שתף קטע נבחר

למבוגרים בלבד: ייצוגית נגד אתר לסטוצים

לקוח באתר ההיכרויות "sex party" טען שמבצע מנויים ב-5 שקלים הסתיים במפתיע אחרי חודש. בפשרה נקבע: האתר יפצה גולשים בכ-815 אלף ש'

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר לאחרונה פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד אתר ההיכרויות "sex party" בטענה להטעיית גולשים. האתר פרסם מבצע לדמי מנוי חודשיים בסכום של 5 שקלים בלבד, אך בפועל החל מהחודש השני חויבו הלקוחות בכ-300 שקל. במסגרת הסכם הפרה נקבע שהאתר יפצה את המנויים ב- 815 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

האתר מוגדר ל"הכרויות סקס דיסקרטיות, סטוצים ודייטים" והבקשה לייצוגית הוגשה ב-2014. על פי המבקש באתר הופיעה ההודעה "מבצע! מנוי חודשי לאתר - רק 5 ש"ח", אך מהחודש השני הוא חויב ב-299 שקל. הוא עתר לפיצוי בעילות שונות והעריך את סך הנזק ב-18 מיליון ו-740 אלף שקל.

 

הנהלת האתר השיבה כי פרסום המבצע הופיע חודשים ספורים בלבד, והוא התייחס רק למחיר של חודש ראשון. לדבריה, יהיה קשה מאד לאתר את המנויים שנפגעו בגלל עדכון המחיר כיוון שלא ניתן לומר שכל מי שביטל את המנוי עשה זאת משום שלא ידע מהו התעריף החודשי.

 

היא הוסיפה כי גם לקוחות שלא ידעו כי התעריף משתנה היו צריכים לראות את השינוי בפירוט החיובים החודשי שקיבלו מחברת האשראי.

 

במהלך הדיונים הגיעו הצדדים לפשרה, ולפיה קבוצת התביעה היא לקוחות האתר שרכשו מנוי בין 1בספטמבר 2012 ל-30 באוגוסט 2012 וביטלו אותו "מן הטעם שלא היו מודעים לכך כי המנוי מתחדש באופן אוטומטי בתום החודש הראשון במחיר הגבוה ממחיר המנוי בחודש הראשון" (על פי הנהלת האתר מדובר בכ-1,350 לקוחות). מבין הקבוצה, מי שיפנה לאתר בדואר רשום, יקבל פיצוי אישי – בין 400 ל-500 שקל, עד לסך כולל של 815,300 שקל.

 

עוד הוסכם כי האתר יפרסם למשך 90 ימים מודעה באתר ובמקומות נוספים על פרטי הסדר הפשרה ואופן הענקת הפיצוי לחברי הקבוצה. האתר הודיע גם שהוא מוכן לתרום לגוף ציבורי שעליו יסכימו הצדדים או שייקבע על ידי בית המשפט, כל סכום שלא ימומש מהפיצוי עד לסך של 250 אלף שקל.

 

סביר והוגן

סגן הנשיאה במחוזי בתל אביב, השופט יצחק ענבר, התרשם שההסדר ראוי, סביר והוגן, ושהפשרה היא הדרך היעילה וההוגנת להכרעה בעניין. לפיכך, ההסדר אושר וניתן לו תוקף של פסק דין.

 

הצדדים ביקשו שהאתר יישא תישא בשכר טרחת בא כוחו של המבקש, בסך 17% משיעור הפיצוי שישולם בפועל אך לא פחות מ-100 שקל, וכן בגמול למבקש בשיעור 1.7% הפיצוי, אך לא פחות מ-10,000 שקל.

 

השופט ענבר ציין כי האחוזים נראים לו סבירים, אך לא ה"רצפות" המבוקשות, וקבע כי בשלב זה, המשיבה תשלם, כתשלום ביניים, גמול בסך 3,060 שקל ושכר טרחת עו"ד בסך 30,600. בתום תקופת ההסדר, אם שיעורם הכולל של הגמול ושכר הטרחה שישולמו בפועל בהתאם יהיה נמוך מ-110 אלף שקל, יתווסף ההפרש לסכום הפיצוי שיועבר לגוף הציבורי.

 

השופט הורה לאתר להגיש תצהיר תוך 45 יום מתום תקופת ההסדר, שבו יפורט ביצוע הפרסום בכל המדיות, ופרטי הפיצוי אישי לכל חבר קבוצה שפנה למשיבה (מספר הפונים, מספר המפוצים וסכומי הפיצוי ששולמו להם).

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עו"ד עמירם טפירו
  • ב"כ המשיבים: עו"ד תמר קרת, עו"ד אסף רצון ועו"ד שי דיל
  • עו"ד עליזה מזא"ה עוסקת בתובענות ייצוגיות
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים