שתף קטע נבחר

נפטר הרב חיים גריינמן, ממנהיגי הליטאים

הרב גריינמן הנהיג אלפי תלמידים וחסידים בקהילות שונות ברחבי הארץ, וזכה להערכה רבה כאחד מ"גדולי הדור" במגזר הליטאי, וממשיך דרכו של "החזון אי"ש". במיוחד בלט בייעוץ בנושאים רפואיים. רבבות צפויים להשתתף בהלווייתו שתיערך בבני ברק

ברוך דיין האמת: הרב חיים שאול גריינמן, ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, הלך לעולמו שלשום (יום ו'), בוקר "שביעי של פסח", והוא בן 89. אלפים צפויים להשתתף במסע הלוויה שייערך היום (א') בבוקר בבני-ברק, כאשר המנוח ייטמן בבית העלמין "זכרון מאיר" בעיר – שבוע ימים לאחר אסון לוויית הרב שמואל ואזנר.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הרב גריינמן הנהיג אלפי תלמידים וחסידים בקהילות שונות ברחבי הארץ, וזכה להערכה רבה כאחד מ"גדולי הדור", אך לא נמנה עם ההנהגה הרבנית המרכזית של הזרם הליטאי - בין היתר, בעקבות עימותים וחילוקי דעות שהיו לו עם המנהיג הבכיר שלו, הרב אליעזר מנחם שך.

 

 (צילום: בחדרי חרדים) (צילום: בחדרי חרדים)
(צילום: בחדרי חרדים)

 

גריינמן נחשב אפוא ל"עצמאי", וככזה לא היה מזוהה עם מוסדות ליטאיים מרכזיים כישיבת פוניבז' ותנועת "דגל התורה" - וגם לא מיוצג בהם. עם זאת, בציבור החרדי היה לו מעמד של תלמיד חכם וידען, ורבים ביקשו את ברכתו ועצתו. במיוחד בלט בייעוץ בנושאים רפואיים.

 

קהילות רבות על-שמו

הרב גריינמן היה אחיינו ומקורבו של רבי אברהם ישעיהו קרליץ, המוכר כ"חזון אי"ש", ממנהיגי החרדים לאחר קום המדינה. בעיני רבים נחשב הרב גריינמן לממשיך דרך דודו, ובעשרות השנים האחרונות הנהיג כמה קהילות ברחבי הארץ המזוהות עם דרך ה"חזון אי"ש" ונקראות על שמו.

 

בעבר היה מעורב יותר בעניינים ציבוריים, אך יחסו לכך היה אמביוולנטי: הוא הסתייג מקיומן של מפלגות חרדיות

בשליחות הרבנים, אך קרא לאנשיו לתמוך ב"דגל התורה" - ויחד עם זאת התעקש שלא להצטרף למכתבי הרבנים בעניין; בעצמו לא השתתף בבחירות אך אמר כי ברית פוליטית בין החרדים לשמאל עדיפה על ברית עם הימין - מה שקומם עליו את הרב שך וגרם לו לחדול מעיסוק בנושאים אלה.

 

הנהגותיו הפרטיות שלו ושל תלמידיו היו חריגות - דבר שמאפיין את כל קהילות "חזון איש". כך, למשל, קרא לנשים בהריון לשכור את שירותיהן של מיילדות פרטיות, בגלל הקפדתו ובקיאותו הרבה בענייני רפואה. כן היה לומד תורה בשכיבה, כדודו, הרב קרליץ עצמו - זאת כדי שלא לבזבז לשווא כוחות המיועדים ללימוד. הנהגה נוספת שלו ושל אנשיו הייתה לצמצם ככל האפשר צריכה של מזון תעשייתי משיקולי כשרות. מוצרי בשר הם אכלו רק מבהמות ועופות ששחטו בעצמם, ולא סמכו אף לא על גופי הכשרות הנחשבים לאמינים ביותר

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה גולדשטיין, כיכר השבת
הרב חיים גריינמן
צילום: משה גולדשטיין, כיכר השבת
מומלצים