שתף קטע נבחר

טבח בקניה: יומיים בארון, שתתה קרם גוף

147 בני אדם נרצחו בטבח שביצעו מחבלים מארגון סומלי איסלאמי קיצוני באוניברסיטה בצפון-מזרח קניה. סינתיה צ'רואיטיץ' בת ה-19 ניצלה כשנשארה במקום המחבוא בארון מכוסה בבגדים

במשך יומיים התחבאה סינתיה צ'רואיטיץ' בת ה-19 בארון וכיסתה את עצמה בבגדים וכך ניצלה מהטבח שבו רצחו חמושים איסלאמיים קיצונים 147 בני אדם באוניברסיטת גאריסה בצפון-מזרח קניה. נשיא קניה, אוהורו קנייטה, הכריז היום על שלושה ימי אבל לאומי בעקבות הטבח.

 

סינתיה צ'רואיטיץ' התחבאה בארון וניצלה  (צילום: AP) (צילום: AP)
סינתיה צ'רואיטיץ' התחבאה בארון וניצלה (צילום: AP)
 

היא נותרה במקומה גם כאשר חברותיה יצאו משם לפי דרישת המחבלים והבוקר בשעה 10:00 חולצה לאחר שסירבה תחילה לצאת ממקום מחבואה שבו שהתה מאז יום חמישי. "כיצד אדע שאתם ממשטרת קניה?", שאלה את המחלצים. השוטרים ביקשו מאחד המרצים לבקש ממנה לצאת, ורק אז נעתרה לבקשתם. "רק התפללתי לאלוהים", סיפרה מבית החולים שאליו הועברה במצב טוב. עוד סיפרה ששתתה קרם גוף משום שהייתה צמאה ורעבה במחבוא.

 

זעקות שבר נשמעו כאשר הרשויות הסיעו את גופות הרוצחים במרכז גאריסה בפני כאלפיים איש. תחילה נמסר שארבעת המחבלים לבשו חגורות נפץ שהתפוצצו בעת שהם נורו, אך מאוחר יותר התברר שהם נהרגו מאש כוחות הביטחון של קניה. גופות הנרצחים בפיגוע הועברו לניירובי הבירה, שם נאספו הקרובים.

 

החמושים מארגון הטרור הסומלי "א-שבאב" תקפו בתחילה את שומרי המתחם, פרצו למעונות הסטודנטים ותוך כדי ירי גם החזיקו בבני ערובה למשך 15 שעות. בתום קרב עם כוחות הביטחון המקומיים הם חוסלו. עדי ראייה סיפרו כי החמושים חדרו למעונות במתחם הקמפוס והחלו לשאול את הנוכחים אם הם מוסלמים או נוצרים. עדי ראייה סיפרו כי החמושים חדרו למעונות במתחם הקמפוס והחלו לשאול את הנוכחים אם הם מוסלמים או נוצרים. קולינס ווטנגולה, סטודנט באוניברסיטה, סיפר ל-סוכנות AP: "אם הייתי נוצרי, היו יורים בי במקום. כל קול נפץ ששמעתי חשבתי שאני עומד למות". הוא הוסיף כי כוחות הביטחון

פרצו דרך החלון ולקחו אותו וסטודנטים נוספים למקום מבטחים. ג'וליה גיצ'וקי, סטודנטית לביולוגיה וכימיה באוניברסיטה בעיירה גאריסה, סיפרה לגרדיאן הבריטי כי "חלק מהבנות שברחו מהאש רצו בלי שום בגד עליהן".

 

ארגון "א-שבאב" הסומלי מבקש להקים בסומליה מדינת הלכה איסלאמית קיצונית ולהפיל את הממשלה המגובה על ידי המערב. את הפיגוע בקניון "ווסטגייט" הוא ביצע בתגובה על מעורבותה של קניה במלחמה בסומליה, שם היא סייעה לממשלה המקומית נגד ארגון הטרור האיסלאמיסטי. אנשי הארגון הודיעו היום כי בכוונתם להמשיך ולזרוע הרס במדינה. "שום אמצעי זהירות או ביטחון יוכלו להבטיח את ביטחון האזרחים או למנוע עוד מרחץ דמים. ערי קניה יוצפו בדם. זו תהיה מלחמה ארוכה ונוראה שקניה היא הקורבן הראשון שלה".

 

מושל מחוז גאריסה בקניה נדיף ג'אמה האשים את אנשי הארגון המונעים מ"מחשבה שטנית" וציין ש"הם חוצים את הגבול כדי לרצוח לא-מוסלמים ולזרוע הרס". שר הפנים של קניה ג'וזף נקסרי מסר ששירותי הביטחון עצרו חמישה חשודים הקשורים לכאורה לפיגוע הרצחני. שלושה חשודים מתוך החמישה הם חברים של מוחמד מוחמד, הידוע גם כדוליאדין גאמדרי, מורה לשעבר אשר לטענת השלטונות קשור להתקפה באוניברסיטה. השלושה נעצרו ליד הגבול ושני חשודים נוספים נעצרו בגאריסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סינתיה, ניצולת הטבח
צילום: AP
מומלצים