שתף קטע נבחר

חוקרים: אנה פרנק מתה מוקדם ממה שחשבו

הרשויות בהולנד קבעו כי הילדה היהודייה ואחותה מרגוט מתו ממחלת הטיפוס במרס 1945, בסמוך ליום שחרור מחנה הריכוז ברגן בלזן. חוקרים: השתיים גילו תסמינים למחלה בתחילת פברואר ולכן לא סביר ששרדו חודש שלם

לפני 70 שנה הלכה לעולמה הנערה היהודייה אנה פרנק ממחלת הטיפוס במחנה הריכוז הנאצי ברגן בלזן שבגרמניה. פרנק הייתה בת 15 במותה. שבועיים לאחר מותה המשוער של פרנק, ב-31 במרס 1945, שוחרר מחנה הריכוז ברגן בלזן ומאז נהגו לומר שכותבת היומן היהודייה הייתה קרובה מאוד לשרוד את השואה. אלא שמחקר חדש שפרסם "בית אנה פרנק" גילה שאנה ואחותה מרגוט מתו חודש מוקדם ממה שחשבו.  

 

ניתן לקרוא את הכתבה גם באתר CNN

 

עוד חדשות בעולם :

ספינה "פגעה בקרח" וטבעה: 54 נוסעים נהרגו

ארה"ב רוצה הסכם: השיחות שוב הוארכו

בן 17 קפץ לתוך כלוב אריות: "אהרוג אותם"

מי בעד להציל את האישה והתינוק המרוקאים?

 

החוקרים בחנו מחדש את הארכיונים של "הצלב האדום", של "שירות החיפוש הבינלאומי" ושל אתר הזיכרון בברגן בלזן וכן עדויות של ניצולי שואה. הם הגיעו למסקנה שאנה ומרגוט לא חיו עד מרס 1945 כפי שהניחו הרשויות ההולנדיות.

"היא נראתה כמו שלד ולא יכלה ללבוש עוד את הבגדים מלאי הכינים". אנה פרנק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"היא נראתה כמו שלד ולא יכלה ללבוש עוד את הבגדים מלאי הכינים". אנה פרנק(צילום: AFP)
   

בשנת 1944 הסתתרו אנה פרנק ושבעה אנשים נוספים בבית מסתור באמסטרדם עד שנתפסו על ידי הנאצים ונשלחו למחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. באותה שנה הופרדו שתי האחיות מאמן ונשלחו לעבוד בעבודות כפייה במחנה ברגן בלזן בגרמניה.

 

עדי ראייה סיפרו כי החיים במחנה היו מלאי טרור ואימה. שתי האחיות שהו במחנה באזור צפוף ללא תאורה, עם מעט מים ובלי שירותים. על פי החוקרים, הן ישנו על מצע קש מלא כינים, וסופות חזקות חדרו לתוך האוהלים שלהן. כמו אסירים אחרים, האחיות פרנק עמדו שעות רבות במסדר.

 

אחרי 70 שנה: הגולות של אנה פרנק נחשפות

 

חברתה לכיתה של אנה פרנק, נאנט בליץ, נזכרה שראתה את אנה במחנה ברגן בלזן בדצמבר 1944. "היא נראתה באותה עת כמו שלד. היא הייתה עטופה בשמיכה. היא לא יכלה ללבוש עוד את הבגדים שלה משום שהיו מלאים בכינים".

 

בשעה שכוחות הצבא הבריטי התקדמו לעבר ברגן בלזן, מחנה הריכוז הפך צפוף עוד יותר, דבר שהביא למחלות. התפרצות של מחלת הטיפוס במקום גרמה למותם של אלפי אנשים במחנה מדי יום. מחלת הטיפוס מועברת מאדם לאדם על ידי כינים במקומות שסובלים מתנאי תברואה ירודים. המחלה גורמת לחום גבוה, לצמרמורות ולהתקלפות העור. "הכינים שרצו בבגדיה ובמיטתה ולכן אנה נחשפה לנושא העיקרי של מחלת הטיפוס הקטלנית למשך תקופה ארוכה", כתבו החוקרים מ"בית אנה פרנק".

 

החוקרים קבעו כי לא סביר שהאחיות פרנק שרדו עד חודש מרס משום שלדברי עדי ראייה במחנה הריכוז, שתיהן היו עם תסמינים של טיפוס לפני 7 בפברואר. "רוב מקרי המוות מטיפוס מתרחשים כ-12 יום לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים", כתבו החוקרים אריקה פרינס וגרטיאן ברוק.

 

תאריך המוות המדויק של אנה ומרגוט עדיין לא ברור, אך ידוע שמרגוט מתה לפני אנה. "אנה מעולם לא איבדה תקווה", אמרה חברתה בליץ. "היא הייתה משוכנעת לגמרי שהיא תשרוד".

 

היומן שכתבה פרנק במחבוא נחשב לאחד הספרים הפופולריים ביותר בעולם.

 

הכתבה תורגמה על ידי ynet ובאחריותו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"האמינה שתשרוד". אנה פרנק
צילום: AFP
מומלצים