שתף קטע נבחר

נרמסו: הרוג ופצועים קשה בהלוויית "פוסק הדור" החסידי

הרוג ושלושה פצועים באורח קשה בהלוויית "פוסק הדור" החסידי, שבה השתתפו על פי הערכות כמאה-אלף איש. "היה צפוף מאוד. זה היה מפחיד", העיד אחד המשתתפים. עקב הדוחק הרב נמחצו ככל הנראה ארבעה - שניים מהם נזקקו להחייאה. אחד הפרמדיקים: "הבחנו בפצועים מוטלים בהמון. הדרך אליהם הייתה קשה מאוד"

 

 

מסע ההלוויה ההמוני של "פוסק הדור" החסידי, הרב שמואל הלוי ואזנר , הסתיים באסון: אדם אחד נהרג ושלושה נפצעו באורח קשה, ככל הנראה כתוצאה מהדוחק במקום. ממד"א נמסר כי חובשים ופארמדיקים פינו שני צעירים תוך פעולות החייאה לבתי החולים בילינסון ואיכילוב, ושני פצועים עם פגיעות ראש קשות הועברו לבתי החולים תל השומר ובילינסון. באיכילוב נקבע מותו של צעיר כבן 27 שככל הנראה נרמס.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>  

 

ההלוויה ההמונית יצאה אמש (מוצאי השבת) מישיבת חכמי לובלין שבראשה עמד הרב ואזנר - לבית העלמין "זכרון מאיר" בעיר. החל מהשעה עשר בלילה החלו עשרות-אלפים לנהור למקום, וכלל הרחובות באזור ההלוויה נמלאו באנשים. על פי הערכות, בשיאו נכחו באירוע קרוב למאה-אלף איש.

 

עקב ההלוויה נחסמו רחובות רבים בבני ברק. "ברחוב דסלר, שם החל מסע ההלוויה, היה צפוף מאוד", סיפר אברך שהשתתף בהלוויה. "זה היה מפחיד. המוני אנשים זה על זה, שרק ביקשו לחלוק לו כבוד אחרון, כי הרב היה מנהיג דגול".

 

אחד הפצועים מפונה מזירת ההלוויה לבית החולים (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
אחד הפצועים מפונה מזירת ההלוויה לבית החולים(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")
 

 

חלק מן הפצועים קשה נפגעו כאשר הוצא הארון ובו גופת הרב המנוח, ברחוב דסלר. אנשים שהיו במקום העידו כי ההמונים נדחקו לכיוון הארון, וחלקם נרמסו. דובר מד"א, זכי הלר, מסר כי גבר כבן 40 שהשתתף בהלוויה נפצע קשה בראשו, ופנה לבית החולים בילינסון. גם נער כבן 14 פונה עם פגיעת ראש קשה, לבית החולים תל השומר. שני צעירים נוספים, בני 22 ו-27, פונו תוך כדי פעולות החייאה לבתי החולים בילינסון ואיכילוב.

 

"בתוך ההמון היה מוטל צעיר כבן ה-27, כשהוא מחוסר הכרה ללא נשימה וללא דופק, וסובל מפגיעות בחזה ובבטן", מסר פארמדיק מד"א יוסי ליפשיץ. במהלך הלילה, כאמור, נקבע מותו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

"כשהגענו לבניין הישיבה ברחוב דסלר, הבחנו בפצועים המוטלים בהמון. הדרך אליהם הייתה קשה מאוד", מספר עמי משארי, חובש בכיר במד"א. "לאחר שפילסנו את הדרך, הגענו לנער כבן 14 בהכרה מעורפלת כשהוא סובל מפגיעת ראש. הענקנו לו טיפול רפואי, ופינינו אותו לבית חולים כשהוא מורדם ומונשם".

 

הפינוי מזירת האסון (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
הפינוי מזירת האסון(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

מנהיגי הציבור החרדי קראו להגיע לחלוק כבוד אחרון לנפטר, וההמונים זרמו מכל רחבי הארץ, ומכלל הפלגים החרדיים. נדמה כי איש כמעט לא נעדר: האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר, מי שעומד בראש החסידות הגדולה בארץ, ומנהיג "יהדות התורה"; האדמו"ר מוויזניץ, הרב ישראל הגר; המנהיג הליטאי הבכיר, הרב אהרון לייב שטיינמן, וראש "הפלג הירושלמי", הרב שמואל אוירבך; מנהיג "העדה החרדית" הרב יצחק טוביה וייס, הרבנים הראשיים לישראל ועוד רבים. 

  

"בצוואתו, אבא הורה לנו לשמור על כל אחד"

בנו של הנפטר, הרב חיים ואזנר (78) מונה כממשיך דרכו, לאחר שבשנים האחרונות מילא את מקום אביו בפועל כרב שכונת זכרון מאיר בבני ברק, וראש ישיבת חכמי לובלין. לפני כחמש שנים התבקש הרב חיים לעבור לגור בסמיכות לאביו, ובכך למעשה, הוכתר כיורשו בהנהגת הקהילה ובראשות הישיבה. מאז הוא לצדו בתפקידיו ובבית ההוראה. 

 

"היינו עדים למסירות הנפש של אבא זצ״ל למען הפרט", ספד הבן בהלוויה. "ראינו ניסים גלויים לאנשים שלא היה להם ילדים ונושעו בזכותו בנס. 70 שנה אני קרוב לבית אבא. אין גבול לתיאור מסירות נפשו למען הכלל". הוא הוסיף כי אביו "מסר נפשו בכל כוחו. כל חייו עסק בתורה, ולא דיבר מעולם מילה רעה על יהודי". לדבריו, הרב התרחק ממחלוקת, ולא העלה פוליטיקה על השולחן: "זה לא נכנס הביתה. בצוואתו הוא הורה לנו לשמור על כל אחד, ולעסוק בתורה. להאמין בהקב״ה. אבא מסר נפשו לאהבה ואחווה ביהדות החרדית ובין גדולי הדור".

 

 (צילום שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום שלומי כהן,
(צילום שלומי כהן, "כיכר השבת")

 

רבבות אנשים מלאו את הרחובות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
רבבות אנשים מלאו את הרחובות(צילום: עידו ארז)

 

בדברי ההספד שנאמרו (על אף העובדה שבחודש ניסן בכלל ובחול המועד בפרט אין נוהגים להספיד), סופר כי "שאלות מרחבי העולם הובאו לפניו", וכי "הרב היה כתובת לכל שאלה הלכתית מורכבת". הנוכחים סיפרו אף על ברכות שלו שהתקיימו - למשל, לחשוכי בנים שהולידו לאחר שבירך אותם, או לאדם חולה סרטן אשר חשש שזקנו ינשור - ולאחר ברכתו נשאר.

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

עם היוודע דבר הפטירה בצאת השבת, פסק הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, כי כל מי שבאפשרותו להשתתף בלווייה צריך לעשות כן על פי ההלכה, שכן המנוח היה "מורה הוראות לרבים". שעות לפני מסע ההלוויה התכנסו המונים בבית מדרשו של המנוח, והחלו ממלאים את הרחובות סביב הישיבה שממנה יצאה ההלוויה.

 

סוף עידן "גדולי הדור"

הרב שמואל ואזנר, מפוסקי ההלכה החשובים בעולם, הלך לעולמו ביום ו', ערב ליל הסדר, והיה בן 102 במותו. הוא נפטר בבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק, שם היה מאושפז בשבועות האחרונים, כשלצדו עשרות מבני משפחתו ותלמידיו הקרובים. הרב נודע כ"פוסק הדור" של החרדים החסידים, אך פסיקותיו השפיעו והתקבלו גם בזרמים דתיים אחרים בארץ ובעולם.

 

מצטופפים גם על המרפסות (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
מצטופפים גם על המרפסות(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

 

רבבות הולכים אחרי הארון  (צילום: מד"א) (צילום: מד
רבבות הולכים אחרי הארון (צילום: מד"א)

 

הרב ואזנר לא השתייך לקהילה חסידית מסויימת, אך היה מקורב לחוגי סאטמר האנטי-ציוניים, שבמוסדותיהם התחנך. ככזה, הסתייג באופן חלקי ממדינת ישראל – למשל בהחרמת הבחירות לכנסת. חלק מצאצאיו נושאים תפקידים רבניים בקהילות סאטמר בעולם וב"עדה החרדית" בירושלים.

 

חיבורו התורני המפורסם ביותר של הרב ואזנר היה סדרת ספרי השאלות והתשובות "שבט הלוי", שאף הפך לכינויו ("בעל שבט הלוי"). במסגרת זו הרבה לעסוק, בין היתר, בפסיקות הנוגעות ליישום ההלכה בחיים המודרנים לנוכח התפתחות הטכנולוגיה.

 

 (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת) (צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)
(צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת)

 

מותו של הרב שמואל הלוי ואזנר (כך הקפיד לכתוב את שמו המלא) חותם את עידן "פוסקי הדור" החרדים, שהלכו לעולמם תוך שלוש שנים – הרב יוסף שלום אלישיב הליטאי ב-2012, הרב עובדיה יוסף הספרדי ב-2013 והרב ואזנר ב-2015.

 

"מגדולי פוסקי ההלכה בדורות האחרונים"

כוחות הביטחון וההצלה נערכו להלוויה ההמונית בבני ברק: רחובות רבים באיזור בית העלמין, חלקם מרכזיים, נחסמו כבר מהשעה עשר בלילה - וגם לאחריה (לטובת תיגבור וריכוז התחבורה הציבורית לפיזור המשתתפים), ובהם הרחובות רבי עקיבא, חזון איש ואזור תחנת הדלק "פז" ביציאה מהעיר.

 

 (צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת") (צילום: שלומי כהן,
(צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת")

 

דובר מד"א זכי הלר מסר כי צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי לכ-65 בני אדם. כוחות גדולים עסקו באבטחת האירוע מבחינה רפואית - אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ , רכבי

תחנת אירוע רב נפגעים, אופנועים וחוליות מגישי עזרה ראשונה רגליות.

 

הרב הראשי, דוד לאו, ספד לרב ואזנר: "עם ישראל איבד את אחד מגדולי פוסקי ההלכה שהיו לנו בדורות האחרונים, שהיה ידוע בצדקותו המופלגת. פסיקותיו ההלכתיות וסדרת ספריו הידועים, שהקיפו את כל תחומי החיים, היוו אבן יסוד בעולם ההלכה זה עשרות בשנים. רק לפני שלושה חודשים זכיתי להתייעץ עימו בנושא סבוך אודות ממזרים ובסוגיות סבוכות נוספות".

 

המונים התכנסו בהיכל הישיבה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
המונים התכנסו בהיכל הישיבה(צילום: עידו ארז)

 

גם תנועת ש"ס ורבניה פרסמו הודעת אבל, ולפיה מועצת חכמי התורה והיו"ר אריה דרעי "מבכים יחד עם כלל ישראל בארץ ובתפוצות את הסתלקותו של פוסק הדור" ש"נודע בגאונותו המופלגת בכל מכמני התורה ובפסקיו ששוגרו לקצוות עולם והאירו נתיבותיהם של קהילות רבות". בש"ס ציינו כי הרב המנוח "עמד בקשרי ידידות אמיצים עם מרן הגר״ע יוסף זיע״א ובקשר ארוך של חליפת מכתבים בעמקות ההלכה והפסק".

 

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת"
"היה צפוף. זה היה מפחיד". הפינוי
צילום: שלומי כהן, "כיכר השבת"
צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת
הרב שמואל ואזנר
צילום: מאיר אלפסי, כיכר השבת
צילום: עידו ארז
אבלים
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
משתתפים בהלוויה
צילום: עידו ארז
מומלצים