שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

שעת כושר: סימון ביילס מול גבי דאגלס

"מחוץ לרדאר": עם זכייתה בזהב האולימפי בלונדון, גבי דאגלס פרצה את הדרך עבור מתעמלות אפרו-אמריקאיות. אחת מהן, סימון ביילס, נטלה ממנה את השרביט והפכה למלכת הענף. כעת, אחרי שנתיים וחצי של הפסקה האלופה האולימפית רוצה את הכתר שלה בחזרה

יום מופלא באולם ההתעמלות הפך את גבי דאגלס לאחד הסיפורים הגדולים ביותר של אולימפיאדת לונדון. מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם התאהבו במתעמלת החייכנית המוכשרת - האפרו-אמריקאית הראשונה בהיסטוריה שזכתה במדליית זהב אולימפית בקרב-רב.

 

 

כיאה לסיפור הצלחה אמריקאי בהתהוותו, את רוב השנה הפוסט-אולימפית דאגלס לא בילתה באימונים מפרכים, אלא במינוף המדליה. היא הצטלמה לאינספור מגזינים, הופיעה על אריזות של דגני בוקר ויצאה למסע קידום ארוך ברחבי ארצות הברית עם יתר המתעמלות המצטיינות.

 

עשתה היסטוריה. גבי דאגלס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
עשתה היסטוריה. גבי דאגלס(צילום: gettyimages)

 

כעבור תשעה חודשים כשדאגלס החליטה שהגיע הזמן לחזור לאפרוריות של שגרת האימונים, דברים לא הסתדרו כפי שקיוותה. 

 

במהלך ההכנות לאולימפיאדת לונדון, דאגלס התאמנה באיווה אצל המאמן המוערך, ליאנג צ'או והתגוררה אצל משפחה אומנת. אחרי לונדון, דאגלס (19) כבר חשה כי היא זקוקה למקום משלה ושכרה לעצמה דירה באיווה. עם זאת, הבדידות העיקה עליה וסבתה התגייסה לעבור לגור איתה.

 

כשנדמה היה שהמשבר האישי מאחוריה, צצה לה בעיה חדשה. אנשיה של דאגלס לא הצליחו להגיע לעמק השווה עם המאמן צ'או לגבי חוזה העסקתו. בסופו של דבר דאגלס נאלצה לעזוב את המאמן שהוביל אותה למדליית הזהב האולימפית.

 

גבי דאגלס. היו שפיקפקו במידת רצינותה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
גבי דאגלס. היו שפיקפקו במידת רצינותה(צילום: gettyimages)

 

ברשתות החברתיות ובפורומים השונים כבר החלו לצוץ ספקולציות על פיהן כוונותיה של דאגלס לחזור לאימונים לא היו באמת רציניות. מי שנפגעה מאוד מהדברים הייתה אמה של המתעמלת, נטלי הוקינס: "גבי רצתה לחזור להתחרות. היא כל הזמן רק שאלה מתי כבר אחזור להתאמן. אני שומעת אנשים שאומרים שהיא לא מתעמלת רצינית וזה שובר את הלב שלי".

 

נאדיה קומנאצ'י של הדור הנוכחי

והייתה לדאגלס עוד בעיה אחת גדולה שלא קשורה אליה במישרין. כשעמדה מחויכת בראש הפודיום בלונדון, דאגלס פרצה את הדרך עבור מתעמלות אפרו-אמריקאיות, אבל ספק אם היא שיערה שעל המסלול שסללה תסתער היורשת שלה כמו טנק מרכבה דוהר.

 

סימון ביילס (18) הייתה צעירה מדי בכדי להתחרות בלונדון. אלא שבשנתיים וחצי שחלפו מאז היא נטלה את השרביט מדאגלס וכבר בשלב זה, עוד בטרם התחרתה באולימפיאדה אחת, היא יכולה לראות את עצמה כאחת מהמתעמלות הטובות בהיסטוריה.

 

שימו לב לרשימת הישגיה של ביילס בשנתיים האחרונות: שש מדליות זהב באליפויות העולם (יותר מכל מתעמלת אמריקאית בהיסטוריה), שתי מדליות כסף ומדליית ארד. באליפות העולם האחרונה היא קטפה ארבע מדליות זהב מתוך שש אפשריות וזכתה במדליית כסף נוספת. ליריבות שלה היא השאירה את הפירורים.

 

נוכח הדומיננטיות המדהימה שלה ובהתחשב בכך שארה"ב

 זוכה מאז אתונה 2004 ברציפות בזהב האולימפי האישי בקרב-רב, לא פלא שביילס נחשבת כמנייה בטוחה לקראת אולימפיאדת ריו.

 

אפילו ברוסיה, היריבה הגדולה ביותר של ארה"ב בהתעמלות הנשית, לא מכחישים שביילס היא כרגע הטובה מכולן. "ביילס שייכת לקבוצה קטנה של מתעמלות שבתחרויות פשוט מתעלות על עצמן ונראות טוב יותר מבאימונים", אמרה עליה אלנה זמולודצ'יקובה הרוסייה, אלופה אולימפית בעברה ושופטת התעמלות כיום, "היא פשוט אוהבת להתעופף ולהופיע, וחוץ מזה יש לה כישרון טבעי עצום. אני בהחלט חושבת שהיא אמורה להיות הפייבוריטית בריו".

 

כוכבת בסגנון אחר בעולם ההתעמלות (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
כוכבת בסגנון אחר בעולם ההתעמלות(צילום: gettyimages)

 

מארי לו רטון, מי שבאולימפיאדת לוס אנג'לס 1984 הפכה למתעמלת האמריקאית הראשונה הזוכה בזהב האישי בקרב-רב הפליגה רחוק יותר בשבחים על ביילס: "היא לא אנושית, היא ככל הנראה המתעמלת הכי מוכשרת שראיתי מעודי ולדעתי היא עוד לא בשיא שלה. היא פשוט בלתי ניתנת להכנעה".

 

מרתה קרוליי, העומדת בראש נבחרת ההתעמלות האמריקאית, צריכה לשמור את רגליה של ביילס על הקרקע ולא אוהבת את השימוש במילים "בלתי ניתנת להכנעה". זה לא מנע ממנה לטעון כי מדובר ב"נאדיה קומנאצ'י של דורנו".

 

אל תוך המציאות הזו שבה היא כבר לא המתעמלת הטובה בעולם ואפילו לא במדינתה, גבי דאגלס נאלצה לחזור. החיפוש אחר מאמן שיתפוס את מקומו של צ'או לא היה פשוט. הרבה מאמנים סירבו מתוך כבוד שגילו כלפי צ'או, אחרים פשוט טענו כי אינם חשים בשלים לעבוד עם מתעמלת בקליבר שלה. אין זה דבר של מה בכך לנסות ולהוביל מתעמלת לזהב אולימפי שני ברציפות בקרב-רב. האחרונה שעשתה זאת הייתה ורה צ'סלבסקה הצ'כית ב-1968.

 

מאז הזכייה, התעסקה ביותר מדי דברים. דאגלס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
מאז הזכייה, התעסקה ביותר מדי דברים. דאגלס(צילום: gettyimages)

 

את הפיתרון מצאה דאגלס במהלך מחנה אימונים של הנבחרת שם הכירה את המתעמלת הצעירה, ניה דניס (15). החיבור בין השתיים היה מהיר, הן הפכו לחברות קרובות ותוך זמן קצר גם לשותפות לאימונים באוהיו אצל המאמנת קיטיה קרפנטר.

 

דאגלס החלה אט-אט להיכנס לכושר וחזרה לסגל הנבחרת האמריקאית, יחד עם שותפתה לאולימפיאדת לונדון, אלי רייזמן, הזכורה מהשימוש במוזיקה של 'הבה נגילה' בתרגיל הקרקע שהעניק לה את הזהב האולימפי. "באופן טבעי היא תתחיל בפרופיל נמוך", אמרה קרוליי, "הגישה שלה נכונה מאוד, היא בונה את החזרה שלה צעד אחר צעד".

 

כבר היום תהיה לקהל הזדמנות ראשונה לצפות בדאגלס של אחרי אולימפיאדת לונדון כשהיא תתחרה יחד עם ביילס בתחרות בינלאומית באיטליה.

 

היריבות הכי מסקרנת בריו?

אם דאגלס תצליח לחזור לכושרה הטוב ותשיג את הכרטיס למשחקים האולימפיים, היריבות בינה לבין ביילס עשויה להיות אחד מהסיפורים המסקרנים ביותר של ריו 2016.

 

על הנייר ברור שכרגע ביילס נראית עדיפה בהרבה. אם כי חשוב לזכור שגם בהכנות לאולימפיאדת לונדון, דאגלס הייתה בעמדת נחיתות מסוימת. מי שנחשבה במשך רוב הקמפיין לבכירת המתעמלות האמריקאיות אז הייתה ג'ורדין וויבר. המהפך התרחש רק בסמוך למשחקים, כשדאגלס גברה על וויבר במבחנים האולימפיים, משם היא המשיכה ללונדון והסוף ידוע לכולם.

 

נאדיה קומנאצ'י. נמצאה היורשת? (צילום: Getty images imagbank) (צילום: Getty images imagbank)
נאדיה קומנאצ'י. נמצאה היורשת?(צילום: Getty images imagbank)

 

בניגוד למתעמלות הרוסיות, הסגנון של דאגלס וביילס נחשב לפחות אלגנטי ויותר עוצמתי ומבוסס על כח פיזי. אלא שביילס לוקחת את העוצמות הללו צעד אחד קדימה. "יש לה כוח מתפרץ יוצא דופן, אין מתעמלת שמגיעה לרמות שלה", אומרת זהבה זיסמן, מאמנת נבחרת ישראל. אגב, אחותה התאומה של זיסמן, אורנה שי, תבחן את ביצועי השתיים מקרוב היום כשתשמש כאחת מהשופטות בתחרות באיטליה.

 

לזיסמן אין ספק מי המתעמלת העדיפה מבין השתיים: "ביילס טובה יותר, בטח שעכשיו, אבל גם אם שתיהן יהיו בשיא שלהן, היא עדיפה. מדובר בפנומנאלית, היא כרגע מובילה על יתר המתחרות בעולם בקרב-רב בשתי נקודות".

 

בניגוד לדאגלס שנחשבת למתעמלת קרב-רב מצטיינת אך מעולם לא זכתה במדליה באולימפיאדה או באליפות עולם בתרגיל בודד, ביילס זכתה פעמיים ברציפות באליפות העולם בתרגיל הקרקע. גם בקפיצות ועל הקורה היא קטפה מדליות.

 

סגנון אחר. ביילס (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
סגנון אחר. ביילס(צילום: gettyimages)

 

בסוף אוקטובר ביילס תנסה להסתער על אליפות עולם שלישית ברציפות בקרב-רב – הישג שלא רשמה אף מתעמלת מעולם. לפחות על פי נתוני הפתיחה סיכוייה לכך נראים טובים, אך חשוב לזכור שהתעמלות איננה מדע מדויק. תזוזה לא נכונה על הקורה למשל, יכולה לחסל תחרות.

 

דאגלס מודה שהצפייה בביילס היא שהחזירה לה את המוטיבציה להתחרות, "אחרי לונדון לא חשבתי שאחזור. אבל כשהגעתי לתחרויות כצופה וראיתי את סימון, זה הצית בי את האש מחדש. אמרתי לעצמי שזה מה שאני רוצה לעשות".

 

כרגע ביילס פייבוריטית ברורה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
כרגע ביילס פייבוריטית ברורה(צילום: gettyimages)

 

ולמרות שהיא מסתמנת כאנדרדוג מול ביילס הכה-דומיננטית, דאגלס עצמה מבהירה שהיא לא מתכוונת לשחק משחקים, "אני יודעת שאף מתעמלת אמריקאית לא זכתה בזהב בקרב-רב פעמיים ברציפות וזה בדיוק מה שדוחף אותי ונותן לי את המוטיבציה. אני לא עושה קאמבק סתם בשביל להגיד שחזרתי, אם אני לא נותנת 100 אחוז, זה מבחינתי בזבוז של זמן. אני רוצה להיות טובה יותר אפילו מבפעם הקודמת".

 

אם הכול ילך כמתוכנן, בעוד פחות משנה וחצי ריו תארח קרב ספורטיבי הטומן בחובו חומרים לדרמה איכותית. אם דאגלס רוצה להחזיר לעצמה את הכתר, היא תצטרך לחשוב כיצד לעצור את הסופה שפרצה מבעד לתקרת הזכוכית שניפצה במו ידיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
סימון ביילס התעמלות מכשירים מחוץ לרדאר
צילום: gettyimages
מומלצים