שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20
התקשורת ששכחה שהיא תקשורת
מוטי שקלר חושב שעכשיו, שבוע לאחר פורים, וימים אחדים לפני הבחירות לכנסת, זו הזדמנות מצוינת להוריד את המסכה מעל פניה של התקשורת הישראלית

התעצמותם של "כלבי השמירה"  

לאמצעי התקשורת תפקיד חשוב בעיצוב החברה ובקביעת סדר היום שלה. עד כדי כך חשוב, שיש המגדרים את המדיה התקשורתית כרשות הרביעית לצד הרשות השופטת, המחוקקת, והמבצעת. במילים אחרות התקשורת צברה עם השנים עוצמה גדולה יותר משל כל הרשויות האחרות גם יחד.

 

על פניו מדובר בתהליך חיובי, שהרי בלי "כלב שמירה" המדינה על שלל זרועותיה תעשה בנו, האזרחים, כבשלה . ואנחנו נמצא את עצמנו, חלילה, דרסים תחת מדרסי השלטון העריץ.

 

התנהלות כוחנית ומתנשאת 

הבעיה מתעוררת כאשר אמצעי התקשורת, בשל עוצמתם, שוכחים לעיתים שהם רק כלי שרת. יתכן שהגיע העת לומר להם בלי כחל וסרק אתם אמורים לתווך את המציאות לפתחנו. תפקידכם להאיר את הפינות העלומות שמעבר למציאות הגלויה. להיות לעזר לציבור הרחב, שעיניו אינן מספיק חדות כדי להבחין במה שקורה באמת.

 

ההתנהלות הכוחנית והמתנשאת שמאפיינת חלק מהעוסקים בתחום, היא הרסנית לא רק לאמון הציבור בתקשורת אלא בעיקר למרקם הרגיש של החברה המסובכת שלנו. חברה שהתקשורת שלה אינה משקפת עבורה את המתרחש סביבה בצורה הוגנת וישרה, תהפוך לחברה אדישה, כזו שחבריה אינם מעורבים באמת בשום תחום מהתחומים החיוניים לקיומה.

 

זלזול באינטליגנציה של האזרח

להאיר בזרקורים את מחאת האוהלים שבועיים לפני הבחירות , זה לא רק זלזול באינטליגנציה של האזרח. זה צעד שקובר למעשה את המחאה החשובה נגד מצוקת הדיור. לפמפם בלי הרף בעיתוי הנוכחי את התנועה החדשה של נשים הרוצות שלום, לא רק שם את התקשורת בצד אחד של המפה הפוליטית. זה גם צעד המרחיק אוכלוסיות שלמות מהמסרים של תנועת הנשים המתיימרת להיות א-פוליטית.

 

מה מסתתר מאחורי המסכה

חז"ל ציינו שניתן להכיר אדם לעומק בכוסו, בכיסו, ובכעסו - כלומר בסיטואציות בהם הוא מבושם מיין, כאשר נגרם לו הפסד

כספי, או כאשר הוא כועס מאוד. במצבים שכאלו יורדים מפניו כל המסכות ומתגלה האדם כפי שהוא באמת. באותו האופן אפשר לומר גם על פרנסי העיתונות הישראלית כי הם נבחנים בכעסם (כאשר יש להם חשבון אישי פתוח עם מושא הסיקור), בכיסם (כאשר הם עומדים מול פיתוי של אינטרס כלכלי), ובעיקר בשיכרון הפוליטי של ימי הבחירות . ניתן רק לקוות שלאחר ימי הבחירות שבמקרה נופלות לאחר ימי פורים, התקשורת תפשוט צורה ותלבש צורה הראויה לתקשורת המשרתת חברה נאורה ומורכבת.


פורסם לראשונה 31/03/2015 23:42

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עצרת הפגנה תמיכה ישראל רוצה שינוי כיכר רבין תל אביב
צילום: AFP