שתף קטע נבחר

צרפת: 150 הרוגים בהתרסקות מטוס באלפים

מטוס נוסעים של חברת "ג'רמן ווינגס" מסוג Airbus A320 ועליו 150 בני אדם התרסק בדרום הרי האלפים. טיסת 4U9525 הייתה בדרכה מברצלונה לדיסלדורף. המטוס שידר אותות מצוקה ב-9:47 (שעון מקומי) והתרסק מעט אחרי 10:00. רישומי הטיסה מעלים כי המטוס עלה לגובה שיוט וצלל בחדות מטה

מטוס נוסעים מסוג Airbus A320 ועליו 144 נוסעים ושישה אנשי צוות התרסק היום (יום ג') בדרום הרי האלפים הצרפתיים. טיסת 4U9525 של חברת "ג'רמן ווינגס", חברת הלואו-קוסט של "לופטהנזה" הפועלת באירופה בלבד, הייתה בדרכה מברצלונה לדיסלדורף. משרד התחבורה הצרפתי הודיע כי אין כל ניצולים. רישומי הטיסה מצביעים על כך שהמטוס עלה לגובה שיוט וצלל בחדות מטה. 

 

 

תמונה ראשונה ממסוק חילוץ של אזור ההתרסקות ()
תמונה ראשונה ממסוק חילוץ של אזור ההתרסקות

 

משרד הפנים הצרפתי מסר כי הריסות המטוס נמצאו סמוך לכפר הצרפתי דין לה באן, למרגלות Prads-Haute-Bléone. דובר רשות התעופה DGAC הודיע כי זירת ההתרסקות נמצאת סמוך לעיירה ברסלונט, 100 קילומטרים צפונית לעיר ניס שבריבירייה הצרפתית. לפי כלי תקשורת בצרפת, הטייסים הספיקו לשדר אותות מצוקה בשעה 9:47 (שעון מקומי), בטרם התרסק קצת אחרי השעה 10:00. מקור ברשות התעופה DGAC מסר כי הטייסים קראו בקשר "חירום, חירום", וכן את קריאת החירום Mayday.

 

ראש הממשלה מנואל ולס אמר כי הוא חושש לחיי הנוסעים שהיו על המטוס ומסר כי שר הפנים הצרפתי נמצא בדרכו למקום האירוע. "שלחנו צוותי הצלה וחילוץ למקום. נדאג לקבל את פני משפחות הנפגעים ביתר רגישות וננסה לעזור להם במצב נוראי זה". ולס הוסיף כי סיבת ההתרסקות עדיין לא ידועה.

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)
 

 

 

רישומי הטיסה מראים כי המטוס עלה לגובה שיוט ואז צלל בחדות מטה (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
רישומי הטיסה מראים כי המטוס עלה לגובה שיוט ואז צלל בחדות מטה(צילום: מתוך טוויטר)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הנשיא הולנד עם מלך ספרד המבקר בצרפת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא הולנד עם מלך ספרד המבקר בצרפת(צילום: AFP)

עובדים וקרובי משפחה בנמל התעופה של דיסלדורף (צילום: AP) (צילום: AP)
עובדים וקרובי משפחה בנמל התעופה של דיסלדורף(צילום: AP)

 (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
בהודעה מיוחדת שמסר עם ההתרסקות אישר הנשיא הולנד כי 148 נוסעים היו על סיפון המטוס. "נסיבות התאונה, שעדיין לא ברורות, מביאות אותנו לומר כי כנראה שאין ניצולים". הוא הוסיף כי על המטוס היו 45 אזרחים ספרדים והשאר גרמנים וכנראה כמה טורקים. עוד נמסר כי הולנד שוחח עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, והביע בפניה את תמיכתו. "מוטרדת קשות", כך תיאר דובר הקנצלרית את מצבה של מרקל. הוא מסר כי היא תיתן הצהרה לתקשורת בשעה 16:30 (שעון ברלין).

 

דובר שר הפנים אמר כי "המטוס התרסק באזור הררי בגובה של 2,000 מטרים. אזור שקשה מאוד להגיע אליו ולכן נעשים מאמצים רבים להגיע לשם". הוא הוסיף כי לפי מיקום ההתרסקות קיים סיכוי קלוש שישנם ניצולים והמחיר גבוה וכבד מאוד. רשות שדות התעופה הספרדית מסרה כי המטוס שהתרסק המריא מברצלונה בשעה 8:55 (שעון מקומי). 

 

הערכה: הטייס ניסה לבצע נחיתת חירום

במהלך הטיסה היה מטוס האיירבוס בקשר עם מגדל הפיקוח במרסיי. ההודעה שנקלטה הייתה "מיידיי, מיידיי, מיידי" והטייס ביקש לנחות נחיתת חירום, כלומר שמגדל הפיקוח יפנה את כל המרחב האוויר שמתחת למסלול כלי הטיס. נחיתת חירום מתרחשת בדרך כלל בקצב של 5,000 רגל לדקה, אך המטוס היה במהירות של 3,375 רגל בדקה.

 

מומחה תעופה אמר לערוץ הטלוויזיה הצרפתי BFM כי המטוס כנראה היה בגובה נמוך מאוד כששידר את אות המצוקה ושהוא מאמין כי הנוסעים ניסו להתמודד עם מצב החירום לפני ששידרו את ההודעה - אך בנקודה זו הם כנראה איבדו שליטה על המטוס.

לוגו חברת "ג'רמן ווינגס" הוחלף לצבעי שחור-לבן ()
לוגו חברת "ג'רמן ווינגס" הוחלף לצבעי שחור-לבן
 

ממשלת גרמניה מסרה כי היא שולחת מומחי תעופה ואת שר התחבורה לאזור ההתרסקות. שר החוץ הגרמני פרנק וולטר-שטיינמר אמר: "לבנו עם משפחות הקורבנות". הוא הוסיף כי "בשעות קשות אלו מחשבותינו עם כל מי שחושש שקרוביהם היו על המטוס". מרקל ביטלה את כל פגישותיה היום והיא צפויה למסור הצהרה בשעות הקרובות.

 

ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי אמר: "כל מה שאפשר לומר כרגע הוא שאני כמובן מאוד עצוב בגלל התקרית הדרמטית הזאת. אנחנו נעשה כל שביכולתנו לסייע למשפחות ולהעניק להם את תמיכתנו".

 

מלך ספרד פליפה השישי, שהגיע לצרפת לביקור מדיני, אמר כי אין סימנים שישנם ניצולים מההתרסקות המטוס. פליפה, שעמד על מדרגות ארמון האליזה יחד עם אשתו לטיסיה והנשיא הולנד, אמר כי הוא משהה את ביקורו על רקע ההתרסקות. "אנחנו יודעים כי הגישה לאזור מאוד בעייתית ושהחיפושים אחר ההריסות יהיו מסובכים", אמר.

 

לופטהאנזה: זהו יום שחור

מנהל "ג'רמן ווינגס" אוליבר ווגנר אמר כי חברתו טרם יכולה למסור את הסיבות שבגינן התרסק מטוסם בצרפת, אך "ג'רמן ווינגס" תעשה כל שביכולתה להבין מה בדיוק קרה. "לבנו עם קרובי וחברי הקורבנות", אמר ווגנר. החברה צפויה לקיים מסיבת עיתונאים במשרדיה בקלן בשעה 16:00.

 

חברת לופטהאנזה מסרה: "אנחנו לא יודעים עדיין מה קרה לטיסה 4U 9525. לבנו עם המשפחות וחברי הנוסעים והצוות שהיו על המטוס. אם חששותינו יאוששו, זהו יום שחור ללופטהאנזה. אנחנו מקווים למצוא ניצולים".

 

"אנחנו מודעים לדיווחים בכלי התקשורת", מסרה חברת איירבוס בטוויטר. "כל מאמצינו מוקדשים כעת להערכת המצב. אנחנו נספק מידע נוסף בהקדם האפשרי".


 (צילום: מתוך טוויטר) (צילום: מתוך טוויטר)
(צילום: מתוך טוויטר)
 

לפי ערוץ מזג האוויר הצרפתי La Chaine Meteo, מזג האוויר היה רגוע במהלך הטיסה. הערוץ הוסיף כי אף שמזג האוויר מעל האלפים היה נראה נוח, מזג האוויר מעל הים התיכון היה בלתי יציב.

 

הטיסה הייתה במחצית דרכה ליעדה ועלתה לגובה שיוט. משרד התחבורה אישר כי שודרה שיחת מצוקה על ידי המטוס בעודו בגובה 5,000 רגל. ההתרסקות ככל הנראה אירעה זמן קצר לאחר מכן. העיתון הצרפתי "לה פואה" כי דיווח למשטרת דין התקבל קצת אחרי השעה 11:00 על ידי רשויות התעופה.

 

צי החברה "ג'רמן ווינגס" מחזיק בעשרות מטוסים ברחבי אירופה וכן טס בקו תל אביב-ברלין. חברת "לופטהנזה" הגרמנית נחשבת לחברה אמינה ביותר וברקורד הטיסה שלה מעט תקלות. איירבוס A320 נמצא ברשות לופטהנזה מאז 1991 והוא בן 24.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים