שתף קטע נבחר

המשטרה התרשלה, מוכר אלכוהול לקטין זוכה

במשפט של עובד מכולת מירושלים התברר שהמשטרה הפעילה סוכן בן 17 בלי אישור הוריו. עוד התברר כי הסוכן שגילם נער הוא בגובה 1.80 ובמשקל 120 ק"ג. המשטרה: "כל ביקורת נלמדת ומופקים ממנה לקחים"

בן 17 וכמה חודשים, 180 ס"מ גובה ו-120 ק"ג: זהו הסוכן שהפעילה המשטרה כדי להפליל עובד מכולת שמכר לו אלכוהול, אף שהוא מוגדר כקטין. שלשום (יום א') זיכה בית המשפט השלום בירושלים את עובד המכולת משכונת פסגת זאב, מאישום של מכירת אלכוהול לקטין, לאחר שבחקירת הסוכן בבית המשפט התגלו ליקויים חמורים בהפעלתו. בין היתר התברר שהסוכן פעל ללא אישור הוריו ושהמכירה לא תועדה.  

"דרך בלתי ראויה של המשטרה להכשיל אזרחים". אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
"דרך בלתי ראויה של המשטרה להכשיל אזרחים". אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

בבית משפט השלום התייחסו לשני אירועים שהתרחשו בחודש מאי 2012, אז הגיע הקטין שהפעילה המשטרה לבית העסק בפסגת זאב, שם נענו לבקשתו לקנות בירה. בעקבות האירועים הגישה התביעה המשטרתית אישום נגד העובד. במהלך שמיעת העדויות בבית המשפט התברר שהמשטרה בחרה להפעיל קטין הנושק לגיל 18 ונראה בוגר בכמה שנים מכפי גילו. בחקירה הנגדית שערך בא כוחו של הנאשם, עו"ד יאיר קורן, התברר גם שהוריו של הסוכן הקטין לא חתמו על טופס לפני הפעלתו והנער עבד בהתנדבות. כמו כן, אירוע מכירת האלכוהול לא צולם כמתחייב. בתום החקירה החליטה התביעה המשטרתית להודיע על חזרה מהאישום ולכן השופטת חנה מרים לומפ הודיעה שהיא מזכה את הנאשם מכל המיוחס לו.

 

עו"ד נוחי פוליטיס, סגנית הסנגור הציבורי במחוז ירושלים: "הסנגוריה הציבורית מוטרדת כמו גורמים אחרים בחברה מבעיית השימוש באלכוהול של קטינים, אך סבורה שיש לטפל בבעיה באופן מידתי ומבלי ליצור בעיה אחרת של התנהלות פסולה של המשטרה שבאה להכשיל אזרחים נורמטיביים ולפתוח תיקים פליליים".

 

לדבריה, לאחרונה רוכזו בסנגוריה הציבורית מקרים דומים ולטענתה מדובר בדפוס פעולה. "אין לקבל את הדרך הבלתי ראויה שבה בוחרת המשטרה להכשיל אזרחים, רובם שכירים שאין להם כל אינטרס למכור אלכוהול לקטינים, כדי למנוע מהמוכרים לחשוד שבפניהם קטין. המשטרה פועלת בדרך של שימוש בסוכנים קטינים שימלאו להם 18 בעוד חודש-חודשיים והם בעלי חזות של בגירים. בתיקים רבים דואגת המשטרה לטשטש את היותם קטינים על ידי שליחת סוכנים מזוקנים, גבוהים מהממוצע לגילם, או עם קסדה של אופנוע, ותוך טשטוש רכישת האלכוהול על ידי הנחיית הסוכן הקטין לרכוש מוצרי יסוד שונים כמו לחם וסוכר - יחד עם הבירה".

  

היא הוסיפה כי "דפוס הפעלה זה עומד בניגוד לציווי המוסרי 'בפני עיוור לא תיתן מכשול'. כמעט בכל התיקים, המוכרים הם צעירים נורמטיביים ללא עבר פלילי, שנופלים בעל כורחם לבור הפלילי שכורה להם המשטרה, ולנוכח התחבולות הם אינם יכולים שלא להיות עיוורים לכך שהסוכנים הם קטינים". 

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מבלי להתייחס לפרטי מקרה ספציפי, ההסכמה על חזרה מאישום מתקבלת באופן מקצועי לנוכח מכלול השיקולים והנסיבות במועד ההחלטה. כל ביקורת שיפוטית, באם מושמעת, נלמדת ומופקים ממנה לקחים כנדרש וכך גם נעשה במקרה המדובר. מטבע הדברים לא נוכל להתייחס לסוגיות הנוגעות לסוכנים, אך נבהיר כי המשטרה פועלת בתחום זה באופן מוקפד ובכפוף לסמכותה ולאישור הפרקליטות כנדרש. נבקש להבהיר כי על פי חוק מחויב המוכר לבדוק את גיל הקונה ללא כל קשר לחזותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים