנארולה (Manarola), הממוקם בסופו של משעול האוהבים הרומנטי. מדובר בכפר דייגים נוסף, מוקף כרמים ובו כנסייה עתיקה, ממנו ניתן לצאת למסלולי הליכה נוספים ומהנים לא פחות.

בתי עיירת מאנארולה (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
בתי עיירת מאנארולה(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))

הכנסייה העתיקה במאנארולה (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
הכנסייה העתיקה במאנארולה(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))

הכפר הבא שימתין לכם הוא ריומאג'ורה (Riomaggiore), השוכן בעמק צר ומוקף סלעים שחורים. שם יחכו לכם בתים עתיקים מימי הביניים ונמל דייגים קטן. גם מפה תוכלו לצאת למסלול הליכה לכפר הבא.

 

במידה ואתם מוגבלים בזמן, עומדת בפניכם האפשרות לרכוש כרטיס לרכבת, באמצעותו תוכלו להתנייד בכל אחד מהכפרים ולנוע ביניהם. גם אם בחרתם באופצייה הזו, מומלץ בכל זאת לנסות את אחד ממסלולי ההלי

ה המוצעים וליהנות מהחוויה של שיטוט רגלי בשביל החצוב בצוק מעל הים הליגורי.

 

אופצייה נוספת היא להתחיל את הסיור בתחנת הרכבת של מונטה רוסו (Monterosso), בה ישנן מבחר של מסעדות המציעות תפריט מקומי ואיכותי. תחנת הרכבת מרוחקת כעשר דקות מהעיירה עצמה, ובהחלט ניתן לבלות בה את הלילה ובעונת הקיץ אף להשתכשך בחוף הנעים ששוכן בסמוך לה. יש לציין שתדירות הרכבות לשני הכיוונים גדולה למדיי.

החוף הצמוד לעיירה מונטהרוסו (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
החוף הצמוד לעיירה מונטהרוסו(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
 

כאמור, כל אחד מהכפרים הוא בעל אופי אחר ושונה משכנו. כך למשל, הכפר קורנליה (Corniglia) הוא היחיד הממוקם על צוק בגובה של 100 מטרים, מעל הים ללא מפרץ צמוד. ברחובותיה הצרים ניתן למצוא כנסיות עתיקות ומרהיבות, וגם מסעדות המציעות תפריט איטלקי מעולה.

מבט מלמעלה על קורנליה (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
מבט מלמעלה על קורנליה(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
 

אבל עם כל הכבוד לשאר הכפרים, הכפר ריומאג'ורה (Riomaggiore) הוא מהמעניינים מכולם. בכפר ניצב מגדל מימי הביניים, המשקיף על מי הים הליגורי הצבוע בצבעי אולטרמרין. כמו גם, במקום ישנם בתים בצבעי פסטל בהירים ומפרץ מרהיב. מומלץ לצאת לשייט קצר בסירות דייג לאורך החוף, ולהתבונן בחמשת הכפרים והעיירות השתולות על הצוקים מכיוון הים.  

הנמל העתיק בריומאג'ורה (צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
הנמל העתיק בריומאג'ורה(צילום: יוסף ג'קסון (ג'קסי))
 

מסלול ההליכה

הטיול הרגלי בצ'ינקווה טרה יכול להימשך כשמונה שעות, ובהחלט דורש כושר כמעט קרבי מהמטיילים בו. השביל מתחיל במונטה רוסו, כאשר חלק ממנו נקרא "משעול האהבה".

מלבד הים הליגורי היפהפה שילווה אתכם לכל אורך הדרך, תוכלו במהלך הטיול להשקיף גם על הכרמים, החורשות והכפרים הציוריים שמסביב.

 

הדרך היפהפיה ממשיכה למאנארולה, ומשם לעיירות קורנליה וורנאזה, ואם תרצו - מוזמנים לחזור לנקודת ההתחלה במונטה רוסו.  ניתן, כמובן, לחלק את המאמץ ליומיים, ולנוח באחת העיירות שבדרך. כאמור, לא חסרים מלונות ובתי הארחה בכפרים הציוריים. כמובן שאתם יכולים גם לעבוד על עצמכם בעיניים, ולדלג בנסיעה ברכבת בין חלק מהעיירות שבדרך, ועל ידי כך לחסוך את המאמץ הנדרש להליכה, ולהסתפק בהנאה שבביקור בכפרים עצמם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים