שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מערכת קומפקטית לסריקת עמוד השידרה

  כאבי גב היא המחלה השכיחה ביותר בחברה של המאה ה-21. מחקרים שנעשו לאחרונה מראים כי ליותר מ-80% מהאוכלוסייה יש כאבי גב ו-40% מאלה שאינם מטופלים ולא נבדקו עלולים לפתח בעיות כרוניות. אבולוציית האדם, התפתחות החברה יחד עם הטכנולוגיה והקדמה, הם גורמים בולטים בהשפעה על היציבה הלא נכונה, הגורמת ללחץ רב על עמוד השדרה ובכך מובילה למיני מחלות ובעיות רפואיות לכל החיים.

   

  ה"SpinalMouse" הוא בשורה חדשה בתחום הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת, המאפשרת למטופל לבצע מעקב אחראי ועצמאי, על מצב הגב ועל השינויים החלים בו. מדובר במכשיר מדידה חדש וקומפקטי מאושר FDA ו-CE, פותח ויוצר בשוויץ, אושר לשימוש בישראל על ידי משרד הבריאות ממש בימים אלה ונחשב פתרון רפואי העוזר בקביעת הצורה, העקמומיות והניידות של עמוד השדרה.

   

  באמצעות פלטי סריקה פרונטאליים וסאגיטליים, הנעשים באמצעות המערכת ניתן לקבל פירוט מדויק בדבר מידת הגמישות של עמוד השדרה, הצבעה נקודתית על חוליה לא תקינה, על בעיות סחוס, מרחק תקין ולמעשה כל תחום התפקוד הבריא של עמוד השדרה. המערכת נמצאת בתוך מכשיר דמוי עכבר, ניתן לאחיזה בצורת מעטפת כף יד אחת, כאשר בצדו השני, הסורק, ישנם גלילים עם חיישנים רגישים שברגע הגלגול שלהם על חוליות עמוד השדרה, הם למעשה משדרים ישירות למחשב את הסריקה באמצעות Bluetooth. בנוסף, נמצא אלגוריתם מיוחד שנמצא בתוך התכנה ומהותו היא פענוח הנתונים שנתקבלו מהמכשיר ותרגומם על גבי פלט מסודר. אלו מאפשרים מעקב מדויק המראה בשקיפות מלאה למטופל ולמטפל את הנתונים הרלוונטיים מבחינה קלינית לתכנת המחשב.

   

   (צילום: יח"צ) (צילום: יח
  (צילום: יח"צ)

  את הנתונים ניתן לראות או להדפיס כדו"ח גרפי עם מידע ברור ומובן למטופל. הדוח מכיל פירוט בגרפים של עמוד השדרה וטבלה עם ערכי זווית של החוליות. המכשיר מספק תוצאות מידיות ,מהירות ומדויקות תוך דקות ספורות בלבד כך שהסורק מאפשר ניתוח נתונים בסיוע מחשב ותצוגה של עמוד השדרה ולכן עולה על רוב השיטות ה "מקובלות". את הנתונים המטופל מקבל על גבי דף מודפס או לכתובת המייל שלו ובכך, בידי המטופל לעקוב באופן רציף אחרי שיפור או החמרה בבעיות הגב שלו ולדעת האם הטיפול בו הוא בחר אכן רלוונטי ויעיל עבורו.

   

  בשונה ממיפוי עצמות (תהליך בו מזריקים לווריד חומר רדיו אקטיבי) ,צילומי רנטגן או סי טי – אלו בדיקות בעלות אופי פולשני המותנות לביצוע לכל היותר אחת לשנה תחת היתר רפואי עקב רמות קרינה גבוהות, אשר הוכח מחקרית כי הם משפיעים באופן ישיר על תאים סרטניים בגוף ומכאן שלא מומלצות על ידי מוסדות רפואיים. בנוסף, בדיקת ה-MRI היא בדיקה יוקרתית וזו בקושי ניתנת על ידי קופות החולים. ה"SpinalMouse" מהווה פתרון ישיר לכל אלו מאחר וניתן להיבדק על ידו מספר רב של פעמים, ללא כל חשיפה לקרינה או כימיקלים בעוד קבלת התוצאות הינה מידית ונוחה. על כן מומלץ לכל קבוצות הגיל, כולל ילדים, נשים בהריון וקבוצת הגיל השלישי .

   

  מדינות רבות באירופה יזמו שיתוף פעולה מקורי בין מוסדות החינוך ומשרד הבריאות במסגרתו כל ילד ייבדק בכניסתו למוסדות חינוכיים החל מגילאי 6 (כיתה א'), על מנת להכיר בבעיות היציבה שלו, לגלות את העקמומיות בשלבים מוקדמים על מנת לטפל עוד בגיל הרך בזמן בו הגוף מתעצב. עוד הם ממליצים לערוך את הבדיקה כל שנה על מנת לעקוב אחר השינויים ולשים "יד על הדופק".

   

  בבעיות גב וכאבים לרוב ישנן שלוש דרכי מוצא בהם עלול להימצא המטופל לאחר שהחליט לטפל בשיטה כלשהי בבעיותיו- שיפור במצב הגב, החמרה במצבו או שהמצב נשאר כפי שהוא ללא כל שינוי, ומכאן גם שהמטופל עודנו סובל וכואב. בכל אחת מהדרכים הללו מעולם לא היה איזשהו כלי שיכול להוכיח את מצבו של הגב לאחר הטיפול, בין אם השתפר או בין אם החמיר –מלבד תחושותיו של המטופל, לא נהוג לערוך בדיקות סיום טיפול. אם המטופל בחר לטפל בגב אצל כירופרקט או בטיפולי פיזיותרפיה ואפילו דיקור סיני לא הייתה עד היום אינדיקציה לדעת האם הטיפול עובד או לא. המכשיר החדש מעניק את הפתרון לבעיית ההוכחה גם לטובת המטופל וכמובן לטובתו של המטפל העוקב אחרי מצבו.
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יח"צ
  spinal mouse לסריקת עמוד שדרה
  צילום: יח"צ
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים