שתף קטע נבחר

נתניהו, תתנצל

אמירתו של נתניהו על "ערבים שבאים בכמויות אדירות לקלפי" היא סטירת לחי לדמוקרטיה וגם לאזרחים ערבים ויהודים שרוצים שותפות ושוויון. גם אם נבחר באופן דמוקרטי, הוא לא ראוי לכהן כראש ממשלה

משטרים דמוקרטיים נבחנים בחוזקם על ידי שיעור הצבעה גבוה של כלל האזרחים, לרבות מקבוצות מיעוט. ההשתתפות בבחירות היא זכות יסוד של כל אזרח, זהו נדבך חשוב באמנה שבין האזרח למדינה. לפיכך, כאשר ראש ממשלה ברגע של כנות אבל של לחץ פונה לציבור היהודי ובעיקר לציבור הימני ומפחיד אותו מ"מצביעים ערבים שבאים כמויות אדירות לקלפי" - כאילו מדובר בנהירה של אויבים על הגבולות - הוא בעצם מקטלג את האזרחים הערבים כאויבים ולא כאזרחים שווי חלק מהזכויות.

  

בדו"ח ועדת אור נכתב כי המשטרה התייחסה ומתייחסת אל המפגינים הערבים כאל אויבים. אך הפעם בא ראש הממשלה והתייחס לבוחרים הערבים ככאלה. בשבוע האחרון של הבחירות הוא חשף משנה סדורה: ההצהרה הראשונה הייתה ההבטחה שלו שלא תקום מדינה פלסטינית בקדנציה הקרובה, בניגוד למתק השפתיים הקודם שלו בנאום בר אילן ואצל נשיא ארה"ב ברק אובמה. ההצהרה השנייה היא זו ששוללת מאיתנו את זכות ההצבעה ביום הבחירות.  

 

זו השקפת עולם חשוכה, אדנותית, גזענית. אסור לה להיאמר אפילו על ידי דני דנון ומירי רגב, אבל פתאום היא נאמרת על ידי ראש ממשלת ישראל, כמו היה אחרון עסקני הימין בספסלים האחוריים של סיעת הליכוד.

 

במהלך ההיסטוריה אנשים קיפחו את חייהם על הזכות לבחור או להיבחר. כך היה בדרום אפריקה, כך היה בארצות הברית ובמקומות אחרים בעולם. מנהיגים, בעיקר של מדינות המתיימרות להיות דמוקרטיות, עודדו אזרחים להשתתף בבחירות. למרות חילוקי דעות רעיוניים בקרב החברה הערבית בישראל, אנחנו, נציגי הרשימה המשותפת, עודדנו את הציבור תמיד לצאת ליטול חלק, להצביע ולהשפיע.

 

אמירתו של נתניהו היא סטירת לחי - קודם כל לערך הדמוקרטיה שבו מתגאה הוא עצמו בפני מנהיגי העולם, ושנית גם לאזרחים ערבים ויהודים רבים, שלמרות חילוקי הדעות מוכנים להיאבק יחד כדי לשנות את המציאות על בסיס של שוויון ושותפות אזרחית מלאה. 

 

בשעת פרסום המאמר נפגשים נציגי הרשימה המשותפת עם הנשיא על פי הזמנתו. אני בטוח שהשקפתו של הנשיא מנוגדת לחלוטין להשקפתו של נתניהו, אף שיש לה בית פוליטי אחד ומשותף. כולי תקווה כי הנשיא ריבלין יאמר דברים שכל הציבור בישראל, יהודי וערבי, ישמע ובעיקר ישמע אותם בנימין נתניהו ויפנימם. 

 

אנחנו נציג את דבריו של נתניהו בכל מקום, כדי להוכיח את מה שאמרנו תמיד: שהדמוקרטיה הישראלית היא דמוקרטיה אתנית, דמוקרטיה ליהודים בלבד במדינה המנהיגה שלושה סוגי משטרים: הראשון הוא דמוקרטיה ליהודים, השני הוא אפליה והדרה של 20% מהאוכלוסייה, האזרחים הערבים, והשלישי - משטר של כיבוש ואפרטהייד בשטחים שנכבשו ב67'.

 

קו אחד מפריד בין העדר תשתיות, העדר שוויון בכל תחומי החיים, תעסוקה, כבישים, הקצאת קרקעות, חינוך ותקציבים, שעליהם אמון לפני כולם ראש הממשלה, לבין דבריו השערורייתיים על נהירת הערבים לקלפיות. הוא כמעט אמר שהסורים על הגדרות והערבים על הקלפיות, כי הרי בעיניו הערבים הם אותם ערבים והים אותו ים, ובמדינה יהודית הקלפי חייב להיות יהודי.  

 

דבר אחד שאין ממנו מנוס הוא הדרישה מנתניהו להתנצל ולחזור בו מן הדברים שאמר: בנימין נתניהו, תתנצל. אחרת, גם אם ראש הממשלה נבחר באופן דמוקרטי, ההתנהלות שלו היא לא דמוקרטית והוא אינו ראוי לכהן כראש ממשלה. אני בטוח שכך חושבים אזרחים רבים, יהודים וערבים, הרוצים חיים משותפים ודמוקרטיה אמיתית – לא דמוקרטיה של יהודים יחידי סגולה. גם אנחנו אזרחים ואנחנו רוצים להיות שווים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים