שתף קטע נבחר

עונש קל לגבר שהכה את אשתו כי חיללה שבת

בעל סטר לאשתו ואיים עליה "את נכנסת לסטטיסטיקה" כי ערכה שיחת טלפון בשבת. שופטת ביטלה את הרשעתו והטילה עליו עבודות שירות

בית משפט השלום בירושלים הסכים לבטל את הרשעתו של גבר שהכה את אשתו ואיים על חייה על רקע ויכוח שעסק בחילול שבת. השופטת דנה כהן-לקח קיבלה את נימוקי שירות המבחן שלפיהם הוא עבר תהליך שיקומי משמעותי, ולכן היא הסתפקה בהטלת עונש של 140 שעות לתועלת הציבור.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התקיפה התרחשה בפברואר 2014, ובמהלכה סטר הנאשם לרעייתו שהתקשרה לאמו במהלך שבת. למחרת הוא הציף אותה במסרונים מאיימים שבהם כתב בין השאר: "אם יקרה לי משהו, אני לא משאיר ממך חתיכת בשר. אני הולך על כל הקופה, תיזהרי ממני. את נכנסת לסטטיסטיקה, את התוצאות את תרגישי עם האדמה".

 

בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו הודה הגבר במעשיו והורשע בתקיפה ובריבוי עבירות איומים. על אף עמדת המדינה שלפיה על הנאשם להיענש, היא הסכימה לדחות את הטיעונים לעונש כמה פעמים על מנת לאפשר לו להשתלב בטיפול למניעת אלימות במשפחה בעמותת "בית נועם".

 

בתסקירים שהוגשו על ידי שירות המבחן צוין כי הנאשם החל בתהליך של שינוי משמעותי בחייו, נטל אחריות על התנהגותו, שיתף פעולה בטיפול והחל בטיפול זוגי נוסף למניעת אלימות. השירות המליץ לשקול לבטל את ההרשעה ולאפשר לו לחזור לחיי שגרה תקינים.

 

הנאשם עתר לקבל את המלצת שירות המבחן וסנגורו הדגיש שהעבירות בוצעו בפרק זמן של יומיים בלבד, על רקע חששו מחילול שבת. הוא הזכיר כי הנאשם חסר עבר פלילי, והרשעה עלולה להביא לאובדן רישיון התיווך שלו ולפגוע ביכולתו למצוא עבודה.

 

גם אשתו העידה כי היא מבחינה בשינוי מהותי, וביקשה להתחשב בבעלה כך שיוכל לפרנס את המשפחה שנמצאת בקשיים כלכליים.

 

השופטת כהן-לקח קיבלה את הבקשה וציינה כי הנאשם אמנם ביצע עבירות חמורות, אך היה מדובר בסטירה בודדת שלא גרמה חבלה גופנית, והאיומים – אף שהיו בוטים וחמורים – לא התממשו.

 

היא הוסיפה שעקבה במשך כשנה אחר התקדמות הנאשם, ולאחר שצפתה באופן שבו דיבר עם אשתו בבית המשפט היא התרשמה, כמו גם גורמי המקצוע, כי הנאשם עבר תהליך משמעותי.

 

"כל אלה במשקלם המצטבר מטים את הכף לטובת העדפת ההיבט האינדיבידואלי-שיקומי התומך בביטול ההרשעה, על-פני השיקולים הציבוריים המתנגדים לכך", כתבה השופטת בגמר הדין.

 

השופטת קיבלה את המלצת שירות המבחן, ביטלה את ההרשעה והטילה על הנאשם 140 שעות של"צ, צו מבחן למשך שנה וחצי והתחייבות כספית בסך 5,000 שקל שלא לבצע עבירות תקיפה ואיומים למשך שלוש שנים.

 

  • לקריאת ההחלטה המלאה – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד אריה ברנד
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד גדי טל
  • עו"ד חגית הלוי עוסקת בדיני משפחה ובאלימות במשפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים