שתף קטע נבחר

האיום הכימי הוסר? שינוי גדול במערך האב"כ

ההתרחשויות בסוריה הניעו את צה"ל לשנות את ייעודו של הגדוד שאמור להתמודד עם טיהור אזורים הנגועים בחומרים בלתי-קונבנציונליים

איום האב"כ על ישראל הוסר כמעט לחלוטין: השמדת מרבית אמצעי הלחימה הכימיים שברשות צבא סוריה בשנה האחרונה, הובילה את צה"ל להחלטה על שינוי ייעוד גדוד האב"כ (אטומי, ביולוגי, כימי) של חיל ההנדסה. הגדוד אמור להתמודד עם טיהור אזורים הנגועים בחומרים בלתי-קונבנציונליים.

 

בעקבות כך תנותק מפקדת האב"כ מזרוע היבשה בצה"ל ותועבר לפיקוד העורף למקרה שהאיום יתחדש בעתיד. בפיקוד העורף כבר הוחלט מוקדם יותר השנה על סגירת מנהלת ערכות המגן, שחלוקתן לציבור הופסקה בעקבות הפיחות באיום.

בדרך לבוידעם. מסכות האב"כ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בדרך לבוידעם. מסכות האב"כ(צילום: רויטרס)

קווי הייצור של הערכות יישארו גם הם מצומצמים מאוד למקרה שהחששות מהאיומים יחזרו בעתיד. ערכות המגן יחולקו ללוחמים בהתאם להערכות מצב רלוונטיות במקרה של חשש לשימוש האויב בנשק כימי במהלך תמרון במלחמה בצפון. "ההכשרה הבסיסית של לוחמי היבשה במהלך הסמכת הרובאי שלהם בתקופת הטירונות והאימון המתקדם צפויה להימשך", הסביר ל-ynet קצין בכיר בזרוע היבשה.

 

גדוד האב"כ, ינשוף, לא מימש את ייעודו המבצעי בחלוף השנים מאז צבר אסד האב מאגרי ענק של נשק כימי, ועסק בעיקר בתעסוקות מבצעיות בגזרות הבט"ש. בשנה האחרונה תפסו חיילי הגדוד את גזרת הערבה בגבול עם ירדן. לאחר שינוי ייעוד הגדוד, שבשנת 2010 הוכרז כגדוד מטכ"לי, בחודש ספטמבר הקרוב יוסבו חייליו ללוחמי הנדסה קרבית.

 

לפני כשבועיים הועבר מרכז האב"כ הלאומי מחיל ההנדסה לפיקוד העורף, תוך השארת יכולת אב"כ בסיסית ביחידת יהל"ם. קצין בכיר בחיל ההנדסה הסביר כי "הדבר בוצע מתוך תפישה שהאיום קטן במשך השנים והתפתח למקומות חדשים שאליהם אנו נערכים ביהל"ם ובמפקדת החיל. הגדוד הוקם לפני כ-40 שנה כי האיום הזה היה קיים עשרות בשנים". כחלק ממסלולם עוברים לוחמי גדוד חילוץ והצלה של פיקוד העורף גם הכשרת אב"כ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים