שתף קטע נבחר

זו לא מדוזה: הטוניקטים משגעים את הרוחצים

בכמה חופים דווח על יצורים חסרי חוליות שמפחידים את הרוחצים בים, אבל ביולוגית ימית מרגיעה: "זו לא מדוזה צורבת ומי שנוגע בהם לא קורה לו כלום"

מזג האוויר החמים שפקד את המדינה בשבוע האחרון הביא עמו דיווחים מחופי הים על יצורים שהזכירו לרוחצים מדוזות. אולם בדיקה מעמיקה מגלה כי לא מדובר בבעל החיים הצורב.

 

הביולוגית הימית ד"ר נועה שנקר מהמחלקה לזואולוגיה והמוזיאון לטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב אמרה כי מדובר בטוניקטים. לדבריה, "יש בשבוע האחרון פריחה מאוד גדולה של היצורים הג'לטינים הללו. אנשים שרואים אותם לא יודעים מה זה וחוששים להיכנס למים, חשוב להבין שזו לא מדוזה צורבת ומי שנוגע בהם לא קורה לו כלום".

"אנשים שרואים אותם לא יודעים מה זה" (צילום: יובל יעקבי) (צילום: יובל יעקבי)
"אנשים שרואים אותם לא יודעים מה זה"(צילום: יובל יעקבי)

 (צילום: נועה שנקר) (צילום: נועה שנקר)
(צילום: נועה שנקר)

(צילום: דודו נחמיאס) (צילום: יובל יעקבי) (צילום: יובל יעקבי)
(צילום: דודו נחמיאס)

 (צילום: שבי רוטמן) (צילום: שבי רוטמן)
(צילום: שבי רוטמן)

 (צילום: שבי רוטמן) (צילום: שבי רוטמן)
(צילום: שבי רוטמן)

ד"ר שנקר אמרה עוד כי "מדובר בטוניקטים, קבוצה של בעל חיים ימיים, חסרי חוליות, הניזונים מסינון - כלומר סינון של חלקיקים קטנים בגוף המים. את הטוניקטים אוכלים טורפים גדולים יותר כמו דגים, מדוזות ועוד. ולכן הם חשובים בשרשרת האקולוגית".

 

הביולוגית הימית סיפרה כי במהלך ביקורה בחוף בית ינאי היא ראתה ילדה שצעקה לאביה "תפסתי פלנקטון". לדברי ד"ר שנקר, "הילדה צדקה באבחנה שלה, ואלו היו אכן הטוניקטים הללו.

הגיעו אליי דיווחים רבים נוספים מאנשים שראו אותם בשבוע האחרון בחופי תל אביב, אכזיב ונתניה. התקבלו דיווחים שהם בכל הים התיכון ומגיעים עד צרפת. לא מדובר בדבר נדיר אלא משהו עונתי שמתרחש כל שנה בעוצמות שונות. באיטליה הייתה תופעה דומה לפני שנתיים, אך אז הכמות הייתה גדולה יותר ולמשך כמה שבועות. זה צפוי לעבור, יאכלו אותם חיות אחרות, או שהם יישטפו לחוף".

 

לסיכום דבריה ציינה ד"ר שנקר כי "הם חיים בים הפתוח במושבות המורכבות משרשראות של תתי יחידות שמחוברות אחת לשנייה, ולכן זה נראה כמו מחרוזות אם צוללים לעומק. מדובר כפי הנראה בכמה מינים ונפקח עליהם עין בתקופה הקרובה על מנת לבחון כיצד הם משפיעים על הסביבה הימית באזורנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל יעקבי
האצטלנים בביקור בארץ
צילום: יובל יעקבי
צילום: נועה שנקר
ד"ר שנקר
צילום: נועה שנקר
מומלצים