שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הזרים משתלטים על הטלוויזיה האמריקאית

  נואה טרבור שיחליף את ג'ון סטיוארט כמנחה ה"דיילי שואו" הוא דרום אפריקני, ג'ון אוליבר בכלל אנגלי, והם לא הזרים היחידים במסע הרכישות של אמריקה בגזרת הלייט נייט. מישהו שם כנראה הבין שהעולם נהיה קטן יותר, ובעיקר אינטרנטי יותר. מעניין מה זה יעשה למערכת הבחירות של 2016 בארה"ב

  ​באחת משלוש ההופעות של נואה טרבור ב"דיילי שואו" עם ג'ון סטיוארט, הקומיקאי מותח ביקורת על העובדה שאמריקה "קונה" שחקני שחמט רוסים ומאזרחת אותם. טרבור תוהה בקול למה אמריקה פשוט לא מסוגלת לגדל דור של שחקני שחמט מצויינים משלה (תשובתו של סטיוארט אגב: היא רוצה לנצח, ומהר).

   

  בצירוף מקרים מפתיע, טרבור עצמו הפך לחלק ממסע הרכישות הבינלאומי של אמריקה  - הפעם בגזרת הלייט נייט - כשערוץ קומדי סנטרל" הכריז שהוא המנחה הנבחר שיחליף את ג'ון סטיוארט ב"דיילי שואו".

   

  זאת בהחלט לא הכרזה מפתיעה אם בוחנים את תזוזת הכוחות ב"דיילי שואו" בשנים האחרונות. תוכנית הסאטירה האמריקנית שפחות או יותר המציאה את פורמט מהדורת החדשות המזוייפת, הספיקה כבר לייבא שני קומיקאים שאינם אמריקנים לתוכנית, ושניהם כבר הספיקו לפרוח בזכותה ולהשתלב בתעשיית הלייט נייט המקומית. ג'ון אוליבר הבריטי שהחליף לתקופה מסוימת את סטיוארט בהגשת ה"דיילי שואו", ועבר להגיש את הלייט נייט השבועי של HBO, " last week tonight", שהאמריקנים מתעלפים עליו בכל הזדמנות ובצדק. ג'יימס קורדן, עוד מבטא בריטי, עבר להנחות את "The Late Late Show" של CBS. ככה שטרבור לא נופל פה על קרקע בתולית לחלוטין.

   

  אבל גם אם הוא לא עשה היסטוריה, המינוי של טרבור הוא עדיין קפיצת מדרגה. כבן לאמא אפריקאית שחורה ואבא לבן שוויצרי, שנולד בתקופה בה יחסים בין גזעיים היו אסורים בחוק, לטרבור יש בטן לא קטנה על כל מה שקשור בגזענות, אפלייה ושאר נזיקין. בשלוש הפינות שבהן השתתף ככתב חוץ ב"דיילי שואו" בארבעת החודשים האחרונים, אלה שבעקבותיהן קיבל את המינוי הנחשק, הוא חבט באמריקה הבורה והמדושנת, זו שמשוכנעת שהכל מגיע לה וניזונה מסטריאוטיפים. בגיל 31 טרבור דובר שש שפות וכבר הספיק להגיש תוכנית סאטירה משל עצמו בדרום אפריקה ולהסתובב בעולם עם הסטאנדאפ שלו, ככה שיש לו כמה אבחנות מעניינות על החיים, או כמו שנשיאת ה"קומדי סנטרל", מישל ג'ינלס אומרת: "טרבור הוא סטודנט באוניברסיטה של העולם".

   

  ג'ון אוליבר. גם במבטא בריטי (צילום: MCT) (צילום: MCT)
  ג'ון אוליבר. גם במבטא בריטי(צילום: MCT)

  עצם המינוי של טרבור כבר מרחיב במשהו את הגבולות של הצופה האמריקני. מבטא בריטי זה נחמד, אבל טרבור הוא דרום אפריקני וכן, גם (חצי) שחור. מצלצל מוכר? לאחר ההכרזה ריטווט הקומיקאי כריס רוק את האייטם והוסיף "ותודה רבה לנשיא אובאמה", שלדעתו סלל את הדרך עבור טרבור. ב"קומדי סנטרל" כבר יש מגיש שחור אחד, לארי וילמור, שהחליף את סטיבן קולבר וה"קולבר ריפור", אבל הוא לפחות אמריקני. הצופים הליברלים של "הדיילי שואו" יצטרכו להסתגל לבחור דרום אפריקאי שחור שמגיע משום מקום, הופיע בטלוויזיה שלהם בפעם הראשונה ב- 2012 בגיחה אל ה"טונייט שואו" ועכשיו עומד לנזוף בהם ארבעה ערבים בשבוע, ולספר להם כמה שארה"ב של אמריקה שלהם היא בעצם מדינה פח.

   

  טרבור הוא כמובן חלק ממגמה רחבה יותר, עם כל הכבוד לאידיאולוגיה של ה"קומדי סנטרל", ויש כבוד, בואו לא נשכח מי מסובב את העולם. רשתות הטלוויזיה האמריקניות מבצעות את הפנייה המתבקשת שמכוונת להציג מגוון רחב ככל האפשר של פרסונות על המסך, מתוך הבנה שהעולם נהיה קטן יותר, ובעיקר אינטרנטי יותר, והרצון הוא לפנות לכמה שיותר קהלים, גם דרך צפייה אונליין בשאר העולם שאינו ארה"ב. אותו האינטרס מן הסתם יקבע גם את גורלו של טרבור אחרי תקופת החסד. אמירה פוליטית או לא - אף ערוץ לא ישאיר מגיש בלתי מוצלח בכסא רק בשם האידיאולוגיה. אם אמריקה לא תצליח לעכל את טרבור, היא תקיא אותו.

   

  איך יתקוף את בחירות 2016? נואה ()
  איך יתקוף את בחירות 2016? נואה

  אבל אם טרבור יענה על הציפיות הוא בהחלט יכול להביא לשינוי חיובי. בהיותו נון-אמריקני הוא יכול לסייע במבצע שליפת האמריקנים מהעכוז של עצמם שסטיוארט ייסד ועשה בו חיל. כמו ש"לאסט וויק טונייט" של אוליבר ב-HBO מעלה בין היתר לא מעט נושאים בינלאומיים לשולחן, גם טרבור יביא איתו "נקודת מבט נהדרת ופרספקטיבה מלאת תובנות על העולם, שיציג את החדשות לצופים שלנו עם הומור, אינטליגנציה והבנה", שוב ג'ינלס. אם הוא יגיש את נושא יחסי שחורים-לבנים במינון מושכל ולא יתנגש עם החומרים של "the nighty show" של וילמר שמגיעה אחריו, יש לו סיכוי לא רע. אחרי הכל צוות הכותבים של התוכנית עדיין עומד מאחוריו.

   

  בטוח שמצפים לו אתגרים. טרבור נכנס לנעליים גדולות. מאוד גדולות. סטיוארט המציא את ה"דיילי שואו" במתכונתה הנוכחית והפך אותה למה שהיא - תוכנית הסאטירה המשפיעה ביותר על דעת הקהל האמריקנית. הוא הפך את התוכנית לאחד הכלים שגורמים לאמריקה להסתכל על עצמה בעיניים פקוחות, ואין בו טיפת רחמים כלפי גזענות ובורות מבית ומבחוץ. "מעולם לא התכוונו למצוא עוד ג'ון סטיוארט", מבטיחה ג'ינלס, וזה נכון - אין ולא יהיה תחליף לסטיוארט, ונדמה שטרבור נבון מספיק כדי להבין את זה, ועכשיו הוא מתבקש להמציא את כסא המגיש מחדש.

   

  לא שיש לו ברירה - סטיוארט הצליף באמריקה ממקום שבתו כפטריוט אמריקני שמנסה להפוך את המדינה שלו למקום טוב יותר לחיות בו. טרבור לא שם. מחכה לו מערכת בחירות בפתח - מערכת הבחירות של 2000 היתה זו שמיצבה את "הדיילי שואו" כאלמנט שאי אפשר להתעלם ממנו בסאטירה האמריקנית. טרבור יצטרך לסקר את מערכת הבחירות של 2016 אבל לא יוכל אפילו להצביע בהן. כמי שלא גדל בארה"ב ולא מתמצא בדקויות ההיסטוריות והמנעד החברתי הוא יצטרך למצוא לעצמו קול אחר, וזה אומר - וזה דווקא לטובה - למנן בתור התחלה את החבטות בפוקס ניוז ושאר ערוצי החדשות ולפתוח את התוכנית לנקודת מבט בינלאומית יותר.

   

  ומה הצעד הבא? הקולות בשטח אומרים אשה. ה"קומדי סנטרל" איבדו גם את הכוח הנשי שלהם, סמנתה בי, שתעלה בקרוב עם לייט נייט ב-TBS, מקום מושבו של קונאן אובראיין הפליט, אבל מי יודע, אולי יום אחד נגיע גם לשם. יש לי חלום.​

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים