שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  67 ממליצים: נתניהו יקבל מנדט להרכבת ממשלה
  כולנו וישראל ביתנו הודיעו לנשיא ריבלין כי ימליצו על נתניהו להמשיך לקדנציה רביעית בתפקיד. סיעת יש עתיד בחרה שלא להמליץ על נתניהו או על הרצוג. "אנחנו נשרת את העם מהאופוזיציה", הבהיר מאיר כהן

  עכשיו זה רשמי: 67 נבחרים לכנסת ממליצים לנשיא המדינה לאפשר לבנימין נתניהו להקים את הממשלה ה-34. כך נקבע היום (ב') לאחר שנציגי מפלגת כולנו בראשות משה כחלון ונציגי מפלגת ישראל ביתנו הודיעו לנשיא ראובן ריבלין כי הם ממליצים על נתניהו להמשיך לקדנציה רביעית בתפקיד. מניין הממליצים על ראש המחנה הציוני יצחק הרצוג הסתכם ב-29.

   

  יש עתיד לא ממליצה: "פנינו לאופוזיציה"    (צילום: עפר מאיר, בראל אפרים, גדעון צנטנר)

  יש עתיד לא ממליצה: "פנינו לאופוזיציה"    (צילום: עפר מאיר, בראל אפרים, גדעון צנטנר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  כחלון אמר לנשיא: "הקמנו את התנועה הזאת כתנועה חברתית. במהלך כל הקמפיין אמרו לנו 'אתם לא מבינים שמאל ימין', אמרנו חבר'ה האדם הוא במרכז. יכול לגור בתל אביב, ראש פינה בכפר בגליל או בפזורה בנגב. אנחנו מדברים על האדם במרכז ולכן אני מאוד מתחבר לדברים שלך על איחוד העם".

   

  כחלון אמר עוד כי "אני חושב שעברנו מערכת בחירות מאוד יצרית בצורה שאני לא זוכר בוותק ובפוליטיקה. ואני לא זוכר תקופה כזאת הרבה שנים ואני שמח שלקחת את איחוד העם כמטרה נעלה. כדי להפיג את המתח, אנחנו מקבלים את הכרעת העם. העם הכריע שנתניהו ירכיב ממשלה ואני ממליץ על נתניהו".

   

  לאחר מכן אמר כחלון כי "הרכבת הממשלה זה דבר חשוב, אפילו חשוב מאוד אבל האיחוי של הקרעים האלו והניסיון לקרב בין החלקים בחברה הישראלית הוא אפילו יותר חשוב מהרכבת הממשלה".

  ממליץ על נתניהו. כחלון וריבלין (צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג,
  ממליץ על נתניהו. כחלון וריבלין(צילום: אוהד צויגנברג, "ידיעות אחרונות")

  הולכים לאופוזיציה. נציגי יש עתיד עם הנשיא ריבלין (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
  הולכים לאופוזיציה. נציגי יש עתיד עם הנשיא ריבלין(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

  מוקדם יותר הודיעה סיעת יש עתיד לנשיא ריבלין כי לא תמליץ על איש מהמועמדים לראשות הממשלה. "פנינו לאופוזיציה", אמרה לריבלין נציגת הסיעה, ח"כ יעל גרמן, עם פתיחת היום השני למצעד הממליצים. "אנחנו נשרת את העם מהאופוזיציה", הוסיף ח"כ מאיר כהן.

   

  סבב ההתייעצויות בין המפלגות שנבחרו לנשיא המדינה החל כבר אתמול. ישראל ביתנו המליצו אף הם על נתניהו, ואילו מרצ - שסיימה את מצעד הממליצים - המליצה על הרצוג.

   

  ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת מרצ בכנסת, אמר בפגישת נציגי המפלגה עם הנשיא ריבלין כי "היינו פה כמה פעמים, אבל לא היינו מול נשיא שהוא חבר. עברנו ימים לא קלים וכמובן שאנחנו מקבלים את הכרעת הבוחר. חבל לנו שהבוחר דרש כל כך מעט כשיכל לקבל כל כך הרבה. הבטחנו את תמיכתנו לבוז'י ועכשיו נצטרף ל-24 החברים שהביעו בו תמיכה ונשלים הבטחת בחירות. אנחנו מבינים ומכירים את המציאות הפוליטית ולמי יש את מירב הסיכויים להקים ממשלה ולצד זאת תומכים ביצחק הרצוג".

   

  אחרי שח"כ עיסאווי פריג' מחה בפני הנשיא על דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום הבחירות ולפיהם "הערבים נוהרים לקלפי", השיב לו ריבלין כי "כשביקשתי לעודד את ההצבעה לא הבחנתי בין אף אחד, לא יהודי, חרדי, לא ערבי, לא בין ימני, ולא שמאלני. זאת ישראל, מדינה שבה כולם אזרחים. פניתי לכל האזרחים וביקשתי מהם למלא את חובתם. ולכן, כל מי שהשמיע בדבריו פקפוק בזכותם של ערביי ישראל להצביע, צריך להרהר בדברים שלו. הגיע הזמן להגיע לשקט בין יהודים לערבים בארץ ישראל כי לא ליצור שנאה". הדברים הגיעו להסלמה שיכולה להיות בנפשם של אזרחים ובנפשה של המדינה".

  נציגי מרצ עם הנשיא (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
  נציגי מרצ עם הנשיא(צילום: דודי ועקנין)

  ביום רביעי צפוי ריבלין להטיל על ראש הממשלה נתניהו בטקס רשמי את המשימה, שצריכה להיות מושלמת עד שבעה במאי (ל"ג בעומר).

   

  "התפקיד שלי הוא להיות שליח ציבור ולשרת את הציבור. אתם לא תתמכו באף אחת מהממשלות שתוקם?", התעקש הנשיא ריבלין עם נציגי יש עתיד. "תארו לעצמכם שלא יהיו 61 לאחד מחברי הכנסת?", וידא הנשיא. "אני מאמין שיהיו. אנחנו נשרת את העם מהאופוזיציה", השיב כהן, שר הרווחה לשעבר. ריבלין הדגיש בדבריו כי הליך ההתייעצויות נעשה במהירות משום ש"מדינת ישראל כבר חודש רביעי בלי תקציב מאושר וזה גורם להרבה בעיות למערכות שונות".

  נתניהו. קיבל מנדט לקדנציה רביעית (צילום: AP) (צילום: AP)
  נתניהו. קיבל מנדט לקדנציה רביעית(צילום: AP)

  אתמול הגיעו כמה סיעות לבית הנשיא ולא נרשמו הפתעות מיוחדות. הליכוד, הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה המליצו על נתניהו ונתנו לו 51 קולות. אם מפלגת כולנו תמליץ גם היא על נתניהו, כפי שאמרו בסביבתו של יושב הראש שלה, משה כחלון, יעבור ראש הממשלה את רף 61 הקולות הדרושים להקמת קואליציה. אתמול המליץ המחנה הציוני על הרצוג, שזכה ל-24 קולות, שאליהם צפויים להצטרף חמשת הקולות של מרצ. הרשימה המשותפת של ערביי ישראל החליטה שלא להמליץ על איש.

   

  גורמים פוליטיים אמרו אתמול כי אופציית ממשלת האחדות ירדה מסדר היום באופן סופי. נציגי הליכוד הבהירו שהדבר לא עומד על הפרק, וגם מצד המחנה הציוני שידרו כי ההחלטות כבר התקבלו תוך קיום תהליך של הפקת לקחים. למרות

  הניסיונות מצד ריבלין, הם השמיעו שוב ושוב כי בכוונתם לשמש אופוזיציה עניינית ומקצועית.

   

  במהלך ההתייעצויות אתמול התייחס הנשיא לסערת "הערבים נוהרים לקלפי". ריבלין רמז לאמירתו מעוררת המחלוקת של נתניהו ביום הבחירות, וברקע הסערה אמר: "שמענו אמירות קשות ופוצעות מהצד היהודי אבל גם מהצד הערבי. אין מקום לאמירות כאלה, לא בתוך מערכת בחירות ובוודאי לא לאחריה".


  פורסם לראשונה 23/03/2015 10:17

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נועם מושקוביץ
  ממשיכים לעלות לרגל. הנשיא ריבלין
  צילום: נועם מושקוביץ
  מומלצים