שתף קטע נבחר

צוואה, חתונה ושמפניה. היטלר, היום האחרון

הכתבת הצוואה, החתונה עם אווה בראון, הטבעות שהיו גדולות מדי, חגיגת המשקאות והשגרה לפני השינה. ספר חדש מתיימר להוות התיאור המפורט והמדוקדק ביותר של היממה האחרונה בבונקר לפני התאבדותו של היטלר

ביוגרפים, היסטוריונים, חוקרים ואפילו סופרים וקולנוענים הקדישו שנים רבות בניסיון להתחקות אחר חייו של אדולף היטלר בכלל ואחר ימיו האחרונים בפרט. ספר חדש של ג'ונתן מאיו ואמה קרייגי, הנקרא "היום האחרון של היטלר: דקה אחר דקה", מתיימר לתאר בפרוטרוט את שהתרחש בבונקר של הפיהרר בברלין ב-30-29 באפריל 1945, כשטנקים של הצבא האדום כבר דהרו בתוך העיר. הספר אמור לכלול תיאור מוקפד, מפורט ואפילו מציצני של ההתנהלות של היטלר, של מאהבתו-שהפכה-לאשתו אווה בראון, ושל הפמליה שהקיפה אותם: משפחת גבלס, הקצינים, המזכירות והמשרתים שנכחו בבונקר ברגעיו האחרונים של הרייך השלישי.

 

היטלר התאבד ב-30 באפריל, והקדימון מתוך הספר שפורסם ב"דיילי מייל" כולל חלק מהיממה שקדמה לכך: מההכנות לחתונה מנקודת מבטה של בראון (12:01 לפנות בוקר ביום ראשון, 29 באפריל), הכתבת הצוואה של היטלר למזכירתו טראודל יונגה (12:10, "אשתי ואני בוחרים במוות כדי להימנע מבושה וכניעה"), וההתמודדות של בני הזוג גבלס שנמצאים בבונקר עם ההכרה של הסוף הבלתי נמנע.

היטלר ובראון. חדרים נפרדים גם אחרי החתונה (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
היטלר ובראון. חדרים נפרדים גם אחרי החתונה(צילום: Gettyimages)

שרידי הבונקר בברלין אחרי הכיבוש הרוסי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
שרידי הבונקר בברלין אחרי הכיבוש הרוסי(צילום: gettyimages)

גבלס. "לא יכול לעזוב את הפיהרר" (צילום: Heinrich Hoffmann) (צילום: Heinrich Hoffmann)
גבלס. "לא יכול לעזוב את הפיהרר"(צילום: Heinrich Hoffmann)

0:30 אחר חצות: היטלר נמצא עם משרתו היינץ לינגה בחדר העבודה בבונקר, חלל קטן עם תקרה נמוכה שהיציאה ממנו מהווה מסדרון שבו נהגו קציני הצבא להמתין או לישון. היטלר אומר לו: "אני רוצה שתחזור למשפחה שלך". לינגה בן ה-32 עונה לו: "פיהרר, הייתי איתך בזמנים טובים, ואני רוצה להישאר איתך בזמנים הרעים".

 

1:00 לפנות בוקר: החתונה מתחילה בפני השופט וולטר ווגנר, שלפי כללי הטקס מוודא ששניהם "ארים טהורים" ללא מחלות תורשתיות שעלולות למנוע מהם להתחתן. הם מחליפים ביניהם טבעות זהב שנתלשו מאצבעותיהם של אסירי גסטאפו מתים. על פי הספר, הטבעות מעט גדולות מדי עבור היטלר ובראון, אולם השופט ווגנר מכריז: הנישואים הללו תקפים בעיני החוק. שני העדים היחידים הם יוזף גבלס ומרטין בורמן, מזכירו האישי של היטלר - שניים שלמרבה האירוניה נאבקו זה בזה במשך כעשור וחצי על התואר הבלתי רשמי "האיש הקרוב ביותר לפיהרר".

 

1:30 לפנות בוקר: אחרי הטקס עברו היטלר ובראון לחדריהם הפרטיים, ושם אכלו כריכים ושתו עם הצוות שנשאר בבונקר. המחברים מפרטים את המשקאות: היטלר קיבל כוס קטנה של יין הונגרי מחוזק בסוכר, בראון שתתה שמפניה, ואחרים שתו קוניאק. אחד המלווים מכנה את בראון "גברת היטלר" ובתגובה עיניה מאירות.

 

4:15 לפנות בוקר: גבלס פורץ בבכי בפני המזכירה יונגה בזמן שהיא עורכת תיקונים אחרונים בהצהרה שהשאיר היטלר. "הפיהרר רוצה שאעזוב את ברלין", הוא אומר לה בקול חנוק. "הוא הורה לי להוביל את הממשלה החדשה, אבל אני לא יכול. אני לא יכול לעזוב את ברלין. אני לא יכול לעזוב את הפיהרר". הוא מבקש ממנה לרשום גם את הצהרתו האחרונה.

 

5:00 בבוקר: היטלר ואווה בראון פורשים לשינה בחדרים נפרדים. במקרה אחר, מצוין בספר, היא התלוננה שהוא אוהב אותה רק כשהם יחד במיטה. בעבר, כותבים המחברים, נעזר היטלר בהזרקת טסטוסטרון כדי לקיים יחסי מין, אולם אין זה המקרה הפעם.

 

היטלר מתכונן לשינה לבדו וניכר ששמר על שגרה מלאה, ללא רמז לכך שאלה עומדות להיות שעותיו האחרונות בחיים: הוא התרחץ, החליף לכותונת לבנה ותלה את בגדיו. בראון נעזרה במשרתת שלה, ליסל אוסטרטג, והלכה לישון בכותונת משי כחולה. הם מן הסתם לא ישנים טוב, מאחר שההפצצות של הכוחות הרוסיים – הנמצאים כמה מאות מטרים בלבד מהבונקר – מחריפות מרגע לרגע.

 

המחברים מגדירים את בוקר יום שני כ"אורגיה של הוללות ושתייה" שהקדימה את ההתאבדות של היטלר, בראון ובני הזוג גבלס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
אדולף היטלר ואווה בראון
צילום: Gettyimages
מומלצים