שתף קטע נבחר

דקה אחר דקה: "החטוף" שהונה מדינה שלמה

זה התחיל בפרידה מהחברה ובסטטוס מסתורי. המשיך בפנצ'ר שלא היה, בטענה כי הלך לכפר המזוהה עם חמאס ובחשש לחטיפה. נגמר במעצר ובמשפחה ש"מצאה את האפיקומן". פרשת הנעדר שלא היה

סוף מרס: ניב אסרף, צעיר בן 22 מבאר שבע, נפרד מחברתו בחודשים האחרונים.

 

1 באפריל: בסטטוס בפייסבוק שלו כותב אסרף: "למה רק כשמאבדים משהו מבינים כמה הוא היה חשוב לכם? כמה הוא היה חלק בלתי נפרד מכם? ובמבט לאחור אתם מבינים שאם חונקים פרח הוא בסוף ימות לכם בין הידיים. אומרים שלומדים מטעויות ומי שאמר את זה צדק. רק הוא שכח לציין שאחרי הטעות מישהו צריך לתת לכם הזדמנות שנייה".

 

2 באפריל, 16:17: חברו של אסרף מתקשר למוקד 100 ומצהיר כי הוא נעדר. לדבריו, השניים נתקעו עם רכבם בכביש 60, בין קריית ארבע לבין בית עאנון, עקב פנצ'ר בגלגל. אותו חבר, החייל ערן נגאוקר, מספר כי אסרף הלך לאזור בית עאנון כלי עבודה כדי להחליף גלגל, אך לא שב.

 

16:40: במשטרת מחוז ש"י חוקרים את המקרה ומעלים מיד את החשש כי אסרף נחטף. החשש הזה גובר, לאחר שמתברר כי חלק מציודו האישי של הנעדר נעלם. גם צה"ל מקבל את הדיווח. ייקח עוד כמעט שמונה שעות עד שיתברר כי אסרף בחר מרצונו החופשי להיעלם וכלל לא הלך לבית עאנון, כפר המזוהה עם חמאס - אלא לקריית ארבע.

 

17:31: הדיווח על הנעדר מועבר על ידי המשטרה לתקשורת, אך לא ניתן לפרסמו מאילוצי צנזורה. מהפרטים הראשונים מתברר כי הרכב של אסרף וחברו נגאוקר נעצר ליד צומת העוקפים על כביש 60. בסריקות משתתפים מאות חיילים ושוטרים, בהם גם לוחמים מיחידות מיוחדות שהוקפצו לזירה.

 

18:04: הותר לפרסום: "צעיר נעדר באזור קריית ארבע, קיים חשש לחטיפה". השב"כ מרכז מאמץ מודיעיני לבדוק אם אכן מדובר בחטיפה וצה"ל מפעיל מזל"טים ובלוני תצפית.

 

18:40: לוחמים סורקים בתים בתוך הכפר בית עאנון ומחפשים בתוך כלי רכב של פלסטינים. החיפושים נפרסים על כל גוש הכפרים שמזרחית לכביש 60 - מבית עאנון ועד לכפר בני נעים.

 

19:40. הסריקות נמשכות, אבל איתן עולות גם שאלות לגבי אמיתות הדיווח שמסר נגאוקר. אחרי בדיקה, גילו בצבא כי למרות דבריו של החבר, לא נראה פנצ'ר בגלגל. "הבחור חיכה כמה דקות, לפי דיווחים מסוימים חצי שעה. הכוחות הגיעו מהר לשטח ותחקרו אותו", מסר דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז.

 

19:51: בצבא לוקחים בשיא הרצינות את הדיווח על ההיעדרות. הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, ומפקד פיקוד מרכז, אלוף רוני נומה, מקיימים הערכת מצב מיוחדת.

 

20:24. חברו של אסרף מספר ל-ynet כי אסרף אמר לאמו שנסע למערת המכפלה: "חברה שלו נפרדה ממנו לפני כמה ימים ויש אפשרות שהוא עושה את זה בשביל פרובוקציה. אני חושב שהוא מתחבא במקום מסוים ובסוף הוא יצוץ איפשהו מאיזה שיח", אמר. כמה שעות לאחר מכן יתברר כי דבריו היו המדויקים ביותר בערב שבו מדינה שלמה נפלה קורבן להונאה.

 

20:46: עוד ועוד שאלות עולות לגבי אמינות הדיווח, אבל במערכת הביטחון ממשיכים להפוך כל אבן כדי לאתר את אסרף. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון מקיים הערכת מצב עם גורמי צה"ל ושב"כ, ביחד עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ ומפקד פיקוד מרכז. גורם ביטחוני בכיר אמר כי "בנקודת הזמן הזו אנו מתייחסים אל האירוע כאל חטיפה. כל עוד לא הוכח אחרת מבחינתנו מדובר בחטיפה". 

 

00:25: אחרי 10 שעות של חרדה, סיום דרמטי לפרשה. אסרף אותר בוואדי בקריית ארבע וברשותו קופסאות שימורים ושק שינה. דובר צה"ל הודיע כי הדיווח שהחבר מסר הוא שקרי. אסרף וחברו נגאוקר נעצרו.

 

00:31. "האירוע בחברון הוא פלילי. הנעדר נמצא חי. אנחנו מקווים לגמור את מעשה הקונדס הזה", אמר דובר צה"ל אלמוז, ובמשטרת מחוז ש"י הוסיפו: "ה'נעדר' וחבריו ביימו חטיפה. הרקע למעשה ייחקר וימוצה הדין עד תום. אנו רואים את מעשה הקונדס בחומרה. בזבוז משאבים וטרטור כלל מערכות הביטחון על אירוע כוזב הינו אירוע חמור ביותר, במיוחד במציאות ביטחונית רגישה זו".

 

00:50. אושר גדול במשפחת אסרף. אמו של ניב חגגה: "אני מאושרת. אני ב'היי'. חזר לי החיוך". בנות המשפחה אמרו: "מצאנו את האפיקומן שלנו". האחות סתיו הוסיפה: "קודם כל נהרוג אותו במכות. לא הלכתי לעשות גבות בגללו".

 

11:12. מעצרם של אסרף ונגאוקר הוארך עד יום השלישי. את ליל הסדר הם לא יערכו בבית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי ינובסקי
ניב אסרף
צילום: רועי ינובסקי
מומלצים