שתף קטע נבחר

ארה"ב רוצה הסכם: השיחות שוב הוארכו

המו"מ בלוזאן בין איראן לשש המעצמות הוארך שוב מעבר לדד-ליין שנקבע במטרה להגיע להבנות. גרמניה: הגיע תור איראן להציג הצעה משלה אחרי שכל הצעותינו נדחו. שר החוץ האיראני רמז לכישלון: הסכם ולחץ לא הולכים ביחד. בגרעין המחלוקת - משך ההסכם ואופן ביטול הסנקציות

אולי לרגל 1 באפריל - בעיר השווייצרית מתחו את השיחות ביום נוסף: אתמול (יום ד') בשעות הבוקר עוד הכריז שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, כי איראן והמעצמות הגיעו להסכמות בנושא תוכנית הגרעין ושניסוח טיוטה הוא רק עניין של שעות. אלא ככל שנקפו השעות התברר כי דבריו של זריף הם במקרה הטוב בדיחה גרועה של 1 באפריל שחל אתמול.

 

עוד חדשות בעולם :

בן 17 קפץ לתוך כלוב אריות: "אהרוג אותם"

מי בעד להציל את האישה והתינוק המרוקאים?

הראה לתלמידים סרט עריפת ראשים של דאעש

העתיד של התעשייה: צפו בנמלים ביוניות

 

בתום יום נוסף של שיחות משא ומתן בלוזאן התברר כי הרפובליקה האיסלאמית ושש המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - לא הגיעו להבנות ושתהום גדולה פעורה ביניהן בכמה נושאים. שר החוץ הגרמני פרנק וולטר-שטיינמאייר אמר כי השיחות יימשכו אל תוך הלילה וייתכן שגם במשך היום, כלומר: יומיים לאחר תום הדד-ליין שהציבו לעצמם הצדדים לשיחות. 

רואה הסכם באופק? מזכיר המדינה האמריקני קרי בלוזאן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רואה הסכם באופק? מזכיר המדינה האמריקני קרי בלוזאן(צילום: רויטרס)
שטיינמאייר הוסיף שהמעצמות מצפות עתה שאיראן תעלה על שולחן המשא ומתן הצעה משלה, אחרי שכל ההצעות שהעלו המעצמות נדחו. מי שנכח בלוזאן בימים האחרונים יכול להעיד כי הבקשה של שר החוץ הגרמני אולי מקפלת בתוכה את הידיעה כי גם סבב השיחות הנוכחי הגיע למבוי סתום - ויסתיים בכישלון. 

 

הסנקציות במרכז המחלוקת

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ועמיתו האיראני זריף נפגשו גם אתמול, אך המפגש ביניהם נמשך עשר דקות בלבד. הסכם המסגרת - היעד שאותו הציבו הצדדים במשא ומתן - נראה עתה רחוק אפילו יותר מהרי האלפים שנשקפים מחלון חדר השיחות. רמז נוסף לכך שהשיחות הקדחתניות בעיר השווייצרית עשויות להסתיים בלא כלום הגיע מצדו של זריף. שר החוץ האיראני האשים את המעצמות ואת ארה"ב בפרט שהן לא רוצות להגיע להסכם. "כבר אמרנו שהסכם ולחץ לא הולכים ביחד, הם שני דברים נפרדים. אז ידידינו צריכים להחליט אם הם רוצים להיות עם איראן, על בסיס כבוד, או אם הם רוצים להמשיך על בסיס לחץ".

 

איראן ושש המעצמות עדיין נאבקות על שני נושאים מרכזיים שלמעשה מעכבים חתימה על הסכם מסגרת: הסנקציות והפיתוח והמחקר הגרעיני באיראן. האיראנים דורשים - וזוכים לגיבוי מסוים מבעלי בריתם הרוסים ומהסינים - שהסנקציות הבינלאומיות עליהם יוסרו במלואן באופן מיידי מרגע החתימה על הסכם הגרעין. מנגד, ארה"ב והמדינות האירופיות מסרבות לדרישה האיראנית ומציעות הסרה הדרגתית של הסנקציות תוך קביעת מנגנון שישיב את הסנקציות על איראן על כנן באופן מיידי אם זו תפר את התחייבויותיה בהסכם. 

הממשל בוושינגטון להוט להסכם. אובמה בשיחת ועידה עם קרי (צילום: AFP / PETE SOUZA / The White House) (צילום: AFP / PETE SOUZA / The White House)
הממשל בוושינגטון להוט להסכם. אובמה בשיחת ועידה עם קרי(צילום: AFP / PETE SOUZA / The White House)
בסעיף הפיתוח והמחקר דורשים האיראנים שההסכם ייחתם לתקופה של עשר שנים. בסוף תקופה זו, דורשים האיראנים, תהיה להם עצמאות מוחלטת לעסוק בפיתוח ובמחקר גרעיני. המעצמות דורשות שהסכם הגרעין יהיה לעשר שנים ושבמשך חמש שנים נוספות תינתן למשטר האיסלאמי אפשרות לפתח גרעין באופן מבוקר ומפוקח.

 

כלום לא מודלף והעיתונאים מחוסרי עבודה

עשרות העיתונאים שבאו מכל רחבי העולם לסקר את המשא ומתן בלוזאן נותרו מחוסרי עבודה. פרטים משולחן המשא ומתן לא דולפים החוצה, ומה שכבר מודלף משתנה בכל רגע. האיראנים, על פי כמה גורמים, מותחים את העצבים של עמיתיהם לשולחן המשא ומתן, בפרט של האמריקנים. לכך יש להוסיף את העובדה שהבלגן חוגג כל זמן ששני הצדדים מפרסמים הצהרות סותרות ולא מאפשרים להבין אם יש התקדמות לעבר הסכם או לעבר פיצוץ השיחות.

 

בתום שבוע של שיחות בלוזאן נדמה כי האיראנים בכל זאת הבינו דבר אחד - שהאמריקנים להוטים אפילו יותר מהם להגיע להסכמות. על מזכיר המדינה קרי מוטל לחץ עצום לשוב לוושינגטון עם הישג משמעותי: טיוטה להסכם עם מספרים מוחשיים שיבשרו על התרחקות האיראנים מהשגת פצצה גרעינית. אתמול קיים קרי שיחת וידיאו מאובטחת עם הנשיא האמריקני ברק אובמה, ועל פי ההערכות בלוזאן אמר לו אובמה להמשיך במשא ומתן, תוך התעלמות מהדד-ליין שהאמריקנים עצמם הציבו לשיחות, שפג אמש בחצות. 

רוצים הסרה מיידית של הסנקציות. שר החוץ האיראני זריף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רוצים הסרה מיידית של הסנקציות. שר החוץ האיראני זריף(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף אמרה ששיחות הגרעין יוארכו ביממה נוספת. עוד נמסר כי קרי יישאר בלוזאן ביממה הקרובה לפחות.

 

קרי יודע כי אם ישוב לוושינגטון ללא הסכם יצפה לו קונגרס קצר רוח, עצבני ולהוט להטיל על איראן סנקציות נוספות שלמעשה יקברו את המשא ומתן. דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט פרסם אמש הודעה בניסיון להפעיל לחץ על האיראנים. "הגיע הזמן שהאיראנים יתחייבו לשיתוף פעולה בסגירת המסלולים לנשק גרעיני ולשיתוף פעולה בפיקוח חודרני. השיחות מועילות, אך לא קיבלנו את ההתחייבויות שאנחנו רוצים. הגישה שלנו לא השתנתה - ככל שיש שיחות רציניות ומתקדמות, לא נסיים אותן באופן פתאומי. אם נגיע למסקנה שהשיחות עקרות, נפסיק אותן". גם בצרפת לא ויתרו עדיין על השיחות, ושר החוץ לורן פביוס שב היום ללוזאן מפריז.

 

האיומים מוושינגטון לא עושים רושם על האיראנים ולא גורמים להם למצמץ ראשונים. שר החוץ האיראני זריף לקח פסק זמן מהשיחות ויצא לנשום אויר בחצר בית מלון "בו ריבאז'” בלוזאן שבו מתקיימות השיחות. זריף אמר לכתבים איראנים כי אין עוד הסכמה אפילו על טיוטה, ואז הוסיף שמן למדורה כשהדגיש: “התוצאות של השיחות הללו לא יהיו יותר מהצהרה". בכך הבהיר זריף כי הסיבוב הנוכחי במשא ומתן לא יסתיים בהסכם, אפילו לא במסמך הבנות - אלא בהצהרה במקרה הטוב. ונכון לשעות אלה, על רקע דבריו של הדיפלומט מספר אחת של איראן, יהיה קשה למצוא בלוזאן אפילו אדם אחד אופטימי שהשיחות יסתיימו בהסכם.


פורסם לראשונה 01/04/2015 23:40

 

יצחק בן-חורין (וושינגטון) השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יודע שבבית מחכה לו קונגרס עצבני. קרי
צילום: רויטרס
מומלצים